www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Esp Ltd Alexi 200 Bk


marduk
 Share

Recommended Posts

Premise

 

eu mare fan Laiho

eu mare fan chitari Flyng V

am auzit multe chestii bune despre ESP

 

 

Intrebare

 

la 500 de euro cit e ea pe THOMANN (+30 de euro) ce gasesc nou in Romania macar asemanator ca forma si mai bun ca sunet

 

De cintat cint suparari d-alea metalice :))

 

 

Chiar sunt curios a pus mina cineva pe una din asta ( asta e cea mai ieftina signature thingie...cea mai scumpa fiind 3500 de euro mi-a trecut chefu de cumparaturi cind am vazut-o ..hehe)

Link to comment
Share on other sites

aaaaaaaa fiind fan laiho si cob addict ca si tine, am incercat in Ungaria o chitara de care pomenesti.Avea un action setat f. jos, pacat ca nu stiam pe vremea aia sa cant( nu de parca acum stiu dar totusi :) :) ).Efectiv suna asa metalic..

Era cam ciudat de tinut, nu cantasem pe vreun V pana atunci.

Totusi vanzatorul zicea ca nu prea se merita chitara aceea 500 euro.

Link to comment
Share on other sites

Forma "RR" e mai incomodoa decat aia clasica (cu coarnele egale).

Decat sa dai 500 eu pe una de pe thomann, ia-ti jackson js35 rr (sau kv), ca e acelasi lucru (FR licensed, thin neck maple/rosewood, 24, doze crappy (cred ca ltd'u are doza mai misto decat jacksonu') cheite crappy, etc.)

 

Actually eu mi-as lua schecter la 500 de euroi, decat un JS sau un ltd-200.

 

Daca vrei ltd, de la seriile 400 in sus, restu' nu merita investitia si diferenta de pret.

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO
V-ul nu e practic de transportat. Gasesti greu cutii si huse pentru forma asta.

Ii dau dreptate lui Cosu.Chitarile in V sunt foarte incomode al transport.Unul din chitaristii cu care am cantat in urma cu ceva vreme avea un esp ltd dave mustaine signature si aceea chitara macar avea "aripile" V-ului simetrice si tot era greu de gasit husa pentru ea.noroc ca el avea masina si era mai lejer dar totusi era complicat al transport.

PACE!

Link to comment
Share on other sites

da nu exista comparatzie,ce comparatzie sa fac? :)

intre o semnatura LTD si una ESP...e diferentza de la cer la pamant. Case-ul e problema? :)

 

Am vazut ca ai adaugat inca 3 marci...abia acum am vazut.

Mai,orice chitara peste 500euro (ma refer la cele din magazin, nu ca itzi cere unu pe ea 500 si tu platesti :)) eu o consider o chitara buna.

Nu e vorba de marca sau forma...e vorba de cum e lucrata si ce are pe ea :(

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

...deci, nu potzi sa ai o parere neutra fatza de aceasta chitara :)

Sunt maniac dupa B.C.Rich dar am vrut sa nu ma pronuntz legat de asta.

In legatura cu Jackson precum si ESP LTD si B.C.Rich.... e aceeashi problema, sunt varza toate pana in 500euro.

Reamintesc,cele din magazin si la pretzul lor din lista (potzi gasi la S.H. un model super tare pana in 500euro)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Deci...fiind fost posesor de flying v (wpiphone flying v clasic ) l-am dat ca am bulit-o......in fine...este urmatoarea:chitara foarte usoara la griff,comoda daca canti din picioare(eu nu prea am cantat din picioare ,dar cand m-am ridicat cu ea era super comod si usor) chitara e misto dar o sa te chinui sa o vinzi dupa.....daca vei vrea asta,chitara buna ...parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei V cam pe la 500 de euro, iti recomand B.C. Rich NT Jr. V: http://bcrich.com/v_jr_nt.html

E neck-thru si are Floyd Rose original. :)

 

Deci clar ii da bataie la fundulet lu` LTD Alexi 200.

 

Husa exista..uite aici: http://www.thomann.de/gb/thomann_gigbag1_fv.htm

 

Aa... Numai sa ai grija ca doar modelul 2007 (culoare ONYX) are FR original. Pe thomann au varianta veche, cu floyd licenta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.