www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri Despre Vox Valvetronix


Guest Les7
 Share

Recommended Posts

Salut,

ce pareri avetzi despre Vox Valvetronix AD50VT112?

Eu as vrea sa cant ceva metale mai suparate (de la black, death, doom) dar din cand in cand mai am chef si de ceva mai slow, mai blues, cu un gain mai mic si mai cald!

Ma intereseaza in special acest amp deoarece acum am numai un Boss Metal Zone si nu prea am bani de efecte iar ampul asta are cam toate efectele ce mi-ar trebuii (delay,reverb,echo restul nu prea ma intereseaza). Stiu ca mai exista si Line6 Spider III care are iarasi multe efecte dar ala e 100% solid state, iar asta mai are o lampa in el...deci ceva hibrid.

Ampul l-as folosi la sala si daca ii destul de puternic si in concerte de club.

Sunt curios cat de cald suna, (chiar daca vreau sa cant metal tot imi trebe un sunet cald) si cat de durabil este, difuzorul bazaie sau nu?

Basicly as vrea sa stiu cam tot ce e de stiut despre el, daca aveti si ampuri concurente (la aceeasi bani) is foarte interesat!

 

Links:

http://www.thomann.de/de/vox_ad50vt_valvet...tarrencombo.htm

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=426

 

de asemenea este si in varianta mai mica de 30W dar fara difuzor celestion.

Merci anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

ce pareri avetzi despre Vox Valvetronix AD50VT112?

Eu as vrea sa cant ceva metale mai suparate (de la black, death, doom) dar din cand in cand mai am chef si de ceva mai slow, mai blues, cu un gain mai mic si mai cald!

Ma intereseaza in special acest amp deoarece acum am numai un Boss Metal Zone si nu prea am bani de efecte iar ampul asta are cam toate efectele ce mi-ar trebuii (delay,reverb,echo restul nu prea ma intereseaza). Stiu ca mai exista si Line6 Spider III care are iarasi multe efecte dar ala e 100% solid state, iar asta mai are o lampa in el...deci ceva hibrid.

Ampul l-as folosi la sala si daca ii destul de puternic si in concerte de club.

Sunt curios cat de cald suna, (chiar daca vreau sa cant metal tot imi trebe un sunet cald) si cat de durabil este, difuzorul bazaie sau nu?

Basicly as vrea sa stiu cam tot ce e de stiut despre el, daca aveti si ampuri concurente (la aceeasi bani) is foarte interesat!

 

Links:

http://www.thomann.de/de/vox_ad50vt_valvet...tarrencombo.htm

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=426

 

de asemenea este si in varianta mai mica de 30W dar fara difuzor celestion.

Merci anticipat :)

 

Pe scurt: merita..

Un prieten are, si suna foarte bine...poti scoate si tonuri suparate rau(daca ai si chitara pentru asa ceva), insa si chestii bluesy..:) are 2 canale: clean si lead + manualul(a nu se intelege carte de instructiuni sau ceva de genu), care iarasi poti sa i folosesti ca un canal...recomand folosirea unui footswitch pentru schimbarea canalelor...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

din punct de vedere al efectelor cu care este dotat, e oarecum ok, desi ii lipsesc niste combinatii de efecte destul de uzitate....

ai butonul de "tap" cu care poti regla frecventa la efecte gen tremolo...

amp-ul suna bine dupa vreo 30 min. de cantat pe el, nu stiu sa-ti spun de ce.

e greu.

e mare.

e rezistent.

grila de metal e ok. tine la tavaleala.

ii trebuie spatiu, racirea fiind pe ventilator.

emulatoarele de cabinete sunt cam pe acolo ca sunet.

e clasa medie. iti faci treaba cu el, cam asta-i scopul lui.

pe o scara de la 1 la zece, nu trece de 6. (behringeru' similar ar fi pe la 2-3, deci....)

dinamica la overdrive este limitata fata de un amp full tube, dar sper ca esti constient ca nu e un high-end.

am avut, l-am folosit cu drag vreun an, poate mai putin, l-am vandut, mi-am luat lampa, cant blues.

sper ca ti-am fost de folos. e totusi 8.14 AM.

daca mai ai intrebari, shoot.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

...de fapt are 4 canale Presets, Manual, Ch1 & Ch2 din care doar ultimele 3 se pot manevra din footswitch.

cat despre distorsuri suparate...depinde cat de suparate vrei sa fie...eu am doua chitari, un ibanez (cu doze stock) si o copie fender...cu nici una nu pot scoate un distors cu adevarat suparat...cred ca mai tine si de doze...

