www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mi-am Dat Seama Ca Vreau Un Stratocaster


alexyz
 Share

Recommended Posts

Salut RGC.

 

Mi-am dat seama ca vreau un stratocaster, mai exact sunt indragostit de acesta

 

Este noua generatie de Standard Strat, cu cavitatea si pick-guardul ecranat, bridge block mai masiv si e frumoasa foc in varianta chrome red cu fretboard din maple.

 

Care ar fi dezavantajele unei asfel de chitari(zgomtul dozelor, tastele din maple, ceva vicii)? O dau in bara la vreun capitol cumparandu-mi chitara asta? Imi va fi adusa din sua, deci dau 400 usd pe ea...Mi-as putea lua ceva mai bun in banii astia?

 

Am chitara de jumatate de an (s-au strans 3 pana acum, am "cantat" pe mai multe, dar numai scanduri, mi-am bagat nasu prin tot ce am avut ocazia, iubesc chitara si stiu k e deja exagerat sa mai vreau una cand am deja 3 dar... :) ).

 

Asa ca daca aveti vreun sfat pretios in legatura cu chitara, sau ce ar fi musai sa imi achizitionez impreuna cu ea pt un upgrade k sa o pot gatui fericit. Pls posesorii de strat sau cunoscatorii sa ma ajute cu un sfat 2 :) .

 

Multumesc si :) ,

Alex.

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Faci o afacere foarte buna

eu as zice sa o iei in varianta hss fat strat

 

Merci frumos pt sugestie,dar totusi am sa imi iau SSS pt k vreau sound-ul acela clasic si imaginea ei originala...vreau sa fie un fender pur (chiar dc nu e MIA, )...dc am sa constat nu ma impac cu sunetul, ii voi pune un humbucker in format single coil in birdge :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest telecaster

Pretul unui strat mex e 40% din pretul strat usa (vb de varianta standard).

 

Difera dozele (sunt praf cele standard de pe mex strat), tremoloul (daca tragi de el mai tare se dezacordeaza), cheile ... si nu numai.

Insa cu o mica investitie in doze scoti o chitara decenta (in cazul k nu folosesti tremolo-ul).

 

Totusi sa nu te astepti sa sune ca un fender american standard (care oricum fata de variantele de pana in anii '70 e copil mic)!

Link to comment
Share on other sites

schimba-i dozele, alea din fabrica sunt infecte

 

doze noi (tex mex sunt bune si nu foarte scumpe) si un setup bun si gata.

 

eu asa am procedat la stratul meu mexi si am fost f multumit

 

Nu le-as zice chiar infecte, nu au nimic exceptional dar mie mi se par ok. De acord insa la partea cu setupul, pe a mea se canta mult mai bine de cand am reglat-o asa cum am vrut.

Link to comment
Share on other sites

Nu le-as zice chiar infecte, nu au nimic exceptional dar mie mi se par ok. De acord insa la partea cu setupul, pe a mea se canta mult mai bine de cand am reglat-o asa cum am vrut.

 

 

multumesc tuturor pt raspunsuri, stiam eu k ma pot baza pe voi...nu cred k ii voi schimba dozele inca pt k si asa este un efort considerabil, dar sigur voi tine minte asta pe viitor. am sa evit sa abuzez de tremolo, iar pt setup am sa o gadil pana sunt multumit :) .posibil sa ii cumpar totusi niste locking tuners, am vazut unele schaller ca acelea care se pun pe cele americane si erau 58 de dolari.cand va veni timpul sa ii schimb si dozele, ma voi orienta spre ceva care sa aibe soundul original, clasic de fender, deh am dat in boala lui :) . 10x again all, si mai astept sugestii :)

Link to comment
Share on other sites

'60-'62 , original sau reissue , si cele MIJ sunt super bune .

 

Dava cumperi iun Strat al iei ptr tonul sau . Schimbi dozele nu mai suna a Strat ...aaa ...si doze cu magneti Alnico !

 

Corpul sa fie frezat ptr doze exact cat sa intre , si cu un canal in mijloc ptr cablaj .Altfel iar nu ai nici sustainul nici timbrul , lenul Balsa , gatul din artar !fretboard artar sau rosewood .

