www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Informatii utile pentru cumparat clape


Guest Ionutz
 Share

Recommended Posts

Guest Ionutz

Hmmm....nush cati clapari avem p-aici ca vad ca e cam pustiu in conferinta asta dar am nevoie de ajutor.

Vreau sa-mi cumpar si eu clape dar nu prea stiu de unde sa incep, la ce sa fiu atent cand le cumpar ca sa nu iau tzeapa, etc.

Nu prea gasesc pe net vreun forum pentru clapari in tara la noi, sau un site dedicat pentru clape. Ufff...

Nici nu prea stiu ce modele se gasesc pe piata la noi...sau in afara de Magazinul Muzica, pe unde as mai gasi.

Daca puteti sa-mi dati si mie niste sfaturi. O sa iau totul de la 0 cand imi cumpar, ca nu am cantat decat f.f.f putin la clape si nu vreau cine stie ce scula performanta. Ceva de inceput. (Dar nici sa n-aiba doar 2 voci si 3 octave :))

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

depinde cat vrei sa dai pe o clapa...de ex...iti dau io o yamaha psr210 cu 99 tonuri pe care poti sa le combini cate 2, drum machine si vreo 90 de negative sa le zic asa, key split si alte vrajeli d-astea + stativ si chestie d-aia pe care pui partiturile + husa cu $250...da intai s-o repar k nu merge sol-u din bas si re# tot din bas de la prima octava.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Hmmm....pai ceva in jur de pretul ala...poate si un pic mai mult. Pare interesanta oferta...cu clapa reparata :) any catch?

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

nu e absolut nici un catch...doar ca e model un pic mai vechi (am primit-o de ziua mea cand eram clasa I in germania...ai mei au dat 1000 marci germane pe ea atunci...apropos...am 19 ani acum) si din cauza varstei...nush ce are...probabil s-a pus praf pe cablaju imprimat de la contacti...te anunt cam intr-o saptamana ce si cum daca esti interesat ca acum o am la sala (mai e o problema...io-s din cta). aaa..da...si daca as fi avut banii aia acum (1000 marci=1000Eu mai nou), mi-as lua un korg triton le - clapa de studio...faci ce vrei cu ea...are shau de la impact mi se pare

 

uite un link cu mai multe detalii : http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/Conten...PRODUCT,00.html

Link to comment
Share on other sites

Buna Ionutz ... te rog din suflet sa ma ierti ... am fost foarte aglomerat si nu am apucat sa-ti raspund mai devreme. Nu stiu prea bine ce sa-ti recomand ca instrument .. daca vrei sa inveti sa canti la pian este bine sa incepi pe o claviatura care sa aiba clapele asemanatoare pianului .. un pian electric sau ceva in genul asta. Daca vrei doar sa te initiezi un pic in instrumentul asta doar ca sa te ajuti de el in lucrul cu calculatorul atunci clapa care o cumperi trebuie sa aiba obligatoriu urmatoarele lucruri :

- MIDI IN/OUT si eventual THRU, asta presupune achizitionarea unui cablu MIDI si neaparat o placa de sunet cu latenta foarte mica, asta creste pretul initial al instrumentului cu cel putin 50 - 70 de euro (pret de magazin)

- Polifonie cat mai mare (o polifonie de 16/32 voci a devenit cam insuficient tinand cont ca polifonia pe 64 de voci a fost introdusa acum vreo 10 ani) ...

Spun lucrurile astea fiindca daca-ti cumperi o clapa de 200-300 de euro in cateva luni cu siguranta o sa vrei sa te legi de computer ... si o sa incepi sa-ti faci upgrade.

- Un alt lucru foarte important si care ar putea suplinii lipsa unei placi de sunet/cablu midi ar fi posibilitatea sa salvezi pe floppydisk ceea ce canti direct pe clapa (asta creste pretul instrumentului)

- Un alt lucru foarte util este existenta unui SEQUENCER pe instrument care te ajuta sa suprapui 16 sau 32 de canale MIDI ... asa cum functioneaza si un software pe calculator gen Cubase sau Cakewalk.

 

Mai este important cand iti alegi o clapa sa te gandesti la ce stil de muzica vrei sa o folosesti ...

