www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Informatie


Guest omul
 Share

Recommended Posts

intre 60-10.000E :(

 

oricum, depinde de ce ai nevoie: daca ai nevoie pt inceput de un ampuletz (ce nashpa suna :)) mic pentru studiu acasa ajungi pe la 150E pe-acolo ceva mai mult decat decent :), daca vrei monstru de 100W pentru scena, un mesa boogie roadking te costa 5000E B)

 

las pe ceilalti sa iti indice firme, caci eu in viata-mi scurta de chitarist nu am cantat decat pe laney-ul meu, un line6 spider ii si un mesa/boogie nu mai stiu de care (dar care suna divin :) )

Link to comment
Share on other sites

ampuletz (ce nashpa suna :) )

 

suna de-ampulea...

 

si ontopic, pentru a evita suspendarea, un amp pentru acasa inseamna vreo 10-15w tranzistori sau mai putin daca e pe lampa. Pretul... cum a zis si OntZ, maxim 150 E.. e un amp de studiu in fond. Ce nu a precizat OntZ e ca pentru exersat poti foarte bine sa folosesti un microamplificator de 1-2w. Daca in schimb vrei sa sperii vecinii, ai nevoie de peste 30w (unu de 15 dat la maxim face destul zgomot, dar se aude prost)... parerea mea. Mai simplu era daca spuneai ce vrei sau cati bani ai.

Link to comment
Share on other sites

pai nici chitara electrica nu am inca...o sa iau prin ianuarie si vreau ceva sa sune putin mai tare cum suna acustica mea nornmal...ma gandesc la ceva ieftin ca nu am bani...nici nu stiu cum o sa fac rost pt electrica... in fine ms pt tot

Link to comment
Share on other sites

pai nici chitara electrica nu am inca...o sa iau prin ianuarie si vreau ceva sa sune putin mai tare cum suna acustica mea nornmal...ma gandesc la ceva ieftin ca nu am bani...nici nu stiu cum o sa fac rost pt electrica... in fine ms pt tot

Chiar daca o sa-mi sara lumea in cap, eu zic ca daca tot esti la inceput (sau inainte de inceput :) ) de drum cu electrica si daca nu ai nici bani, adica o sa-ti cumperi un amp foarte ieftin (si implicit nu foarte bun), mai bine investesti banii pe care-i ai intr-o chitara bunicica si canti la calculator, folosind diverse softuri despre care o sa citesti aici pe forum, crede-ma, ai sa fii surprins de calitate. Nu-ti trebuie decat un calculator decent, nu ultima strigare.

Link to comment
Share on other sites

@ ambrozie: nu-ti sar in cap, ca ai dreptate oarecum.

In situatia asta, eu zic ca un compromis e cel mai bun, si anume un microamp, de 1-2w. Poti sa canti prin calculator, dar mi se pare pacat.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1005 uite o idee de exemplu. Desigur, ai putea incerca si un amp mai maricel la mana a doua. Un amp squier de 10w, un behringer de 15w, sau mai stiu eu ce marca low-end... sunt mai bune decat calculatorul, si le gasesti pana in 2 milioane.

Link to comment
Share on other sites

@ ambrozie: nu-ti sar in cap, ca ai dreptate oarecum.

In situatia asta, eu zic ca un compromis e cel mai bun, si anume un microamp, de 1-2w. Poti sa canti prin calculator, dar mi se pare pacat.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1005 uite o idee de exemplu. Desigur, ai putea incerca si un amp mai maricel la mana a doua. Un amp squier de 10w, un behringer de 15w, sau mai stiu eu ce marca low-end... sunt mai bune decat calculatorul, si le gasesti pana in 2 milioane.

Stiu si nu contest ca Guitar Rig/Amplitube & co nu sunt solutiile cele mai fericite, dar in situatii de buget de austeritate, eu mi-as baga toti banii disponibili intr-o chitara, lasand amplificatorul pe mai tarziu (foarte frumos suna forma prescurtata articulata hotarat :) ). In alta ordine de idei, cred ca totul trebuie sa se faca sistematic si orice upgrade major de scule trebuie sa apara cand simte nevoia mâna, nu ochiu`...in fine, eu sper ca omul nostru sa faca cea mai buna alegere de scule in raport calitate/pret, pana la urma asta conteaza.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Stiu si nu contest ca Guitar Rig/Amplitube & co nu sunt solutiile cele mai fericite, dar in situatii de buget de austeritate, eu mi-as baga toti banii disponibili intr-o chitara, lasand amplificatorul pe mai tarziu (foarte frumos suna forma prescurtata articulata hotarat :) ). In alta ordine de idei, cred ca totul trebuie sa se faca sistematic si orice upgrade major de scule trebuie sa apara cand simte nevoia mâna, nu ochiu`...in fine, eu sper ca omul nostru sa faca cea mai buna alegere de scule in raport calitate/pret, pana la urma asta conteaza.

 

amin, dar oricum, in caz de buget de austeritate, cu un milion in plus oricum nu-si ia o chitara mult mai buna. Poate milionu ala sa faca diferenta intre 2 modele de squier...