 

Cele " Strat Hot Rod '60's MIJ reissue contemporary " au inbunastatiri la vibrator , reglajul gatului si menghina +fine tuning , depinde de tip.Sunt fabricate cam de prin '84 , cand numai japonezi au facut Strat-uri in lume .Ei au refacut firma de Fender , apoi americani cand iar s-au apucat au inceput cu prostia cu "american standard " si umpleau toate componentele cu logo-uri sa recastige piata.DAR multe Strat-uri americane sunt chiar proaste , cu doze aiurea ca la Squiere , si frezata juma de chitara ca sa incapa oricefel de doze ,Asa ca e necesar sa vezi cum e frezat corpul.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pt informatii Karpi. Modelul pe care mi-l iau este Standard stratocaster, facut in mexic...nu imi permit mai mult (acest model este 400$)...corp alder, fretboard maple, 3 doze simple...nu cred k e frezat corpul sa poti pune orice doze, o gaura mare uriasa..dar nu stiu sigur...se poate foarte bine sa ma insel :) ..am sa ma documentez mai bine... Doze cu magneti alinco, notat(pt cand le voi schimba) :) .

Link to comment
Share on other sites

Am citit destule opinii ca asta ( http://www.musiciansfriend.com/product/Tri...mium?sku=511119 ) e mai buna ca Fender Standard si e la acelasi pret.

 

Foarte interesant postul tau...asa e lumea o lauda...hmm...tocmai ce m-ai pus serios pe ganduri, merci mult pt info :) . sa vadem acum sfatul "batranilor"

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pt informatii Karpi. Modelul pe care mi-l iau este Standard stratocaster, facut in mexic...nu imi permit mai mult (acest model este 400$)...corp alder, fretboard maple, 3 doze simple...nu cred k e frezat corpul sa poti pune orice doze, o gaura mare uriasa..dar nu stiu sigur...se poate foarte bine sa ma insel :) ..am sa ma documentez mai bine... Doze cu magneti alinco, notat(pt cand le voi schimba) :) .

Am cantat 3 saptamani pe un Strat mexico , super bun avea putin alt timbru dar doar ca si culoare , am mai incercat multe Strat-uri , dupa anul de fabricatie fiecare avea o nuanta diferita dar in general sunau a Strat .

Link to comment
Share on other sites

Am cantat 3 saptamani pe un Strat mexico , super bun avea putin alt timbru dar doar ca si culoare , am mai incercat multe Strat-uri , dupa anul de fabricatie fiecare avea o nuanta diferita dar in general sunau a Strat .

 

Deci nu am cum sa o dau in bara luandu-mi strat...dar oare ce-i cu chitara din linkul varului maftei?Mai stie cineva ceva de ea?Eu sincer nu stiu nimik despre firma aceea :) . Damn, nu credeam ca e asa de greu sa iti iei un strat :) . :) all

Link to comment
Share on other sites

G&L este firma facuta de Leo Fender dupa ce a plecat de la Fender, si face practic aceleasi chitari Fender binecunoscute (strat si tele) doar ca sub alt nume. are o reputatie foarte buna.

 

dozele de pe strat standard mie mi s-au parut chiar de toata jena, chestie care m-a cam dezamagit pt ca speram sa nu trebuiasca sa le schimb, dar nu le-am putut suporta, era pacat de chitara. tex-mex sunt doze de strat obisnuite, karpi, doze alnico single coil, in stil vintage. de fapt alea care vin pe straturile std mexi nu sunt doze cu ton de strat, sunt ceramice. sau ma rog, au o versiune foarte ieftina a tonului de strat.

Link to comment
Share on other sites

 

 

10x again :) ...cred k imi voi comanda Tribute G&L Legacy Premium, sper sa se poata cu Maple fretboard...din ce am citit pare sunetul e chiar pe gustul meu..., iar micile probleme pe care le mai reclama lumea cu setarea...mi le rezolv eu B) . Ma incanta f tare si bridgeul kre din cate am inteles se comporta ca un floyd :) . :) all, cand vine va invit sa o probati :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.