www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Urgent!


AddRien
 Share

Recommended Posts

Dragi RGC-isti, am nevoie de ajutor! Mi s-a ars transformatorul de la procesor. Fiind destul de scump (1 milion) m-am dus sa il rebobinez. Astazi l-am primit. Inainte insa de a-l lua de la atelier, l-am masurat. Imi indica 19,9 volti (dar nu in sarcina - la liber). Pe carcasa transformatorului cat si pe intrarea de alimentare din procesor scrie: 15.0 VAC 22,5 VA. Este bun? Va rog sa imi raspundeti repede pentru ca nu vreau sa fac vreo boacana! :)

Link to comment
Share on other sites

Dragi RGC-isti, am nevoie de ajutor! Mi s-a ars transformatorul de la procesor. Fiind destul de scump (1 milion) m-am dus sa il rebobinez. Astazi l-am primit. Inainte insa de a-l lua de la atelier, l-am masurat. Imi indica 19,9 volti (dar nu in sarcina - la liber). Pe carcasa transformatorului cat si pe intrarea de alimentare din procesor scrie: 15.0 VAC 22,5 VA. Este bun? Va rog sa imi raspundeti repede pentru ca nu vreau sa fac vreo boacana! :)

 

20V curent continu sau alternativ ?

 

 

este alimentator ,cu redresor si stabilizator ?

 

sau e un transformator coborator de tensiune ? si restul este in procesor ?

 

Normal ar trebui sa functioneze dar daca au facut procesorul mai cu economie se poate sa fie nasoala traba.

 

Unele circuite integrate functioneaza cu max 30V tensiune de alimentare , stabilizatoarele "mici" de obicei lucreaza cu tensiuni pana la 35V ( LM 317 si altele).

 

Procesorul propriu zis si alte circuite MMC ( digitale ) de onbicei au stabilizatoare pe placa.

 

Condensatoarele electrolitice pe barele de alimentare pot sa fie de ex la max 16V sau 22V sau 25V ,daca au facut econmie si nu au pus de 35-50V .

 

nu cunosti pe nimeni cu un "traf " la fel care inca functioneaza?sa-l masori.

 

Interesant era de stiut cat era tensiunea cand era noua.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

20V curent continu sau alternativ ?

este alimentator ,cu redresor si stabilizator ?

 

sau e un transformator coborator de tensiune ? si restul este in procesor ?

 

Normal ar trebui sa functioneze dar daca au facut procesorul mai cu economie se poate sa fie nasoala traba.

 

Unele circuite integrate functioneaza cu max 30V tensiune de alimentare , stabilizatoarele "mici" de obicei lucreaza cu tensiuni pana la 35V ( LM 317 si altele).

 

Procesorul propriu zis si alte circuite MMC ( digitale ) de onbicei au stabilizatoare pe placa.

 

Condensatoarele electrolitice pe barele de alimentare pot sa fie de ex la max 16V sau 22V sau 25V ,daca au facut econmie si nu au pus de 35-50V .

 

nu cunosti pe nimeni cu un "traf " la fel care inca functioneaza?sa-l masori.

 

Interesant era de stiut cat era tensiunea cand era noua.

 

Din pacate nu am pe nimeni cu un transformator la fel. M-am gandit si eu la treaba asta. Ai dreptate, ar fi fost ideal sa fi stiut la ce voltaj functioneaza inainte sa se fi ars. Din pacate nu m-am gandit ca o sa il ard (l-am ars stupid, cand nu functiona cu procesorul). In fine, cel la care l-am bobinat mi-a spus ca s-a ars transformatorul primar si ca el a masurat a si pus exact numarul de spire (cu aceeasi dimensiune a spirei), dar...Transformatorul nu are stabilizator sau altceva. El indica 19,9 alternativ - ZOOM AD00012E. Am pus si poza.

Link to comment
Share on other sites

15VAC inseamna 15 volti alternativ (AC - alternative current)

22VA inseamn volt-amperi si se refera la putere (sau currentul de sarcina la tensiunea nominala adica produsul volti x amperi)

 

Daca cineva ti-a rebobinat primarul folosind aceeasi dimensiune de sarma de cupru (adica acelasi diametru sau "gauge") este putin probabil sa fi reusit sa puna un numar egal de spire ca cel din fabrica, pe de alta parte nu cred ca a stat sa le numere pentru ca sunt cam multe (sute poate mii). Cel mai probabil s-a bazat pe niste dimensiuni mecanice aproximative adica pe grosimea stratului de spire. Bobinarea facandu-se mai mult sau mai putin manual, spirele nu mai sunt aranjate la fel de ordonat ca pe masina de bobinat din fabrica, deci rezulta un numar de spire mai mic... De aici raportul de transformare diferit si tensiunea de iesire diferita (mai mare).

 

Concluzie: NU RISCA!

 

Un traf de 15V si 1.5A (cat iti trebuie tie) este undefva la 200.000 Lei vechi in orice magazin de componente.

Eu unul ti-as fi luat mai mult pentru rebobinare (fara sa mai punem la socoteala si sirma pe care as consuma-o).

Asa ca cel mai bine este sa cauti un traf nou, din alimentatorul vechi sa folosesti eventual carcasa si cablul.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

am si eu de asta, dar am si nevoie de el :) mai vrei un proc? :( il dau la 500 coco :)

 

Aduni posturi? :) Daca ma interesa procesorul, te cautam. Oricum cocori de-aia nu aveam. Vezi ca esti offtopic in topicul meu. Ia vezi chitara aia pe unde e aruncata, ai inregistrat ceva pentru concurs, da' pentru duel?!Spor!

