www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Recomandati !


Guest Ironbog

Recommended Posts

Guest Ironbog

Salut!

 

Vreau si eu acum sa-mi iau ceva echipament pt scena,si inca nu is decis ce as putea sa-mi cumpar ca sa sun mai bine.

Cu trupa cint unDeath metal am un BC Rich Bronze si un Digitech Death metal.

 

Pt a suna mai bine ce imi recomandati? O pedala noua, un procesor un amplificator????

 

 

AAA btw am numa vro 7 mil (700Ron)

 

 

 

 

Merci mult Bogdan Loudrage

Link to comment
Share on other sites

Guest Ironbog

Poi io am impresia ca din cauza amplificari nu sun bine, nu neparat din cauza chitari!

Oricum la ce muzica cint eu mi se pare mai corect sa sun pe amplificare bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm... pun pariu ca voi n-ati ascultat Loudrage :)

Death Metal-ul ala chiar s-a potrivit cu sound-ul "panterist" al trupei si cred ca ar fi timpul sa treceti la un ton mai complex.

 

Avand in vedere ca voi treceti prin ce amp prindeti intr-adevar un amplificator cum trebe' (dpdv al sunetului), dar mic si versatil ar fi o investitie inteleapta (ma refer la un combo, evident).

Insa pt. death orice mai ieftin decat un rectifier (daca ati fost la CC ati auzit perfectiunea) sau cel putin un 6505 nu va avea destul distors doar din preamp. Asa ca as investi intr-o pedala de distorsiune sanatoasa (metal master, DF-7, Dime Distortion, Uber Metal, Warp Factor si alte asemenea), ideal ceva cu cabsim incorporat sau un cabsim separat.

Daca esti pregatit sa treci la "nivelul urmator" poti incerca un model de POD sau un procesor de la Zoom sau din ultima serie Digitech. Cu 7 ciubucuri iti iei un G7.1UT si nu-ti mai trebuie amp (pt. live). Acum depinde de preferintele personale.

 

PS: Daca-ti place Bronze-ul tau inseamna ca ai noroc. Eu l-am vazut doar de la relativa distanta si arata bine pt. seria asta. PPS: Tine minte, macar asta: daca-ti faci un sound prin cabsim/eq cand bagati live nu mai trece printr-un amp, ci direct in mixer, ca n-o sa mai semene de nici o culoare.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.