KORG-ul este o clapa super, foarte folosita in studiouri din cauza ca acopera o gama destul de larga de sound-uri, este totusi o clapa cu un sunet mai aspru, un pic mai sintetic, suna foarte bine mai ales in muzica dance, are synth-uri grozave. Oricum cred totusi ca cea mai buna clapa, pentru orice, este KURZWEIL

Roland in general are tonuri mai calde, mai naturale, piane frumoase, strings-uri frumoase ... daca ai ascultat piese lucrate de mine o sa-ti dai seama cum suna fiindca totul aproape este facut pe Roland XP-50 (o vechitura care se invarte acum la pret undeva pe la 400 de $) ... si chitarile sunt facute pe ea. La synth-uri in schimb sta mai rau .. nu este o clapa prea moderna ca sound.

Am mai avut o YAMAHA si mai am inca un KAWAI .. au tonuri bunicele deasemenea. Mai ales Yamaha.

CASIO este o clapa care are deja un departament profesional la partea de clape si scot modele foarte reusite. Modelele mai vechi nu sunt bune.

 

Interesant la o clapa este posibilitatea de editare si salvare a tonurilor .... in general asta inseamna ca poti lua de pe net tonuri gata facute si sa le incarci in clapa.

Atentie si la marimea/lungimea claviaturii (a clapei) fiindca nu este o marime standard ...

Apoi este important daca are "aftertouch", adica daca la apasare poti modula/vibra sau schimba volumul sunetului.

 

Mai sunt o gramada de alte bunatati la o clapa dar difera de la producator la producator.

 

Nu stiu ce sa zic mai mult ... fixeaza-ti o suma pe care esti dispus sa o cheltui. Cauta pe net modele de clapa care se incadreaza in pretul tau. Compara-le ... alege una si apoi cauta in tara pe cineva care vinde sau care poate aduce. Am inteles ca si Grossman poate aduce instrumente din state, deci poti cauta si pe site-uri Americane. Poti comanda si pe www.ebay.com daca poti sa-ti faci un card la o banca Romaneasca.

Magazine de specialitate in Romania sunt putine, iar daca sunt, nu prea stie nimeni de ele. Sper sa te mai ajute si altcineva cu informatie. Bafta la cumparat si apoi la cantat.

 

P.S. :) ... Singurul forum de clapari din tara este asta de pe RGC ... pana si eu am evadat de acolo ... bleah ... ma simt mai bine aici ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Multumesc mult pt ajutor Michel! Heh...cred ca trebuie sa mai strang vreo luna bani ca sa imi iau ceva bunicel. Ideea e ca vreau sa invat sa cant si VREAU sa invat bine. Nu-mi fac sperante mari la o clapa prea performanta din prima pentru ca stiu ca peste cateva luni daca mai strang bani o sa-mi iau alta.

Am un coleg la facultate care are o clapa dragutza, are cativa ani vechime clapa da e in stare f. buna, are 5 octave, 100 voci (asta e polifonia?) si poate fi legata la calculator, ca el mai lucra pe ea si dup-aia isi edita compozitia in fruity loops. Aprox acelasi model l-am vazut de vanzare la muzica cu 8 mil. Nu prea m-am prins insa ce marca e :) .

Nu cred ca are sequencer....dar mai lamureste-ma cu ceva. suprapun canale midi...adica pot sa inregistrez o bucata de melodie, si sa-l pun sa mi-o cante in timp ce eu cant altceva peste?

Ar fi o achizitie buna pentru inceput?

Mai peste ceva timp as vrea sa-mi iau ceva Korg, m-as indrepta spre o muzica gen Nightwish asa si stiu ca Tuomas are numai Korguri (desi clapele lui costa vro 2000E :) )

Edited by Ionutz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Yamaha majoritate sucks.

Daca mergeti pe tonuri si vreti ceva ieftin recomand Kawai (ex.KA20)

 

Mai vechi si destul de fine Roland E90.are si sequencing..dar banuiesc ca nu intereseaza.

 

Daca vreti un setup profesional. Clavia Nord Lead e ceea ce va trebuie.E dracoasa rau!