Link to comment
Share on other sites

15VAC inseamna 15 volti alternativ (AC - alternative current)

22VA inseamn volt-amperi si se refera la putere (sau currentul de sarcina la tensiunea nominala adica produsul volti x amperi)

 

Daca cineva ti-a rebobinat primarul folosind aceeasi dimensiune de sarma de cupru (adica acelasi diametru sau "gauge") este putin probabil sa fi reusit sa puna un numar egal de spire ca cel din fabrica, pe de alta parte nu cred ca a stat sa le numere pentru ca sunt cam multe (sute poate mii). Cel mai probabil s-a bazat pe niste dimensiuni mecanice aproximative adica pe grosimea stratului de spire. Bobinarea facandu-se mai mult sau mai putin manual, spirele nu mai sunt aranjate la fel de ordonat ca pe masina de bobinat din fabrica, deci rezulta un numar de spire mai mic... De aici raportul de transformare diferit si tensiunea de iesire diferita (mai mare).

 

Concluzie: NU RISCA!

 

Un traf de 15V si 1.5A (cat iti trebuie tie) este undefva la 200.000 Lei vechi in orice magazin de componente.

Eu unul ti-as fi luat mai mult pentru rebobinare (fara sa mai punem la socoteala si sirma pe care as consuma-o).

Asa ca cel mai bine este sa cauti un traf nou, din alimentatorul vechi sa folosesti eventual carcasa si cablul.

 

Good point! Numai ca nu am inteles ceva - treaba cu spirele. Logic ar fi - mai multe spire, tensiune mai mica, corect(sau nu,asta imi zici tu)? Asta mi-a spus ca "daca scoate mai mult, mai iau din spire" - deci tensiune mai mica=mai putine spire. Acum problema se pune ca daca a pus mai mai putine spire (pt ca teoretic nu le-a aranjat bine) ar insemna ca as avea voltaj mai mic?!

Link to comment
Share on other sites

depinde pe care dintre miezii de fier is spirele (cel putin la transformatoarele despre care am invatat la scoala :))

nu mai stiu exact cum si la care ii, dar cum ii la unu ii invers la celalalt, adicatele, daca scoti la unu creste tensiunea si daca scoti la altu scade tensiunea, dar probabil ca stiai asta... numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

offtopic cras: yo dude chill! concluzie: hai ca te las ca-mi iau warn :)
Imi este frig de-a binelea...Iar despre partea cu warn-ul, ar fi pacat sa il iei - pentru un membru asa activ ca tine. Concluziile ti le tragi singur :) , nu le expui pe forum ;) . Iti multumesc totusi pentru raspuns. Apreciez gestul! :)
depinde pe care dintre miezii de fier is spirele (cel putin la transformatoarele despre care am invatat la scoala :()nu mai stiu exact cum si la care ii, dar cum ii la unu ii invers la celalalt, adicatele, daca scoti la unu creste tensiunea si daca scoti la altu scade tensiunea, dar probabil ca stiai asta... numai bine ;)
Asa mai merge! B) Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Imi este frig de-a binelea...Iar despre partea cu warn-ul, ar fi pacat sa il iei - pentru un membru asa activ ca tine. Concluziile ti le tragi singur :) , nu le expui pe forum :( . Iti multumesc totusi pentru raspuns. Apreciez gestul! :) Asa mai merge! :)

 

 

potoliti-va!

 

 

Acum sa revenim la treaba cu spirele: daca zici ca s-a ars primarul (ala care are multe spire si sarma mai subtire), si a bobinat "dupa ochi" la grosimea stratului de sarma precis i-au intrat mai putine spire => mai multa tensiune in secundar .

 

Tensiune de iesire = (nr. spire secundar / nr. spire primar) x tensiune primar

 

 

Asta rezulta din relatia:

 

Tensiune primar (intrare adica 220V) / Tensiune secundar (iesire adica 15V) = Nr. spire primar /Nr. spire secundar

Link to comment
Share on other sites

Dragi RGC-isti, am nevoie de ajutor! Mi s-a ars transformatorul de la procesor. Fiind destul de scump (1 milion) m-am dus sa il rebobinez. Astazi l-am primit. Inainte insa de a-l lua de la atelier, l-am masurat. Imi indica 19,9 volti (dar nu in sarcina - la liber). Pe carcasa transformatorului cat si pe intrarea de alimentare din procesor scrie: 15.0 VAC 22,5 VA. Este bun? Va rog sa imi raspundeti repede pentru ca nu vreau sa fac vreo boacana! :)

 

...totul tine de partea de filtrare si stabilizare care se afla in procesor.

dak are stabilizator (gen LM..cum a spus karpi) nu ar trebui sa ai nici o problema. chiar dak tensiunea de intrare este mai mare cu 4-5 vloti.

ideea este ca:

un stabilizator de (sa zicem) 12Vcc , scoate exact 12 Vcc chiar dak tensiunea de intrare este undeva intre 14-20 Vac.

 

ps:

fiind un transformator de curent alternativ...cei 19,9 volti variaza si in functie de 220v(tensiunea de la priza)

 

dak tot nu ai curaj sa-l folosesti...mergi inapoi sa ti-l rebobineze (in aceeasi bani...se intelege)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.