...pt blues, jazz, brit rock and something like that...este super...

ton cald..putin bluessy dak vrei...

mie imi place

Link to comment
Share on other sites

...de fapt are 4 canale Presets, Manual, Ch1 & Ch2 din care doar ultimele 3 se pot manevra din footswitch.

cat despre distorsuri suparate...depinde cat de suparate vrei sa fie...eu am doua chitari, un ibanez (cu doze stock) si o copie fender...cu nici una nu pot scoate un distors cu adevarat suparat...cred ca mai tine si de doze...

...pt blues, jazz, brit rock and something like that...este super...

ton cald..putin bluessy dak vrei...

mie imi place

pentru blues nu e super, e cel mult ok.

Link to comment
Share on other sites

Am unul. De acord intru totul cu ce a zis Carramba. Din footswitch se pot schimba doar canalele 1 si 2. Presets nu e customizabil, deci nu l-as numi canal. Din punctul meu de vedere (a se intelege pentru nevoile mele) e lider la categoria asta de pret. Daca esti dispus sa dai mai multi bani (aproape dublu) exista variante mai bune. E drept, nu asa versatile si fara efecte, dar care suna mai bine.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

ok, va multumesc ptr reply-uri :)

stiam ce dotari are, dar eram curios sa vad parerile celora care l-au avut si l-au folosit.

 

@carramba: stiu ca nu se compara cu un amp full lampi, dar nu-mi permit mai mult...nota aia de 6 (sincer nu prea ma multzumeste) dar cred ca trebuie s-o accept, ca altzi bani nu am si banuiesc (defapt sper) ca la banii astia sa fie cea mai buna solutzie

 

@maur: am intzeles ca depinde si de chitara, deocamdata chitara mea are dozele din stock, le voi schimba candva .... dar intai sa am toate cele necesare (precum un amp) si dupa voi schimba ceea ce am cu ceva mai bun...till then ma multzumesc cu ce am

 

@faust: din pacate nu sunt dispus da dau mai multzi bani, 1100 ampu plus 140 footswitch se fac cam 1240 RON, si cred ca ma mai imprumut de la ai mei (parintzi) ca sa-mi permit sa-mi iau pe cel de 50W, stiu ca sunt ampuri mai bune pe piatza dar inca nu-mi permit mai mult

 

inca o intrebare.

efectele din amp, se compara ca si calitate cu efectele simple si luate pe bucatzi?

ma refer in special la reverbu de pe statzie cu cel de la Electro-Harmonix, la delay-ul si echo-ul cu cele de la Boss sau Electro-Harmonix.

 

inca odata merci de reply-uri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

are un amic.m-am jucat si eu cu el...e foarte ok pentru cat costa.pare, dupa cum a spus si carramba, durabil..solid. si nu stiu ce tot spune MAUR dar am reusit cu chitara tipului sa scos distorsuri suparate..., acum..nu stiu ce inseamna la tine suparat..dar la mine suna destul de suparat...chunky riffs.... .

 

dupa cum s-a mai zis mai sus, la categoria asta de pret e lider..

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca pentru suparari VOX fabrica si varianta XL cu amplificatoare cu mai mult gain. Merita cred sa te uiti si la astea, s-ar putea sa fie exact ce iti doresti tu. Uite mai jos link-ul de la thomann cu unul din ele.

