www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugestii La Chitara Electrica


Guest byse
 Share

Recommended Posts

Salut, intr-adevar sunt nou pe aici :) .Am ceva experienta la chitara dar nu si a cumpar una-ma refer la electrica.

Asadar caut o chitara electrica cu inclinatie spre solouri,care poate as fie si fara tremulo,sa fie aproximativ 400-500 de euro.Ca design imi plac ibanezurile dar nu stiu care le e specificul.

Va rog sa imi dati sugestii.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Nu am auzit sa existe chitara ptr solo si chitara ptr acompaniament .Chitara cu inbunatatiri ergonomice pentru ca sa canti mai lejer si mai usor exista .Speciala ptr shred se fabrica dar pana cand ajungi sa canti ca si Malmsteen poti sa tocesti cateva chitare mai ieftine.

 

Un Ibanez sau un Strat mexican , depinde ce vrei sa canti .Depinde ce inseamna "solouri" pte tine.

Link to comment
Share on other sites

Am mai citit prin forum, de aceea am avut impresia ca unele sunt mai bune pentru solo si altele pt acompaniament....am inteles gresit.

Sper ca pana la urma sa gsesc chitara potrivita...cateva din chitarile sugerate chiar imi plac, asa ca o sa ma hotarasc pana la urma din toate sugestiile.

Link to comment
Share on other sites

si jacksonurile sunt foarte bune pt solo, din cauza gatului subtire, comod si rapid, dar s-ar putea sa ti se para sunetul un pic prea agresiv. aici cateva exemple in categoria ta de pret: http://www.thomann.de/gb/search.html?sw=ja...=100&oa=rnk

 

in the end, tu decizi care chitara iti place cel mai mult. la guitar shop, sau cum ii zice la aia cu fendere, is si jacksonuri (in bucuresti ma refer) si poti sa te uiti acolo sa vezi daca iti place ceva. am fost in vara asta si baietii erau foarte de treaba

Link to comment
Share on other sites

Jackson are un prieten de-al meu si nu era multumit de sunetul si fiabilitatea la solouri.

Am cantat si eu un pic dar nu mi-am putut da seama, dar intr-adevar sunetul e agresiv.

Link to comment
Share on other sites

Jackson are un prieten de-al meu si nu era multumit de sunetul si fiabilitatea la solouri.

Am cantat si eu un pic dar nu mi-am putut da seama, dar intr-adevar sunetul e agresiv.

E agresiv, dar conteaza si efectul prin care-l treci. Ce inseamna fiabilitate? daca e setata prost si ai actiune mare, automat e greu de cantat rapid pe ea, dar asta se regleaza rapid.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Jackson are un prieten de-al meu si nu era multumit de sunetul si fiabilitatea la solouri.

Am cantat si eu un pic dar nu mi-am putut da seama, dar intr-adevar sunetul e agresiv.

ma..si un gibson custom shop daca e setat ca dreq cum s-a mai spus putin mai sus ...nu se poate canta ok pe el...

 

nu stiu ce sa zic in legatura cu problema ta..e cam complicat pentru ca esti incepator.si inca o chestie..multi o sa iti recomande chitare pe care nici n-au pus mana asa ca ai grija...

cel mai bine te duci la mcmusic si proguitar..si grosmann..si ii rogi frumos sa te lase sa testezi chitare..fara nici o rusine...din moment ce intentionezi sa cumperi

 

parerea mea(strict a mea) e ca nu e bine sa cumperi dupa thomann..deoarece singura varianta presupune ca ar fi trimisa prin posta...(curierat) iar ar fi bine sa vezi chitara intai

 

 

 

e putin aiurea sa intrebi..."vreau sugestii la cumparat o chitara"asta tine de tine..noi iti putem da alte detalii...de gen. "chitarele din mahon au sustain bun" " fereste-te de chitarele din aghatis" intelegi?

 

 

deci..cel mai bine te duci si testezi..(intai testezi) si apoi acasa, iti faci o parere...eventual intrebi asa" am testat chitarele x, y si g .. si noi o sa iti spunem ce putem despre ele" e o diferenta

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Corect.Problema e ca nu prea stiu ce inseamna specificatiile tehnice.De exemplu-Ibanez rg350

 

Specifications

1.Wizard II neck

2.3pc. Maple Neck Material

3.Basswood Body

4.24/Jumbo frets

5.Bound Rosewood Finger Board

6.Edge III bridge

7.IBZ INF3 (H) Neck PU

8.IBZ INFS3 (S) Mid PU

9.Z INF4 (H) Bridge PU

10.rktooth Inlay

11.: Hardware Color

Putine dintre ele stiu ce inseamna

 

O sa ma duc la mcmusic(cluj)...sper sa fie baieti buni si sa ma lase

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

un posesor de rg350 iti poate spune exact.din cate vad eu...