 

Korg... Uite ca synth micro Korg e genial la 500 de para cat se vrea pe el si are vocoder + midi in out.deci recomand.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ok....cel care a zis ca Yamaha sux, nu prea stie :) Eu am o yamaha motif 6 si rupe...in fine...fac muzica de la 6 ani, inclusiv pian...acum am vreo 24...si mi-au trecut multe clape prin mana.Clapa mea e mult peste korg karma-care e mai scumpa...si depaseste vreo 2-3 modele de triton.Sfatul meu este sa iti iei ceva de studiu....orice...o clapa de studiu, cu velocitate reala, si cu cateva efecte clasive:pian(cat se poate de real), strings, un pian electronic, un sax-paket de suflatori, organ... si treci la treaba. Singur ... e greu sa te apuci de pian.Trebuie sa stii putina teorie, si cineva sa iti arate ceva digitatie.Vorbeste cu un profesor de la liceul Lipatti sau Enescu... in cateva ore te rezolvi.

Ma intorc la clapa-spune-mi suma pe care o ai, sa iti dau cea mai buna sugestie.ok?Eu imi iau TOTUL din SUA.Stiu o firma de transport f f f f convenabila care iti aduce cu un adaos minim - pana in 15%, tinan cont ca pretul initial este pe la jumatea pretului de catalog al produsului respectiv.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Razvain

Nu prea poti spune despre Yamaha ca nu sunt bune, din moment ce au asemenea vanzari si multe review-uri pozitive ... tine si de gustul fiecaruia. (personal, nu imi plac produsele Yamaha, nu ca as fi cantat prea mult pe clape Yamaha)

Insa atunci cand comparam doua clape, trebuie sa ne gandim si la ce tip de clape sunt (sintetizator.arranger.sampler.clapa simpla) si sa ne gandim si la pret :). Din cate am citit, Yamaha Motif este o serie foarte reusita a celor de la Yamaha, in concurenta cu Tritonurile de la Korg.

 

Si vreau sa subliniez importanta velocitatii, deoarece dupa cum am mai scris in alt topic, eu am cantat mult timp pe o clapa fara velocitate si acest lucru mi-a daunat foarte mult, fapt observat cand am trecut pe o clapa profesionista, cu piano feeling.

 

Sfat pentru Ionut: mai bine astepti putin mai mult dar iti iei ceva mai calumea, care sa te ajute la studiu si sa iti iei ce crezi ca ti se potriveste mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Uff .. am ratat sa-i raspund lui Ionutz .. si Malex .. polifonia... Un ton de clapa este format in general din mai multe sunete suprapuse... acestea provin din memoria interna a clapei. In general .. sau cel putin la clapa mea, sunetul final este compus din 4 sunete diferite .. de exemplu la un pian .. 3 formeaza sunetul pianului, iar unul imita zgomotul ciocanelului care atinge coarda .. daca sunetul (sau tonul) meu final se poate forma dintr-un singur sunet, clapa mea poate avea o polifonie de 64 de note, daca tonul este format din 4 sunete, polifonia este 16 .. asta inseamna ca daca bag cotul in clapa, sau cluster cum se mai spune in tehnica de interpretare si depasesc 16 note, primele note apasate dispar. No problem .. fiindca nu o sa fie sesizabil... mai ales daca folosesti instrumentul (clapa) ca sa canti live... cu un singur instrument (ton).

Dar daca folosesti sequencer-ul, si aici ii raspund atat de tarziu lui Ionut, care probabil si-a luat o clapa super tare intre timp, adica .. suprapui mai multe canale, sau fraze muzicale, incep sa se adune toate sunetele apasate simultan .. asta inseamna ca daca 16 canale midi, cu 16 fraze muzicale diferite, sunt cantate simultan .. toate sunetele respective sunt limitate de cele 64 de voci. Respectiv... daca ai 16 instrumente care sunt formate dintr-un singur sunet, si acestea canta simultan, polifonia .. sau sunetele auzite sunt 4 .. cam putin nu? Daca vrei sa faci muzica simfonica direct pe clapa .. pachete de corzi, lemne, alamuri, percutie .. uff ... greu de tot. Daca te folosesti de computer insa .. nu mai esti limitat, fiindca acolo fiecare canal midi poate controla un instrument virtual .. care are de obicei cel putin polifonia 16. In clapa se poate seta numarul de voci pe care un instrument sa-l cante obligatoriu .. de exemplu .. la un bass .. setezi maxim 4 voci, la un pian 10, la toba poti sa lasi 2-3 acolo .... la un instrument care face doar solo 2-3 voci ... in fine .. trebuie sa calculezi mereu din cate sunete este format un ton. Poti lasa insa un numar de voci egal ptr toate instrumentele ... insa uneori apar "gatuiri" ale sunetului, intreruperi ... adica se modifica valoarea lungimii unei note.

