www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Informatii utile pentru cumparat clape


Guest Ionutz
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest ionutzzz

salut michell te rog frumos spune-mi cum pot adauga niste tonuri ( in special de orchestre simfonice ) pe un Roland exr-5s ..are si iesiri midi (in out ) cablu usb si floppy ... din cate stiu eu orga trebuie sa ai o memorie mare ceva de genu + sampler ..gata am tacut ..astept raspunsul tau see ya

Link to comment
Share on other sites

ok....cel care a zis ca Yamaha sux, nu prea stie :) Eu am o yamaha motif 6 si rupe...in fine...fac muzica de la 6 ani, inclusiv pian...acum am vreo 24...si mi-au trecut multe clape prin mana.Clapa mea e mult peste korg karma-care e mai scumpa...si depaseste vreo 2-3 modele de triton.Sfatul meu este sa iti iei ceva de studiu....orice...o clapa de studiu, cu velocitate reala, si cu cateva efecte clasive:pian(cat se poate de real), strings, un pian electronic, un sax-paket de suflatori, organ... si treci la treaba. Singur ... e greu sa te apuci de pian.Trebuie sa stii putina teorie, si cineva sa iti arate ceva digitatie.Vorbeste cu un profesor de la liceul Lipatti sau Enescu... in cateva ore te rezolvi.

Ma intorc la clapa-spune-mi suma pe care o ai, sa iti dau cea mai buna sugestie.ok?Eu imi iau TOTUL din SUA.Stiu o firma de transport f f f f convenabila care iti aduce cu un adaos minim - pana in 15%, tinan cont ca pretul initial este pe la jumatea pretului de catalog al produsului respectiv.

 

Ce pot lua cu 700 E?....(Merci)...m-ar interesa un Korg.....sa zicem.....(shi sorry deranju..)

Link to comment
Share on other sites

Ce sa iti spun...Nu pot sa fiu foarte subiectiv...adica, eu cu banii astia nu mi-as lua ceva nou, pentru ca nu mi-ar ajunge sa imi iau ceva performant. Mai bine incearca-ti norocul cu niste sh-uri. Claparul trupei proconsul isi luase o Yamaha Motif 6 SH si e foarte ok. Tatoneaza site-uri gen : okazii.ro, eu asa mi-am gasit accesoriile - husa si stativul.

Daca vrei ceva nou,iti iei DOAR de afara,de exemplu de pe musiciansfriend.com, la 700 $ poti gasi asta

http://www.musiciansfriend.com/product/Rol...tion?sku=700452

Crede-ma...e cel mai bun deal pentru o scula nou-nouta... in plus, nu e nici clapa, nici synth ... e workstation. Adica...e ceva fain. Altfel...iti recomand un synthetiser foarte fain...ca si velocitate, ca feeling...

http://www.musiciansfriend.com/product/Kur...izer?sku=701682

Evident ca nu poate mai mult ca cea de mai devreme...prin definitie... dar...nu mi-ai spus ce cauti...

La keyboards, simple...nu ma bag... no fun :) Ai 2 linkuri...poti cauta cu manutza ta, si sa citesti review-uri de la ce mai vezi p-acolo. Evident, 700 E = 35.500 x 700=24,7 mil lei. Iar 700 $ - 27.800 x 700 = 19,4 mil lei. Diferenta nu stiu daca acopera total...dar mai mult de jumatate din drum. Firma este AMEROM care poate intermedia asa ceva, nu mai stiu ce tarife practica. O cauti si te descurci :) Bafta!

Edited by kois
Link to comment
Share on other sites

Second hand ar fi cel mai bine sa iei.

Gasesti si Korg Triton Le second hand la 800 euro ... care e o clapa exceptionala la banii aia.

 

Urmareste si www.evrika.ro, la instrumente muzicale. 100 % gasesti acolo ceva ce sa te intereseze.

 

Dar Korg, noua, la banii aia, doar X50 gasesti :)

Link to comment
Share on other sites

Zic si Da si Nu pentru optiunea second hand. Da - pentru ca (logic) gasesti ceva care nou e scump....la un pret mult mai accesibil. Dar... Nu- pentru ca nimic nu poate inlocui senzatia LUCRULUI NOU. Stii ca tu esti first user, si se stabileste "magia" intre tine si instrumentul tau :) Cel putin...in cazul meu. Si, ca si extra-argument , am si dat niste link-uri cu ceva scule ieftinute, si raport pret/calitate foarte ok. Acum, ce poate sa faca omul nostru, este sa le compare...are posibilitatea asta, pe musiciansfriend.com

Have fun!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pe scurt "faza cu polifonia": Polifonia unei clape(keyboard) reprezinta cate "sunete" se pot auzi simultan (adica poly=nr. note apasate x cate instrumente sunt combinate intr-un patch sau ce are clapa).

 

Deci daca apesi 4 clape (note) pe un instrument care contine bells si marimba (deci 2 sunete simultan) rezulta ca ai folosit 8 sunete.

Daca instrumentul are 4 combinatii de sunete (bells-piano-strings-rhodes) atunci vei avea la apasarea unei clape (1) o polifonie folosita de 4 sunete emise.

Edited by rynn
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

rynn, sa stii ca in peste 50% din cazuri, un ton de workstation contine mai mult de 1 sunet... DA! am tonuri de pian care sunt formate din 3...parti! 2 sunt legate de sunetul propriu-zis si 1 e legat de ecou/rezonanta... e foarte interesant! Am 4 knob-uri cu care, in timp real, pot modifica sunetul unui instrument, numai prin simplul fapt ca ii plusez/diminuez calibrul si saturatia. Dar de obicei, polifonia ca si "problema" apare numai cand lucrezi cu un workstation, si ai posibilitatea de a lucra cu un sequencer...pentru ca atunci apare adevarata problema de suprapunere! Pe scurt...la o polifonie de 64, daca folosesc NUMAI tonuri care contin 4 "componente" pot considera ca de fapt polifonia mea este de 16...dar din fericire, suntem baieti descurcareti si ne descurcam si asa :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Augustin-k_85
Lasand gluma la o parte, eu cred ca, ar trebui sa lamureasca cineva cateva aspecte:

 

1. Ce inseamna home entertaiment keyboards.

2. Ce inseamna semiprofesional entertaiment keybord.

3. ce inseamna analog synth.

4. ce inseamna digital synth.

5. Ce inseamna workstation.

6. ce inseamna virtual analog synth.

7. ce inseamna ....

 

Asa ca, maestre Michel, la treaba!

 

Se pare ca sunt unii care chiar vor sa cante dar se plang ca nu au informatiile necesare!

banuiam, vezi sa nu ametesti!

 

eu am avut un casio fx-81 si mi-am facut treaba la TCM! Am terminat in 85.

 

se pare ca ati sters post-urile mele, am deranjat pe cineva?

rog adminii sa raspunda!

 

jules: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=7126

nu discut despre casio vs yamaha! chiar n-ati inteles?

Salut si la multi ani mestere :)

Asa zile intrebai si punei la treaba

Ps nu ai vrea sa discutam despre ceva clape mai incins putin prin alte intermedii fie telefon sau ma rog ceva ... :))

 

 

Ce pot lua cu 700 E?....(Merci)...m-ar interesa un Korg.....sa zicem.....(shi sorry deranju..)

Salut

Poti lua cu 700 de euro si un korg nou dar depinde la ce iti trebuie tie ca poate iti trebe unul mai performant si acela va fi mai scump chear si la mana a doua

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.