 

1.ala e tipul gatului(griffului) , tipul Wizard II gasesti numai la Ibanez.. din cate am inteles este subtire....deci e ok

2.lemnul griffului(partea de dedesupt , nu cel pe care sunt puse tastele)

3.lemnul corpului ... nu stiu ce sa zic de basswood.. din cate imi amintesc se gasesti undeva intre alder si mahon ca sunet. unii il prefera altii nu... asta depinde de tine....atunci cand o sa ai mai multa experienta o sa iti fie mult mai usor

4.nr de taste , 24, ceea ce e bine :) mai ales daca vrei sa devii shredder/tipul tastelor, jumbo, adica "mari" .gasesti taste si medium jumbo si extra jumbo....si aici cam depinde de gust..

5.tipul lemnului pe care sunt asezate tastele.poti sa mai gasesti de Maple sau Ebony.

6.tipul bridgeului.ca sau mai scriu mult zic doar atat: este un fel de copie de Floyd Rose si vei citi tu aici despre Floyd Rose http://en.wikipedia.org/wiki/Floyd_Rose

7/8/9.dozele. ibz inf = numele :) H=humbucker S = singlecoil / Neck = e pusa exact langa griff , Mid= la mijloc , Bridge =langa bridge / PU = pickup , am cantat o data pe un rg350..nu prea am putut sa imi fac o parere deoarece am cantat foarte foarte putin

10.inlay-urile de pe griff , tipul lor

11.culoarea hardware-ului, brigde, cheitze,etc

 

asta a fost pe scurt si repede. daca vrei mai multe informatii te va ajuta Wikipedia :)

 

LE:

pentru punctul 2 citeste asta "I have maple, rosewood, and ebony fretboards. My experience is that maple shows wear quicker (over the years). Both rosewood and ebony need a little lemon oil every six months or so to clean and feed them to get them back to their best.

 

I agree with others. It probably won't effect your play. Some maple necks just look better with some colors and shapes. I think a strat or Axis looks best with maple, Gibsons look best with rosewood, etc."

 

mai ar fi de precizat ca chitara e BOLT ON . adica grifful e prins de corp cu suruburi.exista 3 tipuri majore de prindere, bolt on (cea mai "proasta) , set-neck (e lipita, ofera mai mult sustain), neck-thru (cea mai buna, grifful practic este trecut prin corp pana la sfarshitul chitarii, sustain maxim), citeste aici mai multe http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_neck

sustain=durata notei ,cand o sa faci solo o sa iti dai seama ca o sa ai nevoie, cel mai mult vine din degete dar si chitara e importanta

 

si ia mai uite aici : http://www.jemsite.com/jem/wood.htm , despre tipurile de lemn

 

pentru inceput cam atat :(

pt orice nelamurire contacteaza wikipedia

 

inca un LE:

Maple:

Very bright and dense, Maple is highly reflective. When used on a fretboard, Maple encourages tremendous amounts of higher overtones and its tight, almost filtered away bass favors harmonics and variations in pick attack.

 

Rosewood:

The most common fretboard, Rosewood is naturally oily, and works well for any surface that sees frequent human contact. The sound is richer in fundamental than Maple because the stray overtones are absorbed into the oily pores

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

With a good balance of highs and lows, basswood is right in between alder and mahogany in sound character.

Asta mai spune despre lemn(o sa ma interesez din aia care mi-ai dat cum sta treaba cu lemnul).

Cat despre tipul legaturii dintre grif si lemn nu prea am inteles pe care o are, defapt nici nu cred ca scrie....sunt oricum doua variante neck-thru si bolt-on dar nu spune care este dintre astea la chitara.

Oricum altfel sta treaba dupa ce stiu si eu ce inseamna chestiile alea....multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Edge pro 2 e varza - in general mergi e OFR, Schaller, khaler si edge proul standard. Imitatiile ieftine iti aduc numai probleme. Ibanez doar modelele scumpe merita, iar jacksonurile sunt overpriced. Cat despre imbinarea gat-corp e mult de discutat.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
http://www.samedaymusic.com/product--FEN134602  -----asta e un fender nu stii cumva ce tip de prindere este intre grif si body?

e bolt on .... da dar e faza ca ex. in general la o masina 2 usi ar fi considerate un minus dar la o masina sport 2 usi sunt perfecte intelegi? :) mai precis.fender au "reteta" lor traditionala pentru chitare care include: alder, bolt on, 3 doze single coil, etc..asta dau sunetul renumit de fender

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Nu am auzit sa existe chitara ptr solo si chitara ptr acompaniament .

pai nu exista asa ceva..dar unele chitari sunt potrivite pentru o anumita treaba..

de ex. rickenbaker sau ovation electric sunt chitari recomandate acompaniamentului..dar sunt foarte bune si ptr solouri..

exemple mai pot da o carutza...

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma o sa raman probabil la ibanez rg350, mai ales ca am sanse sa o testez inainte de a o cumpara.

Pentru a ma indrepta spre modelul acesta m-au ajutat comparatia dintre fender si ibanez si parerea posesorilor de rg350.

Multumesc de ajutor!!!

Link to comment
Share on other sites

eventual poti sa o incerci, si-ti iei alta de pe thomann, ca iesi mai ieftin :)

Dragi forumisti, explicati-mi si mie, nu inteleg!