Am mai auzit de polifonie 100 .. totusi trebuie vazut cu atentie ce inseamna aceasta .. fiindca daca tonul final se formeaza din mai multe sunete .. polifonia scade. Daca sunetul este salvat in memoria interna ca sampling .. deci captat in timp real este ok ... fiindca poti imita un instrument relativ usor .. daca trebuie insa sa formezi tonul din frecvente diferite .. grrr .. este cam greu.

Diferenta in sunet este destul de importanta ... ganditi-va numai cum suna un pian a carui pedala de sustain este apasata, si se aud toate sunetele care raman in cutia de rezonanta ... si o clapa a carui "pian" este limitat de 64 sau 16 sunete ... tot ce ramane in coada sustain-ului este taiat... un pian are 7 octave.

Acesta este motivul pentru care am spus ca un 64 polifonie este foarte necesar pe o clapa ...

 

Velocitatea sau aftertouch-ul este si el format cam in acelasi mod ... de exemplu .. poti canta apasand usor clapele si sa se auda un pian soft (imitand pedala de mute de la pian) .. iar la apasare puternica sa se auda un alt ton mai intzepat .. sau ciocanelele pe sunetele acute ... asta se face tot din combinarea mai multor sunete ... iar polifonia scade ... daca foloseti un singur sunet pe ton (instrument, registru .. ) ... prin velocitate se intzelege controlul asupra volumului, ca sa sune insa natural sunt necesare mai multe trepte sau mai mult sunete suprapuse.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu o clapa pe care as vinde-o, sa imi iau inca un bas...

 

Yamaha PSR 5700, in stare foarte buna, 500 euro.

 

Contine built in 8 track midi sequencer, floppy disk, are 5 octave clape mari banuiesc, pitch and modulator wheels, velocity, cred ca e facuta in 92, standard midi, poti salva sunetele proprii in 99 de bancuri parca, are si tobe, 30 watt per channel stereo speaker system.

 

Opinii ? Cereri ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest One^Love

Wow, michel, esti un guru al clapelor, paremi-se.

Dar tot nu prea am inteles cum e cu polifonia. La Roland XP-30-ul meu de exemplu, fiecare "instrument"

se cheama un "patch" format din 4 tonuri. Asta insemna ca clapa mea are o polifonie de doar 16?? :)

 

Pe specificatii scrie "64-voice MAXIMUM polyphony" :) .. cum adica "maximum"..?

 

Btw, eu am clapa din 2000 si am dat pe ea $1200, iar acu o vad pe internet cu $400... :)

Link to comment
Share on other sites

@ 'One^Love' date='Jul 27 2006, 05:00 PM' post='79026']

Wow, michel, esti un guru al clapelor, paremi-se.

Dar tot nu prea am inteles cum e cu polifonia. La Roland XP-30-ul meu de exemplu, fiecare "instrument"

se cheama un "patch" format din 4 tonuri. Asta insemna ca clapa mea are o polifonie de doar 16?? :)

 

Pe specificatii scrie "64-voice MAXIMUM polyphony" :) .. cum adica "maximum"..?

