www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala In Fx Loop


Guest En1gma

Recommended Posts

Deci am urmatoarea problema: am cumparat recent un Marshall ED-1.Daca il pun in lantul dintre chitara -> amp, daca incerc sa dau mai tare la pot-ul de compress,are un hum de nu poti canta.In manual spune sa reduc inaltele din amp,dar oricat le-as reduce, tot ce aude.Pur si simplu acel pot de compress parca e un fel de volum,ptr. ca ridica nivelul semnalului(si implicit al hum-ului) mai mult decat pot-ul de volum.

Daca il pun in fx loop, se mai amelioreaza hum-ul,dar tot e prezent.Precizez ca folosesc distors-ul din head.Pe clean nu este nici o problema,pe canalul de rhythm /lead e problema.Mai am un HB DD-2 dupa el, dar asta nu cred ca e relevant.Ii rog pe cei care au aceasta pedala sa-mi dezvaluie cum l-au setat astfel incat sa nu aibe acel hum.Priza are impamantare.Pur si simplu tin compress-ul mai jos sau?

numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Deci este alimentat de baterie.Cum am zis,problema nu e cand cant pe clean,ci cand folosesc canalul solo,adica hi-gain.Cu cat dau compress-ul mai tare,cu atat se adauga hum.

Link to comment
Share on other sites

incearca cu cablu doua cabluri .

 

1 ) .unul din cable cu masele legate la amandoua capete la jack-uri

 

2 ) celalalt cu numai un capat legata masa la Jack

 

si incerci combinatia cablul si cu capetele pe rand , unul pe in si unul oe out al pedalei .Schimband capatul fara masa in toate combinatiile pana cand nu va avea brumm , sau cand scade .Acest lucru ajuta daca exista o bucla de masa .

 

Atentie si la sensibilitatea compresorului , este facut ptr a folosi chitara direct , nu ? , deci din line/out dupa pramp ar putea sa fie semnalul prea mare si va trebui sa setezi parametri altfel , plus vine si zgomot de la preamp, ce in pauza ( fara semnal ) se va amplifica !! destul de tare .In effect loop daca ai zgomot ar trebui sa folosesti si un noise gate inainte de compresor ca sa nu ai nici un semnal cand nu canti.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pedala n-are nimic, asa face ea :)

 

In imagine ai setarile recomandate de producator si jos ai setarea la care il folosesc eu inainte de distors(primul in lantul de efecte)

 

post-321-1193874057_thumb.jpg

 

Da, deci daca o setez asa, nu face zgomot,problema apare cand dau de compress mai tare :)

Cablurile sunt bune.

Initial credeam ca pedala mea o fi defecta,dar pe urma am realizat ca hum-ul apare din cauza distors-ului.

Deci pe clean nu da semne de hum,numai pe hi-gain.

un pic offtopic: Teckus pe distors simti vreo diferenta? pe clean se aude din prima,dar pe distors parca nu mai face asa mare diferenta, sau inca nu m-am obisnuit cu ea.Pare doar ca notele mai inalte se aud mai tare decat fara el.Pana la urma urmei,asta ar trebui sa si faca.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

E normal ca efectul sa fie mai putin sesizabil pe distortion, fiindca distorsiunea e printre altele o mare compresie. La clean cu cat dai mai tare in corzi, cu atat suna mai tare. La distortion cu cat dai mai tare, suna mai distorsionat... nu mai tare. Thus the compression.

Link to comment
Share on other sites

oricum nu trebe prea mult compress pe distors, ca inevitabil apare brum, iar daca pui prea mult pe clean, omori feelingul cu care se poate canta :) eu nu folosesc compress, si nu stiu daca voi avea nevoie vreodata (sau bani de unul calumea :) ) dar in orice caz, si pe analog, si pe proc imi place mult mai mult fara, pentru ca ai acea marja de sensibilitate cu care poti canta :) Oricum, este normal sa apara brum, si pentru ca pui emphasis max pe frecventele inalte.... incearca sa dai si aia un pic mai jos :(

Link to comment
Share on other sites

Huh, data viitoare cand mai iau vreo pedala, ma documentez mai intens, ca asta nu este ceea ce caut, cautam ceva sa modific distorsul din statie, cred ca mai bine optam ptr. un EQ.eh, nu-i nimic, e urmatorul pe lista impreuna cu un chorus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.