1. Smecherie: du-te la Muzica, probeaz-o, apoi comanda la Thomann, o fi corect?

2. La M&C Musical costa 1500 RON. La Thomann costa 419 EURO ( aprox 1450 RON, fara transport, nu mai pun la socoteala ca exista si licitatie bancara pentru a cumpara Euro). Sunt eu tampit? Sunt colegii mei tampiti de la Muzica cand au de a face cu un individ ca asta? Partea nasoala e ca unii, inocenti, il ii urmeaza sfatul!

Neam de hoti si smecheri, asta suntem! Cu cantatul, ca mieii! Valabil doar pentru cativa, se stiu ei!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

am zis la bashcalie, dude! chill! Oricum nu ai nici o garantie ca aia de pe thoman o fi la fel de buna/bine setata/lucky pick ca si cea incercata la magazin! Imi pare rau daca am suparat pe cineva, nu a fost intentia mea! Evident ca daca o probezi si-ti place o iei din magazin, ca vine si cu alte setari din fabrica decat alealalte, si mai is o droaie de alti factori care pot diferentia si doua chitari teoretic identice! Inca o data imi pare rau daca am ofensat pe cineva! :)

Link to comment
Share on other sites

am zis la bashcalie, dude! chill! Oricum nu ai nici o garantie ca aia de pe thoman o fi la fel de buna/bine setata/lucky pick ca si cea incercata la magazin! Imi pare rau daca am suparat pe cineva, nu a fost intentia mea! Evident ca daca o probezi si-ti place o iei din magazin, ca vine si cu alte setari din fabrica decat alealalte, si mai is o droaie de alti factori care pot diferentia si doua chitari teoretic identice! Inca o data imi pare rau daca am ofensat pe cineva! :)

Lasa-ma cu smecheriile tale, alde intelectualului de Becali! Stai in banca ta si fi onest! Dude, esti cu ai tai, nu cu mine!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

onest: daca-i place chitara din magazinul tau sau din orice magazin sa o cumpere de-acolo

onest: chiar am glumit si imi pare rau ca te-am suparat

onest: n-as face asa ceva

onest: nu stiu de unde ai ajuns sa ma compari cu becali

onest: SORRY

Las-o balta!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

asta si fac... oricum nu-l ajutam pe bietul om daca ne certam. Daca tu nu vrei sa-mi accepti scuzele, eu recunoscand ca am gresit, treaba ta.

Toti gresim, da pana a-l invata pe om sa faca o "hotzie", astfel o interpretez eu, e cale lunga. Alta data gandeste de doua ori pana sa...

Eu nu pot sa ma cert cu tine, tu esti doar un tanar si eu doar un dezamagit de modul cum gandesti. Punct.

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Dragi forumisti, explicati-mi si mie, nu inteleg!1. Smecherie: du-te la Muzica, probeaz-o, apoi comanda la Thomann, o fi corect?2. La M&C Musical costa 1500 RON. La Thomann costa 419 EURO ( aprox 1450 RON, fara transport, nu mai pun la socoteala ca exista si licitatie bancara pentru a cumpara Euro). Sunt eu tampit? Sunt colegii mei tampiti de la Muzica cand au de a face cu un individ ca asta? Partea nasoala e ca unii, inocenti, il ii urmeaza sfatul!Neam de hoti si smecheri, asta suntem! Cu cantatul, ca mieii! Valabil doar pentru cativa, se stiu ei!
fiecare isi ia chitara de unde crede el de cuviinta..nu e smecherie, ce daca o probez la muzica si o cumpar de pe thomann??...daca vreau o iau din hong kong..sunt banii mei/noshtri si fiecare isi cheltuie banu unde si cum vrea......poate smecher eshti tu cand pui adaos mare la unele produse...altfel thomann nu ar mai intra in discutie...nu te supara dar e aberant sa ai pretentia sa vin sa cumpar de la tine..doar pentru ca am probat la tine...am fost in germania si am stat 5 ore intr-un magazin de instrumente..si am probat mult mai multe scule decat va avea mcmusic vreodata si cei de acolo se bucurau doar ca ii vizitez..nu m-au obligat sa cumpar ceva doar ca fac probe...asa k nu te supara dar mentalitatea ta e cam comunista...bafta...

 

oameni buni..nu mai mergeti la mcmusic decat daca aveti banu in buzunar...altef sunteti hoti!

 

@later edit: calin incepe sa semene cu grosu....

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

on topic: toti vorbiti numai prostii in topicul asta. Ibanez e o chitara de carton presat cu doze de kakat "made in Indonesia with pride" (vorba unui forumist ma in varsta si versat) si nu suna a nimic.

 

... iar daca spuneti ca pe Gibson les paul nu poti sa faci solouri rapide si tehnice, vorbiti tampenii. Nu puteti sa face solouri asa pentru ca NU STITI SA FACETI ASA CEVA. Puneti mana si studiati si o sa puteti face solouri geniale pe orice chitara si o sa vedeti ca pe un neck gros mana merge mai bine si sunetul e mult mai bun.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.