 

http://www.thomann.de/de/vox_ad50vtxl212.htm

Link to comment
Share on other sites

@Faust: tare lista aia de greseli, si is toate adevarate...din pacate m-am regasit la cateva dintre ele, o sa incerc sa le repar :)

 

@Dimitriyus din pacate nu stiu pretzul din magazin, m-am uitat doar pe site, o sa ma duc zilele astea pe la mc music in Cluj sa vad cat ii pretzul din magazin, sper sa nu iau tzeapa si sa fie mai mult

 

@Blackthron salut, stiam de seria valvetronix XL dar is destul de scumpe ptr mine, iar varianta de 50W cu 2 boxe ii cam mare ptr cat loc am io. Si in legatura cu gainul de pe XL, oricum am un Metal zone cu destul gain, ar trebuii sa compenses si cu putzina caldura din amp. But thanks anyway :)

 

Dar ce zicetzi despre efectele din amp? Ampul mi-a atras atentzia si datorita efectelor...deci? Le-a testat cineva?

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

@Faust: tare lista aia de greseli, si is toate adevarate...din pacate m-am regasit la cateva dintre ele, o sa incerc sa le repar :)

 

@Dimitriyus din pacate nu stiu pretzul din magazin, m-am uitat doar pe site, o sa ma duc zilele astea pe la mc music in Cluj sa vad cat ii pretzul din magazin, sper sa nu iau tzeapa si sa fie mai mult

 

@Blackthron salut, stiam de seria valvetronix XL dar is destul de scumpe ptr mine, iar varianta de 50W cu 2 boxe ii cam mare ptr cat loc am io. Si in legatura cu gainul de pe XL, oricum am un Metal zone cu destul gain, ar trebuii sa compenses si cu putzina caldura din amp. But thanks anyway :)

 

Dar ce zicetzi despre efectele din amp? Ampul mi-a atras atentzia si datorita efectelor...deci? Le-a testat cineva?

 

Efectele de pe amp sunt mai mult decat decente. Au un singur mare defect. Nu pot fi combinate intre ele. Adica nu poti sa iti pui spre exemplu un compresor si un delay in acelasi timp. Eu cu un Ibanez RG pe presetul de US Hi Gain si cu putin compresor am scos un super sunet de riff, suna si coios si avea si claritate. Depinde acum si cu ce doza ataci ampul. Cu un SD 59 nu o sa scoti mare metal spre exemplu, cu un Invader sau DiMarzio Evolution se mai schimba treaba. Parerea mea ca in banii astia e de departe cea mai buna alegere. Acum 2 saptamani cand l-am luat pe al meu din magazinul din Bucuresti era intr-adevar 1100 RON. Daca vrei sa il iei eu zic sa te grabesti, s-ar putea sa creasca pretul din cauza deprecierii monedei nationale. De sunat suna intr-adevar cald, doar e Vox, cine a cantat pe un AC30 stie ce spun. Difuzorul e facut de Celestion special pentru ampul asta si chiar da ce trebuie - raspunde foarte bine. Eu sunt super incantat de el, problema mare e ca usor o sa simti nevoia sa mai cumperi ceva efecte pe langa. Si inca ceva - nu are bucla de efecte. Asta ar fi singurul minus cu adevarat notabil dupa parerea mea.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Mariane, noi suntem asa mici ca nu ne intreaba nimeni daca si cu ce suntem de acord. Iti dai seama ca nu ma apuc eu sa-mi dau cu parerea in fata unuia de la Guitar Player care castiga bani (vreau sa spun bani, nu un salariu romanesc) din asta de 40 ani. Adica ii prostesti pe unii 1 an sau 2 si le iei banii. Dar sa scoti o revista 40 ani si sa o si vinzi... pai inseamna ca stii ce scrii, cum scrii, ma rog... Deci eu unul ma consider mult, mult, mult prea mic ca sa ii contrazic pe astia. Sigur, noi doi putem zice ce vrem, putem sa-l bagam si pe Basescu in ma-sa si pe astia de la Guitar Player si pe Bush dar... nu ne asculta nimeni. Si nici n-ar avea de ce. Ce rahat am facut noi pana acum ca sa demonstram ca avem ceva de spus?

Link to comment
Share on other sites

Poate ar fi mai concludent, daca cei care isi dau cu parerea pe aici, sa trimita si cate un mic, hai sa-i zicem video clip, cu realizarile lor! Asa putem sa stim si noi cine ne consiliaza! Oricine poate sa isi posteze pe youtube calitatile de instrumentist ( astfel noi vom avea garantia valorii ), nu-i asa?

