www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Johnson J-edit


 Share

Recommended Posts

J-edit este softul care vine impreuna cu procesorul Johnson J-Station. acesta din urma se conecteaza la calculator prin intermediul unui cablu midi, astfel fiind recunoscut de soft, iar apoi modificarea digitala a parametrilor devine posibila.. problema e ca eu nu am intrare midi, intrucat posed placa de sunet on-board.

pe situl oficial exista tot felul de preseturi facute de alti utilizatori, iar acestea pot fi uploadate direct pe procesor. eu caut pe cineva care sa aiba johnsonul si softul lui ºi sã poata sa-mi citeasca parametrii unor efecte, pentru a putea seta manual tonul.

Link to comment
Share on other sites

Descarca-ti JEdit (soft-ul de editare a preset-urilor) si preset-urile de aici http://www.johnson-amp.com/jstation.htm . Instaleaza softul si foloseste-l offline. Poti sa incarci preset-urile si vezi toti parametrii.

Bafta!

 

P.S. Am incercat eu acum. Merge!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

un mic offtopic: MIDI vine de la Musical Instrument Digital Interface.

Semnalul digital cum ii zici tu este de fapt tot un semnal analogic si pe baza unor conventii un anumit potential reprezeinta 0 logic iar alt potential 1 logic. Asa circula bitii pe sarma indiferent de gradul de "digitalizare".

Ca fapt divers exista si un standard de MIDI over Ethernet.

 

mai multe despre protocolul MIDI aici : http://en.wikipedia.org/wiki/The_MIDI_1.0_Protocol

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.