 

Btw, eu am clapa din 2000 si am dat pe ea $1200, iar acu o vad pe internet cu $400... :(

 

Salut Robert... bine ai venit pe forum mai intai de toate! Si nu! nu sunt un guru al clapelor... lucrurile de care vorbeam mai sus in postul meu sunt destul de simple si cam general valabile la toate instrumentele cu clape. Si eu am un Roland XP-50 ... foarte vechi.. din '95 - '96 atunci cand a aparut.. am fost multumit de ea motiv pentru care am pastrat-o. Probabil clapele noi au depasit de mult bariera polifoniei 64 care la vremea respectiva era cam ultima gaselnitza. Acum .. asa cum am scris.. polifonia se reduce la 16 note in cazul in care tonul este format din 4 banci de sunete. Tinand cont ca ai 10 degete lucrul asta nu este chiar asa de grav daca canti live cu ea. Daca lucrezi in sequencer insa trebuie sa imparti vocile cat mai economic in functie de tonurile folosite .. poti asta din PERFORM/EDIT/PART/PALETTE/... si sageata jos pana la optiunea RESERVE.. de obicei acestea sunt setate pe valoarea 4 pentru primele 15 canale si 0 pentru canalul 16 .. zic canal la midi channel. Pentru o orchestratie (mai stufoasa chiar) iti ajung aceste setari... Daca folosesti insa toate canalele midi cu instrumente formate fiecare din 4 banci.. si canti cu toate o data .. ceva o sa dispara... respectiv notele sau valorile lor... sau sustain-ul daca il folosesti .. etc. Totusi.. daca folosesti calculatorul in loc de sequencer... pe post de HDD Recorder... inregistrand canalele separat si pe rand ... poti profita de toata polifonia clapei fara probleme.

 

Succes cu muzica! ... Am ascultat, si ascult inca acum, cantecele postate pe pagina din link-ul care se afla in profilul tau. Frumos ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love

Mersi pt urare :)... bine te-am gasit?

 

Aha, acum am inteles.. oricum eu nici cu alea 10 degete ale mele nu cant cu toate de-odata,

deci nu se pune problema.. eu ma gandeam ca polifonia asta are ceva de-a face cu calitatea

sunetului (banuiesc ca aici e vorba de biti nu de voci, ex 16 biti / 32 biti ). Pe vremuri cand eram

fan inrait Prodigy mai citeam interview-uri cu Liam si stiu ca tipu zicea ca are 2 Roland W-30-uri

pe care le foloseste simultan pt ca sunetul sa se auda mai "plin" (mai de calitate).

 

Eu in general atunci cand sunt in fata instrumentelor mele si compun ceva, pe moment mi se pare

ca suna destul de bine calitativ, ia apoi cand termin mixajul (dupa multa munca..) mi se pare ca

suna prea "subtire", nu destul de "consistent".. ma gandeam ca aici are ceva de-a face polifonia..

 

"Secventiatul" si mixatul le fac pe 2 suporturi: ori pe Groovebox (Roland mc-307), ori pe calculator

unde folosesc Cool Edit Pro (m-am obisnuit cu el de multa vreme, si nu stiu de ce, mi se pare mai

user-friendly decat Sound-Forge-ul..) Pe clapa nici nu am incercat pana acum sa fac sequencing,

daca e sa folosesc patch-urile de pe ea inregistrez direct pe calculator..

 

Imi pare bine ca ti-au placut "melodioarele", mersi pt apreciere, ele de fapt nu sunt decat niste "mostre", unele nefiind inca terminate. Deci inteleg ca tie iti plac astea reggae.. credeam ca nu au prins deloc la publicul de pe forum din moment ce in thread-ul in care le atasasem nu am primit nici un feed-back. :)

In schimb am primit ceva aprecieri la alea electronice, postate la "Inregistrarile noastre"..

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

:) .. nu .. nu are legatura polifonia cu calitatea sunetului, sau "grasimea" lui. Muzica care am ascultat-o, si compusa de tine, imi pare foarte buna tinand cont de genul abordat... Instrumentele folosita nu suna insa in toate piesele foarte natural, un pic cam sec... In primul rand cauta tonuri pentru XP-30, ai sa gasesti o groaza pe net foarte bine facute... fisiere *.syx.. care prin intermediul calculatorului sau al unui soft special facut ptr XP-30/50 le poti converti in fisiere *.mid. Apoi.. foloseste eventual un picut de hall/stage/reverb.. astea mai ingrasa un pic. Ideal insa ar fi, daca tot vrei sa faci o treaba buna, sa treci pe Cubase sau un software ceva mai destept si sa folosesti cu adevarat o "masa de mixaj" .. sunt si softuri gratuite .. da un search pe rgc fiindca au mai fost discutii pe marginea lor. Acum ... mai toate piesele din "galeria" mea, tot de pe acolo din "Inregistrarile noastre", sunt facute cu XP-50... astept si eu desigur parerea ta... cel putin privitoare la tonuri fiindca este cam aceasi clapa. Nu cred ca genul abordat de mine o sa fie pe gustul tau .. cu toate ca am o piesa pe acolo care cocheteaza si cu stilul reggae... oricum ar fi.. auditie placuta. Sunt destui care asculta si reggae pe aici pe forum .. stai linistit...la comentarii insa ... mai greu :) Bafta!
Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love

