www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Mp4 Player


iulian
 Share

Recommended Posts

de ce iti bati capul cu asa ceva? E un player chinezesc. O copie a unei copii care copiaza alt design.

 

pai.. vrea prietena mea sa`i ia lu fratisu` un player si e cam low budget. io am sfatuit`o sa nu ia porcarii de astea.... insa i`am promis ca o sa ma informez sa`i argumentez solid impotriva alegerii facute. eu unul nu`mi abt capul cu prostii de astea... sunt mandrul posesor al unui Iriver Clix :) si nu mi`as lua alt player (poate doar un clix 2)

 

merci cosu de raspuns

Link to comment
Share on other sites

is jeguri.luati teapa cu asa ceva !!! marfa chinezeasca d proasta calitate,dc credeti ca dati un milion jumate pe mp4 player d 2 giga?? :):):):( de aia,ca e jeg

Link to comment
Share on other sites

a-mi plac la nebunie discutiile acestea la un inalt nivel si foarte competente

 

deci .........." dai un ban dar stai in fata "

 

Ia dati si voi search cu Google si documentati-va

 

Si care ar fi calitatile sau diferentele de calitate ?

 

 

Pe scurt , toate sunt facute in China .

 

care-i diferenta intre original si copia ei ?

 

in mare nici o diferenta !!

 

O diferenta majora ar fi , cred ca singura diferenta.....nu au implementat mpeg4 sau MP4 ,nici DIVIX , NU au cumparat licenta !!! pe scule scrie MPEG4 sau MP4 , sau MPG4 player ...DAR ...majoritetea nu au asa ceva , au sisteme "free" nestandardizate bazate pe "mpg4" ...XViD , DX50,mp4v ....si acestea au zeci de versiuni , incontinuu se schimba se upgradeaza de echipa de dezvoltare ,numai ie stiu ce fac , si nu au nici o raspundere .De fapt nici o firma de soft nu raspunde , mare pacaleala , da asta e.

 

 

Problema nu-i cu marfa , probleme e cu "importatori" cu sistemul de c**** , nu ai carte tehnica mai la nici o scula , jumatate din specificatii sunt inexactitati ,..etc la orice scula si al cele "originale" si la cele "noname" .

 

Garantie e de nici un fel , cate o adresa a unui "reprezentant" pe care nu-l gasesti niciodata , adrese net ce duc la cine stie ce site public de search , search ce?Dai de pagina cu firme...cartea galbena ...hehe.

 

Acest lucru am patit-o si cu SanDisk , care cica-i firma , o fi dar nu la noi .La noi toate-s contrafacute , dar poti sa te plangi la "Papa de la Roma" , tot prin nett cu aceleasi rezultate.

 

Asa ca nu vad nici o diferenta .Am ipod /mp4 Player ,noname , functioneaza perfect .aprox 170RON 1G display de aprox 1,5" . ( mp3 player , mp4 ? player dar numai dupa ec convertesti in formatul playerului !.Radio FM inregistrae de la radio , poze, inregistrare audio 320kbps /48 KHz DAR nu are compresor si daca sunetele sunt prea puternice tragi numai pacanituri !!).Autonomie 8 ore mp3 si 4 ore poze sau video .Dar nu prea vezi multe pe video e mic ecranul.

 

Tot de la aceiasi "firma" un mediaplayer cu display de 3.5" la aprox 400 RON este super , vede si fisiere text , probleme cu conversia filmelor in formatul playerului .Pacat ca nu are iesire video ca sa-l cuplezi la videoproiector .Plus are si slot de card ptr memorii exterioare .Nu stiu cat tine acumulatorul .

 

Aceleasi probleme mai la toate firmele si brand-urile ce apar pe la noi prin tot felu de reprezentente mai mult decat dubioase ce apar si dispar .Deci nu raspunde nimeni de garantie .OK exista protectia consumatorului .

 

Singura sansa esete sa cumperi ceva ieftin , la o calitate satisfacatoare in sensul "ACUMULATORUL Li-Polimer " Cat tine , cate ore functioneaza !!

 

Acumulatoarele sun montate fix nu se schimba , deci in caz ca s-a descarcat aparatul se opreste si nu-l poti folosi aprox 3-4 ore pana se incarca .Nu se schimba acumulatorul!!

 

Deci aparat ultra plat usor frumos etc , dar autonomie redusa ...mai toate .

 

Trebuie ales cele la care se pot schimba acumulatori !! !!]

 

Acumulatori Li-ion si Li-polimer rezista la aprox 300-400 cicluri de incarcare . deci UN AN , atat au si garantia !!!

 

Toate si cele super "originale" cat si cele noname ,nici o diferenta.Pacaleli din toate partile si pacaleli originale cat si pacalea;a "nnoname"

 

asa ca sfatul meu ca ptr, un an , iei ceva ieftin ce a-ti convine.

 

Daca vrei sa-i ridici valoarea sa te bage-n seama lumea, ti-l agati de gat cu un lant de aur de 200 gr din aur de 24 carate , si i-ai dat valoare la orice "ipod"

 

Au aparut camcodere digitale , multimedia player si recorder , asa ca "IPOD" este ceva vechit !!

 

Ce am vazut pe la noi si am incercat in magazin la pretul de 600 RON ( PRAKTICA firma nemteasca PENTACON fabricat in CHINA ) , display 2,5" , acumulator Li-Ion de 900mAh (NP-50) ,memorie externa pana la 2G , inregistreaza video din surse externe, aparat foto 6Mp ,filmeaze video AVI ( XVID,MOV,ASF ) rezolutie VGA ,MP3 ,jocuri si altele , stabilizator imagine etc...Obiectivul cu focalizare fixa (macro /normal)

Cipset ZORAN ...cam atat am reusit sa gasesc ca si specificatii .Acumulatorul tine cam 40 minute , un acumulator la noi costa 70 RON , si ai nevoie de cateva acumulatoare de rezerva daca vrei sa ai autonomie etc...

 

In orice caz deja eset o vechitura devansata chiar de unele aparate foto PRAKTICA , aceiasi calitate si utilitati ofera o larga gama de firme .

 

MP4 Playerele sun depasite de mult , ar trebui sa fie si mai ieftine ,dar nu se face "tam tam" si se aduc aici in est unde nu toata lumea se pricepe si se vind la de 3 x pretul din west !!! Plus nu ai nici drepturile celor din west care pot sa returneze daca nu le convine .La noi cumperi si ramai cu scula respectiva , chiar daca ti-ai dat seama ca ai cumparat scump o scula depasita si cu specificatiile "fanteziste" .

 

Inca o observatie , nu va aruncati la 2G , a-ti ia 10 minmute sa gasesti o piesa mp3 , sunt mai lente decat telefoanele mobile si meniu slab .

 

Am vazut si incercat un mediapayer american cu 30 G memorie interna , ecran 3,5" TFT , rezolutie super ,si de toate dar a si costat o avere acum cativa ani , prietenul meu a cumparat scula cu aprox 400$ second hand .Si aceasta este depasita la ora actuala.

 

Am mai vazut CREATIVE media player pe net sunt specificatii.

 

vreti sa cunoasteti mai multe studiati forumul Softpedia.ro , si alte siteuri unde se discuta despre scule .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.