www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratzilor, am postat aici pentru ca nu stiam unde sa cer niste sfaturi.

Uite despre ce-i vorba... am luat si io "Quartz studio" si am incercat sa trag ceva. Ce-a iesit e departe de ce as fi vrut eu.

 

nu vreau sa judecati ce-am cantat (asta e ce-a facut vodca in seara aia dintr-un iubitor de blues B) ) ci vreau sa va dati cu parerea de ce dreaq a iesit sound-ul in halul ala :(

 

cand am tras pistele, se auzea bine. dupa ce audiam pistele, independent, aparea un sunet oarecum metalic pe fond. dupa ce-am cuplat pistele si am salvat, au aparut pacanituri si zgomot de fond, basca sound infundat si basi ca la balamuc :)

 

eu banuiesc ca e placa de sunet da' nu-s sigur inca :)

 

pareri avizate, please :)

A..beratzie.MP3

Link to comment
Share on other sites

ce efecte ai folosit Moisoiu? ca eu nu le-am gasit pe nicaieri  :)

 

la refren suna ciudat rau.....cred ca nu o canti de unde trebe  :)

 

 

Efecte din procesorul meu de 2 lei zoom 505.

La refren suna ciudat?Hmmm....nu mi se pare.Ei cel putin asa o canta.Asta o stiu sigur.Oricum,cum am mai tot zis,chitara mea falseaza rau,si pe cantecul asta se vede cel mai bine la solo.

Link to comment
Share on other sites

Guest RutZap

Pun pariu ca nici daca te-ai chinui 10 ore nu ar ieshi asha pe chitara mea reghin! Bravo, eshti talentat :) si ai shi o chitara tare! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

doua track-uri de acustica trecute prin guitar rig. ce ma enerveaza e zgomotul ala de fond de la microfon, dar presupun ca o sa se rezolve dupa ce imi cumpar electrica :) .

little_wing.mp3

Link to comment
Share on other sites

Acum un an de zile am inregistrat de la televizor o stire despre un atentat la o scoala in Rusia ... a vrut nevasta-mea sa o vada cand vine de la servici ... m-am hotarat sa fac ceva cu stirea aia de la BBC News (erau totusi niste copii acolo) si am facut un cantecel. Stiu ca nu are legatura cu "atmosfera" de aici adica rock dar sper sa va placa (e cam zgomotoasa) ...

 

Si fiindca tot postez acum o sa pun si o piesa la care am folosit o mandolina la care n-am schimbat corzile niciodata (ce-i drept am trecut-o prin tot felul de efecte) ca sa nu mai zic ca nu prea stiu sa cant la ea ... partile mai grele le-am facut pe clapa.

 

Hai ... auditie placuta ... si succes pe la examene (care aveti)

 

P.S. Voi nu mai cantati de loc? Vad ca numai Felix ne mai ridica moralul ...

 

As avea si o mica intrebare ... am facut niste remixuri la 2 piese din Beatles ... pot sa postez?

Michel___BBC_NEWS___Rusian_School.mp3

Michel___BAGDAD.mp3

Link to comment
Share on other sites

hai sa pun si eu ceva, sa-l contrazic un pic pe felix, a carui chitara suna foarte foarte frumos.. uite solo-ul de la rosu aprins (cat de cat acolo :) ) inregistrat cu niste corzi noi (puse de o ora ) .. corzile sunt gibson pure phosphor bronze light (0.012 - 0.053) facute cadou de un bun preten, stie el cine :) .. deci nu poti sa zici ca nu suna bine :) ce-i drept, e dif de pret, dar suna foarte bine reghinu asta .. :(

solo_rosu_aprins.mp3

Link to comment
Share on other sites

hai sa pun si eu ceva, sa-l contrazic un pic pe felix, a carui chitara suna foarte foarte frumos.. uite solo-ul de la rosu aprins (cat de cat acolo :) ) inregistrat cu niste corzi noi (puse de o ora ) .. corzile sunt gibson pure phosphor bronze light (0.012 - 0.053) facute cadou de un bun preten, stie el cine :) .. deci nu poti sa zici ca nu suna bine :) ce-i drept, e dif de pret, dar suna foarte bine reghinu asta .. :(

 

 

Asa e ... suna bine ... e mishto sunetul (curat)

