www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamp


Recommended Posts

Ok mi-a venit in sfarshit preampul si acum am o dilema full gain sau half gain. Vreau sa stiu daca se poate arde placa de sunet de la preamp si daca da cum imi dau seama daca "bag" prea mult in ea.

Nu ma prea pricep la electronica. Eu am un sb audigy SE si n-am gasit prin specificatii nimic legat de mufa de line-in\mic iar preampul eu un behringer pb-100 si nici la el nu prea gasesc cat boost are 20dB 40 cine stie..

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate arde in nici una din variante (pe intrarea mic sau pe intrarea line), curentii sunt foarte foarte mici. Neadaptarea nivelului (gain-ului) de iesire la preamp, iti poate genera cel mult distorsiune (atunci cand nivelul este prea mare).

Foloseste intrarea line-in cu gain-ul la 1/2 si verifica nivelul cu un program care sa simuleze un VU-metru. La XP si Vista cred ca are chiar mixerul sistemului un fel de VU-metru cu "leduri". Daca nivelul este insuficient (trebuie sa cresti la maxim potentiometrul fara ca VU-metrul sa treaca de 1/2) treci pe full gain.

 

Oricum fara grija ca nu se arde nimic.

 

Trebuie sa ai grija insa sa nu conectezi din greseala iesirea preampului pe una din iesirile placii de sunet. Aici este pericolul: doua iesiri conectate intre ele fac buba mare. ATENTIE!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nu se poate arde in nici una din variante (pe intrarea mic sau pe intrarea line), curentii sunt foarte foarte mici. Neadaptarea nivelului (gain-ului) de iesire la preamp, iti poate genera cel mult distorsiune (atunci cand nivelul este prea mare).

Foloseste intrarea line-in cu gain-ul la 1/2 si verifica nivelul cu un program care sa simuleze un VU-metru. La XP si Vista cred ca are chiar mixerul sistemului un fel de VU-metru cu "leduri". Daca nivelul este insuficient (trebuie sa cresti la maxim potentiometrul fara ca VU-metrul sa treaca de 1/2) treci pe full gain.

 

Oricum fara grija ca nu se arde nimic.

 

Trebuie sa ai grija insa sa nu conectezi din greseala iesirea preampului pe una din iesirile placii de sunet. Aici este pericolul: doua iesiri conectate intre ele fac buba mare. ATENTIE!

 

 

DA , corect

 

Iesirea placi de sunet sa pui pe Line/out , sau in cel mai trau caz pe casca , nu pe difuzoare .Placile vechi aveau jumperi , acestea noi se comuta electronic din soft.Pe pozitia Head Phones se intercaleaza (prin jumper sau electronic de softul placi )in serie cu iesirea cate oun rezistor de 100 ohm in acest caz ai o protectie impotriva scurtcircuitului pe iesirea amplifului audio al placi de sunet.

 

Pe redare ca si control sa folosesti L+R Front daca esti pe Line Out , in pozitii de 3D si fara plugin-urile ambientale de redare .Aceste efecet denatureaza monitorizzarea inregistrari tale .Dupa ce ai intregistrat si mixat produsul final poti sa-kl asculti cum si cu ce vrei dar pana lucrezi la sonoritete sa nu ai efecte la redare din placa de sunet .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.