Aoleu... sunt pur si simplu blocat, nu am cuvinte, esti super-profesionist man. Nu am apucat sa ascult

decat primele cateva ca ai muuulte tare acolo, dar pur si simplu e super-tare muzica. Muzica e profesie la tine? Ai 35 de ani? :) Daca da, atunci eu (la 25 de ani) as fi fericit ca peste 10 ani sa ajung macar la jumatatea la nivelul tau..

 

Eu training muzical aprofundat nu am, muzica e o pasiune care a inceput la 16 ani si mai mult la presiunile parintilor am pastrat-o la nivel de hobby. Am 6 luni de pian si un curs de teorie muzicala de baza din care aproape ca nu mai tin minte mare lucru. Cant foarte mult dupa ureche, doar fac "jamming", cum s-ar spune, pana iese ceva. Oricum, simt o chemare, cand ma apuc sa fac muzica uit de toate. Crezi ca la varsta mea mai am sanse sa invat teorie si sa imi dezvolt performanta? Adica sa ma apuc acu, sa mai iau niste lectii de pian sau chitara? Intreb cu gandul ca la varsta mea daca ar fi sa fi facut cariera din asta trebuia sa fiu deja la nivelul ala..

 

Hai ca o dau off-topic de-acuma, scuze. O sa mai ascult si celelalte piese. Pana acum cel mai mult imi place michel3333 aia (interesanta denumire :)). Chiar daca acum sunt cu reggae&co, mie imi place foarte mult si jazz/lounge, si in general orice muzica buna. "BAGDAD" imi suna mai mult a ceva folk-ish medieval decat oriental.

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc ca ai ascultat ceva de pe acolo... multe, chiar foarte multe din cantecele de acolo sunt compuse si lucrate destul de sumar in anul in care mi-am cumparat primul meu instrument mai profesional.. respectiv XP-ul asta... Asta se intampla pe vremea cand aveam cam 27 de ani.. unele piese le aveam in cap deja de multa vreme.. dar abia atunci am reusit sa le pun in practica, datorita sequencer-ului din clapa.. nu aveam calculator atunci, iar unul cat de cat mai potent mi-am luat abia acum 2-3 ani. Sigur ca ai sanse sa inveti si chiar sa ajungi profesionist.. se zice ca un profesionist este acela care reuseste sa-si acopere cam 20% din veniturile anuale dintr-un domeniu anume.. respectiv muzica in cazul tau. Sunt multe exemple de oameni care au reusit sa faca cariera de la o varsta inaintata... la noi.. imi vine acum in minte Marius Popp, care dupa terminarea facultatii de arhitectura a inceput sa aprofundeze jazz-ul si sa devina un pianist profesionist.. si profesor. Tu .. da! .. ai timp... o sa-ti fie greu dar nu uita ca ai mult mai multe posibilitati decat am avut noi astia .. generatia mai batrana... Eu am 38 de ani acum :) ... Sunt scoli de muzica, metode, facultati particulare... ai sanse desigur... asta daca reusesti sa traiesti din altceva pana termini studiile.. ce urmeaza insa.. nimeni nu stie, viata de artist profesionist nu-i asa usoara, si nu o sa fie niciodata usoara. Daca ai un back-up, o meserie care sa nu te solicite prea tare, un servici, poti chiar sa faci arta si sa nu te pierzi in meandrele comercialului. M-am apucat si eu la 16 ani de muzica, iar parintii mei nu au fost de acord sa fac nici macar o pasiune din asta... stiau ei ceva, mai ales ca la vremea respectiva era chiar foarte dificil... '85-'89...

