www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Gen De Rock Preferati ?


varu' maftei
 Share

Ce gen de rock preferati ?  

55 members have voted

  1. 1. spor la vot !

    • rock'n'roll
      8
    • hard-rock
      17
    • heavy-metal/power-metal
      9
    • speed/thrash
      6
    • progressive metal
      7
    • doom/gothic
      3
    • nu-metal/metalcore
      1
    • death/black metal
      4


Recommended Posts

Guest Baumwolle

Cyfer, ar mai fi o gramada de clase, genuri, increngaturi si subincrengaturi... Sincer, eu nu vad care e rostul, dar fie...

Link to comment
Share on other sites

v-a apucat pe toti...ce-aveti mah in seara asta ???...cu genurile voastre..eu ascult/prefer si lautareasca..si tiganeasca..si metal..si blues..si jazz...si electronica..si multe genuri ..f multe..si imi plac..imi place muzica...ce tot aveti..n-aveti ce face??..nu cred ca e cineva care asculta numai un anumit gen..depinde de stare..depinde de chef...depinde de cati nervi am..etc...

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Cyfer, ar mai fi o gramada de clase, genuri, increngaturi si subincrengaturi... Sincer, eu nu vad care e rostul, dar fie...

Eu n-am zis cã astea ar fi toate :)

Am zis ºi eu ce-ar mai trebui.

 

Te înțeleg @Vãru cã nu vrei sã bagi pop-rock, dar la folk rock e Neil Young, ºi unii ar putea sã prefere :)

 

De altfel, aºa cum e acum poll-ul, eu n-am nicio preferințã.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am zis cã astea ar fi toate :)

Am zis ºi eu ce-ar mai trebui.

 

Te înțeleg @Vãru cã nu vrei sã bagi pop-rock, dar la folk rock e Neil Young, ºi unii ar putea sã prefere :)

 

De altfel, aºa cum e acum poll-ul, eu n-am nicio preferințã.

 

Imi pare rau, Calin, dar oricum stim cu totii ca ai fi votat blues daca ar fi fost optiunea asta. :)

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

A mai fost un topic similar astazi...si iarasi lipseste Psychedelic Rock sau Progressive Rock :) ... fiind un floydian care sa aleg dintre acestea dupa tine? Sau Pink Floyd si The Doors de exemplu nu mai e considerata rock ? :oOricum, nu pot sa votez cu 23 de posturi, deci... :)

Edited by sakavaka
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
nici eu n-am ce vota acolo. Ai progressive metal dar nu progressive rock acolo.

 

Hai sa zicem ca progressive rock e mama lui progressive metal, si atunci poti vota cu fiul :):)

Link to comment
Share on other sites

cel mai tare ma oftica, ca heavy si cu power is in aceeasi cutie, si iarasi death cu black! power si heavy power ... like in manowar and shit, ma dispera, is prea maretze pt mine, dar si black sabbath e heavy, si nu are nici o treaba cu powerul! imi place Death formatia, care canta death, si in general imi place deathul tehnic, dar blackul ma dispera, chiar si cel BUN SI BINE FACUT ma cam plictiseste! deci puteau macar alea care is acolo sa fie toate categorii separate.... in concluzie am votat hard-rock :) ...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ma bag si eu.

 

Din cele 2 topic-uri aproape identice de azi, am ajuns la concluzia ca pe lumea asta exista metale (cu mii de subgenuri, fiecare extrem de important), hard-rock, si rockabilly.

 

Se pare ca stiluri gen psychedelic, shoegaze, rock progresiv, folk-rock, surf, latin rock, etc sunt inexistente.

 

Si inainte sa ziceti ceva, rock-ul e genul meu preferat, dar pur si simplu nu am cu ce vota.

 

Ziceti-mi si mie la ce categorie din cele de mai sus intra un album ca "In Search of Space" a celor de la Hawkwind, sau "A Storm in Heaven" a celor de la The Verve.

 

Poate ca ar fi mai bine ca poll-uri de genul asta sa se cheme "Ce subgen de metal preferati ?", pentru ca asta pare sa fie intentia autorilor.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau, Calin, dar oricum stim cu totii ca ai fi votat blues daca ar fi fost optiunea asta. :)

Nu chiar, o sã râzi dar nu prea mai ascult blues. :), mai mult alternativ sau jazz rock...

Oricum, o sã fie mulți care nu o sã fie reprezentați în acest poll ºi nu vor avea ce vota.