Link to comment
Share on other sites

Am incercat asta, chiar in cadrul acestui topic! Faust nu, Anghelescu nu, Carramba da, Stratman nu, Dimityius nu, Blackthorn nu,

maur nu, guitarsarpe da. Doar ceva audio la doi membrii! Cam putin, zic eu. Tare sunt curios sa vedem si realizarea video, adica LIVE, cum se zice!

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

eu am amp de-asta, nu e excelent, dak vrei din el distors mai suparat decat asa gen guns sau aerosmith nu iti lua, si dak nu ai un proc sau ceva care sa iti dea un eq in plus sigur nu iti lua pt k ampu are mult prea multi basi. eu am basu din amp dat cam la ora 7juma (adik aproape de 0) si din eq din procesor(zoom g2) la -4 din -12/+12.

 

si btw : butonu "presets" e un buton pe care dak il apesi iti baga un preset facut cum au crezut ei mai bine pt fiecare simulator de cab, iar butonu "manual" e ca sa iti faci tu singur presetu si dupa sa il poti memora pe unu din cele 2 canale.

 

pt chestii mai chill e kiar marfa, si cine stie, dak ai proc destul de bun poate poti sa scoti si un distors suparat, eu am reusit da are mult prea mult gain si dak dau gainu mai incet suna prea digital... mrog, bafta

Link to comment
Share on other sites

eu am amp de-asta, nu e excelent, dak vrei din el distors mai suparat decat asa gen guns sau aerosmith nu iti lua, si dak nu ai un proc sau ceva care sa iti dea un eq in plus sigur nu iti lua pt k ampu are mult prea multi basi. eu am basu din amp dat cam la ora 7juma (adik aproape de 0) si din eq din procesor(zoom g2) la -4 din -12/+12.

 

si btw : butonu "presets" e un buton pe care dak il apesi iti baga un preset facut cum au crezut ei mai bine pt fiecare simulator de cab, iar butonu "manual" e ca sa iti faci tu singur presetu si dupa sa il poti memora pe unu din cele 2 canale.

 

pt chestii mai chill e kiar marfa, si cine stie, dak ai proc destul de bun poate poti sa scoti si un distors suparat, eu am reusit da are mult prea mult gain si dak dau gainu mai incet suna prea digital... mrog, bafta

Basul e doar cand ai pedala in fata ampului sau tot timpul ? Nu cumva ai activata simularea de cabinet de pe zoom ?

Link to comment
Share on other sites

ok m-am lamurit,

imi place ampul asta si o sa-l cumpar. nu am procesor, am doar o pedala boss metal zone, si urmeaza sa-mi cumpar un EQ de la MXR pe 10 benzi...in rest..o sa folosesc efectele de pe amp.

multumesc ptr reply-uri si ptr linkuri :)

m-apuc sa strang bani..:)

Link to comment
Share on other sites

@ DeathWarden

 

Cred ca umbland putin la corectii reusesti sa il duci sa sune unde vrei. Si un JCM800 daca nu stii sa il reglezi o sa spui ca are prea multi basi. Oricum nu cred ca Zoom-ul G2 poate fi luat ca etalon ca efect. Am un prieten cu un Rocktron Voodoo Valve si suna excelent in AD50. Depinde mult si la ce volum canti. S-ar putea ca daca il canti la 10-15% din puterea lui sa sune prea pe bas sau infundat. Dupa ce o sa il dai mai tare de jumatate o sa vezi ca se schimba mult sunetul. Mai experimenteaza si s-ar putea sa ramai surprins de cum poate sa sune.

 

@ Calin

 

Cred ca in primul rand ar trebui sa postezi tu ceva inregistrari video si stiu ca ai avea ceva de spus din punct de vedere muzical, mai mult decat multi de pe forumul asta. Eu nu intentionez sa postez momentan pentru ca nu am o camera decenta sa pot inregistra ceva si nici timp sa fac montaje si captura la un nivel cat de cat decent. Nici indemanarea mea nu este una cu care sa ies prea mult in fata asa ca prefer sa nu postez nimic inca. In timpul asta prefer sa studiez ceva si daca pot ajuta pe cineva cu un sfat cand am putin timp liber (la seviciu in pauza de fumat) o fac cu placere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.