www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Switch Ptr. Strat


Guest En1gma
 Share

Recommended Posts

hm...ciudat :| oricum ai lega dozele ele oricum ar trebui sa functioneze....posibil sa fie swich`ul....desi se buleste mai greu ala.

 

dupa cum spui...pozitiile 1 si 5 sigur nu sunt legate bine. swich`ul din pdf`ul tau poate fi alt model si in acest caz nu sunt aceeasi pini activi. banuiesc ca acum tu ... ai toate dozele legate dar cine stie in ce pozitii functioneaza... mai bine iei un aparat de masura si verifica care si cum sta treaba :)

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Vezi daca nu cumva ai pus invers switch-ul.

Adica verifica daca pinii "comuni" pentru stanga/dreapta sunt cei doi conectati intre ei in schema (unul sus si unul jos).

 

Daca privim schema trebuie sa vedem switchtul din spate (dinspre pini) si de sus in jos avem (notam) asa:

- Stanga > 3-2-1-comun

- Dreapta > comun-1-2-3

 

In cele cinci pozitii sunt urmatoarele conexiuni:

Stanga:

I - com-3

II - com-3-2

III - com-2

IV - com-2-1

V - com-1

 

Dreapta:

I - com-1

II - com-1-2

III - com-2

IV - com-2-3

V - com 3

Link to comment
Share on other sites

hmmm, i checked, and double checked, si ceva tot nu e bine.

Am mai cautat alte wiring-uri,dar toate's aceleasi, si eu din cate vad, e ok legat.

Am facut ceva poze, poate altcineva descopera greseala mea mai usor decat eu :) (asa se intampla de obicei )

Daca mai trebuie din vreun unghi, va rog sa-mi ziceti :)

 

switch013um9.th.jpg

switch024ao7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

fi atent eu am avut de lucru cu un YM-50 swich si a fost putin complicat uite ce am facut:

 

humbucker 4 fire+baza si 2 single coil

 

si in ex tau o sa scriu cu hum cu 2 fire

1 2 3 0 0 1 2 3

eu am avut swichul cu pinii | | | | | | | |

al tau este cam asa ceva | | | |

| | | |

 

si sunt numerotati daca nu ii numerotezi u

incearca sa iti dau seama cum este al meu eu am legat 0 cu 0 pe pozitia 1 am lipit 2 fire de la hum(in cazul tau 1 si trebe sa il legi cu un alt fir pe cealalta poz 1) al 2-lea l-am lipit pe cealalta poz(hum 4 fire+baza) si unca 1 pe baza

 

la single baza pe baza :) si firul pe poz 2 si am legat poz 2 cu cealalta poz 2 cu alt firicel (le-am unit)

asa si la cealalta pozitie si imi merg perfect :)

Link to comment
Share on other sites

hmm, am refacut cablajul pana acum de 4 ori,si pozitiile acelea 2 nu vor sa mearga.E posibil ca sa fie switchul de vina?

Am incercat wiring-uri de pe diverse pagini, toate's la fel si la toate aceasi problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Eu zic ca e switchul. Cred ca cel mai simplu se poate masura cu un aparat de masura daca trece curent prin el in cele 2 pozitii. Si a propos de asta, ma poate ajuta cineva la un strat cu acelasi tip de switch sa leg dozele astfel incat, fara alte modificari la chitara si fara sa afecteze celelalte pozitii ale switchului, in pozitia3 (mijloc) a switchului sa renunt la doza de mijloc si in loc sa am cuplate celelalte 2 doze? (bridge si neck impreuna, echivalentul pozitiei de mijloc la telecaster)?

Multumesc anticipat,o sa deschid post separat doar daca o sa fie nevoie :)

Link to comment
Share on other sites

Si a propos de asta, ma poate ajuta cineva la un strat cu acelasi tip de switch sa leg dozele astfel incat, fara alte modificari la chitara si fara sa afecteze celelalte pozitii ale switchului, in pozitia3 (mijloc) a switchului sa renunt la doza de mijloc si in loc sa am cuplate celelalte 2 doze? (bridge si neck impreuna, echivalentul pozitiei de mijloc la telecaster)?

 

Nu merge cu switchul din diagrama, are prea putine contacte. Iti trebuie un unul d-asta sau d-asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Karacter

buna,

pai poti incerca sa faci o modificare de genul urmator:

1:N

2:N+B

3:B

4:B+M

5:M

si ai scapat sa mai schimbi switch-ul... eu am fost tentat sa recurg la o asemenea configurare cand mi-am 'construit' chitara, dar am decis sa folosesc pot-uri push-pull

 

... daca te intereseaza si alte modalitati lasa-mi un mesaj si te contactez eu inapoi, deoarece am ceva experienta de cablat chitari ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.