Link to comment
Share on other sites

apropo de curat.. am fost cu ea la hetfield, si am bagat-o prin ampu lui.. si surpriza.. un distors foarte bun, un clean aproape excelent :) (serios vb) se poate canta usor, cu un amp bun , ceva suparat.. :) dar sa nu laudam prea mult reghinu, ca tot reghin e :( .. falseaza destul de putin totusi :) .. hai noroace.. michel mersi de apreciere, o sa ascult si eu mel tale (ma feresc sa dwl, ca imi mere prost netu, si mai rau ma enervez, da daca ai ascultat ce am pus eu, mi se pare de bun simt sa ascult si eu ce ai facut tu B) ) hai si la mai mare ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
goodbye sweet summer - varianta unplugged cu noua chitara :)

Felix, nu m-am putut abtine cand am vazut ca baietii scriu despre piesa ca e superba.

Chitara suna bine dar piesa este banala, plata chiar. Tot astepti sa se intample ceva

si nu se intampla nimic. Daca e numai o joaca e OK, dar daca ar fi prima piesa dintr-un

album eu as renunta imediat la album. Sunt convins ca esti talentat, dar nu

trebuie sa te opresti aici si sa crezi ca piese ca cea in cauza sunt superbe. Incearca

si tu sa creezi o tensiune, sau sa surprinzi cumva ascultatorul. Cauta niste progresii

de acorduri si acorduri mai interesante, mai schimba gama in care improvizezi, incearca

una mai deosebita, orientala sau ceva. Inspirate din muzica populara, din Frank Zappa,

din jazz, etc. Astea sunt doar cateva idei. Vei gasi tu si altele. Sper sa fie o critica constructiva.

Link to comment
Share on other sites

Felix, nu m-am putut abtine cand am vazut ca baietii scriu despre piesa ca e superba.

Chitara suna bine dar piesa este banala, plata chiar. Tot astepti sa se intample ceva

si nu se intampla nimic. Daca e numai o joaca e OK, dar daca ar fi prima piesa dintr-un

album eu as renunta imediat la album. Sunt convins ca esti talentat, dar nu

trebuie sa te opresti aici si sa crezi ca piese ca cea in cauza sunt superbe. Incearca

si tu sa creezi o tensiune, sau sa surprinzi cumva ascultatorul. Cauta niste progresii

de acorduri si acorduri mai interesante, mai schimba gama in care improvizezi, incearca

una mai deosebita, orientala sau ceva. Inspirate din muzica populara, din Frank Zappa,

din jazz, etc. Astea sunt doar cateva idei. Vei gasi tu si altele.  Sper sa fie o critica constructiva.

 

UPS ... cred ca acum vine si randul meu :)

 

P.S. Din cate stiu piesa lui Felix este in faza de proiect ... probabil ca va mai umbla la ea. Oricum nu se supara la critici ... probabil pentru asta si postam aici sa auzim pareri.

Link to comment
Share on other sites

Raskolnikov, nu cred ca ai vazut pe undeva ca am cerut parerea membrilor forului despre ce postez eu aici. Ei si-au spus parerea sincer, ca si tine de altfel, si apreciez chestia asta.

 

Daca erai un pic mai atent ai fi vazut ca piesa asta e o joaca de 30 min. in care am vrut sa vad cam cum suna noua mea chitara electroacustica. Am cantat ce am simtit si nu m-am gandit niciodata sa cant nu stiu ce game mai interesante sau ma inspir din nu stiu ce genuri muzicale. Iti repet am cantat efectiv ce am simtit si am de mult timp sentimentul asta de "vara pierduta" in mine.

Nu incerca sa privesti muzica in formule matematice si insiruiri de game. Te vei pierde in canoane si catalogari care nu-si au rostul. Muzica e o arta, o expresie a trairilor artistului. Restul este matematica.

 

thx

Link to comment
Share on other sites

...si acum comentariile:

 

spyked88: nu suna rau ce ai facut tu acolo dar incearca sa faci ceva profi si din punct de vedere tehnic... adica sa scapi de brum si sa ai un sunet cat mai curat.

 

Stefan: chitara nu suna rau dar vreau sa aud o armonie pe toate corzile ca sa imi pot face o impresie completa.

 

michel2233: nota 10+ ca de obicei... :)... vad ca te pricepi foarte bine si la mixaje... poate colaboram pe viitor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.