Daca tu nu poti sa respiri fara muzica, ai sa o faci, o sa-i dai viata oricum... si la orice varsta.. este pasiunea ta doar :)

 

Si pentru mine Muzica este o pasiune... si Traiesc din ea.. chiar daca nu castig bani...

Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love

De astea ce parere ai? (Astea sunt din perioada de dinainte de reggae, acum 4-5 ani)

 

Rock’n’roll

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=12162

 

Muza mea (Melanj euforic total)

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=12359

 

Muza mea (Original mix)

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=12166

 

Cocktail acustic carbogazos

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=12165

 

Electrock

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=12358

Link to comment
Share on other sites

Lasand gluma la o parte, eu cred ca, ar trebui sa lamureasca cineva cateva aspecte:

 

1. Ce inseamna home entertaiment keyboards.

2. Ce inseamna semiprofesional entertaiment keybord.

3. ce inseamna analog synth.

4. ce inseamna digital synth.

5. Ce inseamna workstation.

6. ce inseamna virtual analog synth.

7. ce inseamna ....

 

Asa ca, maestre Michel, la treaba!

 

Se pare ca sunt unii care chiar vor sa cante dar se plang ca nu au informatiile necesare!

 

invers. am un casio fx-1300g si ma dau cu el logaritmic/grafic/trigonometric. you name it!

banuiam, vezi sa nu ametesti!

 

eu am avut un casio fx-81 si mi-am facut treaba la TCM! Am terminat in 85.

 

se pare ca ati sters post-urile mele, am deranjat pe cineva?

rog adminii sa raspunda!

 

jules: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=7126

 

 

nu discut despre casio vs yamaha! chiar n-ati inteles?

Link to comment
Share on other sites

hmm... pai mai intai sa facem cunostinta Jack.. asta daca nu ai vazut deja profilul meu. Ma numesc Marius Mihalache si mai toata lumea imi spune michel, si asta de foarte multa vreme. Sunt pasionat de muzica si in mod special de cantatul la pian si chitara. Asta nu inseamna ca sunt un "guru al clapelor"... sau un instrumentist foarte bun.. nu am conservatorul precum Raul sau altii... si nici nu ma omor dupa genul de informatie care te intereseaza. Personal imi doresc un pian electric si un Hammond.. cam atat despre mine. Mai mult daca chiar te intereseaza pe PM sau email.

 

Am incercat totusi sa raspund la o intrebare (polifonie/voci), ... asa cum am sa incerc sa-ti raspund si tie cand ma voi elibera putin. Asta desigur daca domnul Raul nu o sa o faca asa cum trebuie inaintea mea. Raul are foarte multi admiratori aici printre care ma aflu si eu. Ma indoiesc insa ca o sa posteze, iar daca o va face, nu cred ca o sa-si piarda timpul prea multa vreme aici. Au mai fost instrumentristi foarte buni, sau chiar foarte cunoscuti si nu numai aici in tara, care in urma unor comentarii de genul .. "cine mai e si asta...?" au cam renuntat sa posteze... Ma refer la chitaristi.. sper insa macar Raul daca vine sa fie primit cum trebuie de catre voi. Ciudat ... daca posteaza si nu spune cine este probabil... grr.. nu vreau sa stiu...

 

Cu scuzele de rigoare am sa revin atunci cand timpul o sa-mi permita. Intrebarile tale sunt bine venite.. iar daca cunosti raspunsul la ele, fiindca asa imi lasi senzatia, te rog frumos sa raspunzi. Nu pentru mine ... pentru cei care chiar nu stiu despre ce este vorba.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Razvain

Polifonia afecteaza in general cand ai sunete combi (combinate). mai multe tonuri suprapuse, acolo are nevoie de polifonie.

De ex daca ai ton foarte simplu de pian, teoretic, poti apasa 32 de clape, dar daca mai ai strings peste, se rezuma la 16 cum ar veni.

Dar nu e neaparat sa fie asa. In general cu cat e polifonia pe mai multe voci, cu atat emite clapa un sunet mai clar.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.