Link to comment
Share on other sites

daca nu vrea cin stie ce volum, poa sa-si ia un roland micro-cube, ca-i mai bun dekt calcu :) macar are dif de chitara. Dar parerea mea umila e ca cel mai bine sa-si ia un harley benton GA5 (ala micut pe lampi class a) si un boss ds1, sau sd1 pe langa chitara (care sa NU fie iris de 3 milioane ca n-ai facut nimic cu el) si o sa sune super :)

Link to comment
Share on other sites

ms mult pt sfaturi..ma gandesc la varianta cu calculatorul...tinand cont ca ma pricep bine in domeniu asta...dar nici un amp nu ar fi de neglijat...acu sa vad cum fac rost de bani...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest guitar09

Marshall MS-2 Micro Amp (Black)

 

Have Axe and Amp — Will Travel! Now you can roam wherever you wish without having to sacrifice your treasured Marshall tone. The MS-2 is the ultimate in portable battery/mains adaptor operated micro amps, packing a full 1 Watt of Marshall tone into a tiny case measuring just 14 x 11 x 6cm. This mighty micro Marshall half-stack has switchable Clean and Overdrive modes. A single Tone control provides full focus of bass to treble.Both the MS-2 and MS-4 have a headphone output for those of you who want to rock in private. This output can also be used to effectively drive an external power amp.The MS-4 is finished in traditional Marshall black, with white logo and gold panel, while the MS-2 is available in 3 cosmetically different versions: the standard MS-2 is finished in traditional Marshall black, with white logo and gold panel; the MS-2R has the same features but is finished in a striking blood red; the MS-2C or Classic, features full vintage styling including checkered fret cloth and gold Marshall logo.

 

Specifications

  • Dimensions (H x W x D): 14 x 11 x 6cm

Product Price: 150 RON (TVA inclus) :)

Link to comment
Share on other sites

Dap, cred ca e lamurit omul. Chitara o sa o canti, nu amp`ul. Desigur conteaza mai ales la un incepator calitatea sunetului dar, in speranta ca nu te vei descuraja (un distors nedorit de aiurea zgomot de fond mai mare decat sunetul produs de chitara un "lag" maricel...etc) incearca sa iti amintesti ca exista loc si de mai bine. Cu o scula profesionala se rezolva toate dar pana atunci poti canta si fara nimic... iei chitara si faci tu sa sune acordurile curate si frumoase, nu iti trebe distors pentru asta :) (sau ma rog..mai stiu eu ce amplificare).

Daca vrei cu adevarat sa inveti de descurci oricum cu sau fara amplif sau mai situ eu ce efecte :)

 

Bafta la cantat!!

Link to comment
Share on other sites

Din cate o sa vezi pe forum (discutii - chiar acum este una la activ) clasica si acustica= mama chitarei ! Eu am inceput pe o doasca de reghin incovoiata de.... [] si m-am lasat, dupa care, mi-am luat electrica. Ei..acum vreau neaparat clasica sau electroacustica. Tu potisa incepi pe ce vrei. Aici nu este regula dar, daca esti pe drumul cel bun (parerea mea) mai peste 1 an (maxim) vrei vrea elecroacustica:), asta daca vrei acum electrica.

Si cum sa mai spus mai sus nu poti renunta..e tot chitara doar ca... e altfel :)

 

Cyfer a dat o explicatie inteleapta, urmareste`i posturile !

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

aici ai dreptate....dar in cazul asta nu mai buna ar fi o acustica decat o electrica fara amp?

 

eu am inceput asa: electro-acustica , amp, electrica, electrica, electrica(standard strat :) ) 95% din ceea ce ascult eu (si implicit as vrea sa cant) se canta cu electrica si totusi ma gasesc mult mai des stand cu acustica in brate decat cu vreuna din electrice... asa k incep incet incet sa cam regret toate investitiile facute in instrumentele electrice si ma gandesc ca poate era mai bine sa raman la o chitara pana imi dadeam seama mai bine ce imi place si cu ce ma simt mai bine. poti incepe linistit pe acustica (western) sau clasica si chiar sta pe ea 1 an fara sa pierzi nimic..dc dupa un an tot mai vrei electrica i-ati una (dar nu f scupa pt inceput) si canta prin pc pe ea...dc dupa inca juma de an tot electrica te atrage atungi si numai atunci baga banii in scule de parca ziua de maine nu mai exista. orice ai alege insa, vezi sa fie un instrument decent pt inceput, pt k dc e o vasla pe care te vei chinui, chestia asta te va descuraja si va disparea f repede tot farmecul.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

am avut o experienta neplacuta cu o acustica cand am vrut prima data sa incep sa cant la chitara(eram mai mic-12-13 ani)

de atunci am urat acustica si visam numai electrica

dar acum ceva timp mi-am luat o hora reghin,mi-am pus prof si totul mere bine

 

first vreau sa deslusesc tainele acusticii sa invat ceva teorie muzicala si after o sa ma gandesc la electrica(desi in continuare sunt incantat de ideea de a-mi lua electrica :) )

Link to comment
Share on other sites

pai topicu asta era despre amp da a divagat in acustica vs electrica asa ca:

 

amp iti trebe doar daca nu mai poti suporta cum suna chitara prin pc, asta mie mi-e luat vreo 6 luni. Daca faci cumva si repetitii o sa dureze mult mai putin pt ca pur si simplu n-ai cum sa compari chitara scoasa prin comp in boxe de calculator cu un amp intr-o sala cu acustica ok.

 

pe partea de acustic vs electric

 

Eu tot cint de vro 9 ani, pe electrica doar de un an jumate. Am inceput pe clasica mamei dupa ce in prealabil facusem 8 ani de vioara. Tehnicile sunt foarte diferite. Sa luam numai mina dreapta. Pe clasica se cinta numai cu degetele (finger picking) e greu, mai ales daca folosesti mai mult de 2 degete. Pe electrica folosesti pana ( nu dati cu rosii da io n-am vazut chitarist sa cinte cu degetele pe electrica ..marog nu mai mult de 2 3 note...si ma refer la picking nu tapping)

 

electrica e cea mai versatila si scumpa , dar cum zicea cineva mai sus (sau in alt thread) ne exista chitarist sa nu cinte si pe acustica.

 

 

pe mine daca m-ai pune acum sa am o singura chitara si m-ai intreba de care vreau raspunsul ar fi electrica clar...i just love it :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.