Este mai degraba un poll care întreabã: "asculți metale, ºi dacã da, ce fel de? sau asculți softisme, hard rock, sau mai soft, rock&roll..." :)

Link to comment
Share on other sites

Sorry pentru cei ce nu si-au gasit preferintele aici, e drept ca topicul s-a centrat mai mult pe metale. Ar fi trebuit sa mai pun progressive rock (pt. Pink floyd si altii), classic rock pt. The Doors, alternative pt. The Verve, ca sa folosesc cate putin din exemplele voastre, si asa mai departe. Ar mai fi fost jazz-rock, post-rock, industrial, electro si alte o mie de sub-genuri. Dar daca va place heavy-metal sau death-metal, votati linistit, asta nu inseamna ca trebuie sa va placa si power-metal si, respectiv, black.

Toate bune ! :)

Link to comment
Share on other sites

Sorry pentru cei ce nu si-au gasit preferintele aici, e drept ca topicul s-a centrat mai mult pe metale. Ar fi trebuit sa mai pun progressive rock (pt. Pink floyd si altii), classic rock pt. The Doors, alternative pt. The Verve, ca sa folosesc cate putin din exemplele voastre, si asa mai departe. Ar mai fi fost jazz-rock, post-rock, industrial, electro si alte o mie de sub-genuri. Dar daca va place heavy-metal sau death-metal, votati linistit, asta nu inseamna ca trebuie sa va placa si power-metal si, respectiv, black.

Toate bune ! :)

 

Io i-mi regasesc preferintele pe acolo asa ca votez progresiv metal da' recunosc ca-mi place si heavy/power sau cum l'ai mai botezat...chiar d'asta mai emo (cum ii mai zic unii) 80's gen Van Hallen;Def Lepard, Saxon si ma opresc cand ajung la Bon Jovi... :)

Link to comment
Share on other sites

La intrebarea "Ce Gen De Rock Preferati ?" ma asteptam sa gasesc printre variante genuri de rock...

 

NU de metale care mai de care mai turbate...

 

in fine, e doar parerea mea, poate habar n-am de vreo "clasificare oficiala a bla bla bla", dar eu asa am gandit. :) (daca v-am ofensat adaug un hâc la sfarsit, ca sa va simtiti mai bine :))

Link to comment
Share on other sites

Ai uitat sa bagi stoner rock (sau desert rock sau stoner metal sau cum vrei) si psychedelic rock. Pacat, ca eu alea as fi votat :) . Si ai bagat doom-ul si gothicul intr-o casuta... E drept, trupele noi de doom numai doom gothic canta :) , dar si Black Sabbath (mai ales pana la Master of Reality) si Sleep sunt trupe de doom, da' doom din-ala mai bluesy, mai clasic (mai misto :) ).

De altfel, toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

@lehel - nu stiu cat de bine cunosti matale scena doom si ce scena doom iti e mai cunoscuta, dar trebuie sa-ti spuna Chiperiul ca n-ai prea bunghit-o.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

@lehel - nu stiu cat de bine cunosti matale scena doom si ce scena doom iti e mai cunoscuta, dar trebuie sa-ti spuna Chiperiul ca n-ai prea bunghit-o.

A, scuze, pai te cred ca te pricepi mai bine ca mine la doom si ai mai multa cultura in domeniul asta :) , dar si doom-ul e de mai multe feluri. De exemplu, nu se prea poate compara un My Dying Bride cu Electric Wizard.

Si scuze pentru generalizarea ca "trupele noi de doom numai doom gothic canta". A fost o prostie din partea mea :) , nu m-am gandit la trupe ca Boris sau Orange Goblin.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

E, asa vii frumos de tot de-acasa. La cate soiuri de doom - de care unii lipesc si stoneur, ca tot ai spus matale - sunt pre lume, satisfac o paleta maricica de gusturi. Daca e sa vorbim de proiecte noi, e, uita-te matale la un The Fall Of Every Season, de igzemplu, sau la Ahab, care au album anu' asta si n-au mai mult de trei ani impreuna... desi, daca e sa fim cinstiti, parca mai multa expunere au aia cu gothic doomu', care mai e si multi.

Link to comment
Share on other sites

E, asa vii frumos de tot de-acasa. La cate soiuri de doom - de care unii lipesc si stoneur, ca tot ai spus matale - sunt pre lume, satisfac o paleta maricica de gusturi. Daca e sa vorbim de proiecte noi, e, uita-te matale la un The Fall Of Every Season, de igzemplu, sau la Ahab, care au album anu' asta si n-au mai mult de trei ani impreuna... desi, daca e sa fim cinstiti, parca mai multa expunere au aia cu gothic doomu', care mai e si multi.

Da, chiar au mai multa expunere. De altfel, merci, o sa ma uit si la trupele astea :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.