www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Skodaru

@michel2233: mersi

@rhcp_guitarist: mersi

 

si pt ca m-ati incurajat mai bag o bucata :)

la voce, chiatara armonie si solo e pretinu meu. eu aici am facut basu si tobele.

Marea_iubirii.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Ok pun si eu niste tentative de "me cantand la chitara". Prima e un fragment din Fur Elise (Beethoven) (daca stie cineva si celelalte doua parti din cantec pe chitara si poate sa-mi arate si mie pls pls :) si a doua e un mic pasaj instrumental facut de mine. (I'm just a beginner)

 

(Imi pare rau ca se aud asa incet ) :)

 

Aaaaaa....am pus si primul meu catecel facut in GP4 :( . Daca are cineva vreo 3 minute de pierdut si vrea sa-l asculte as aprecia o parere, doua :)

r2.mp3

r3.mp3

lonely.gp4

Link to comment
Share on other sites

Skodaru stilul acesta de muzica a cucerit mereu ... e draguta piesa dar mai bine trec la critici .... cam mult efect pe voce si parca vocea putin cam tare (la volum mic nu prea se mai aude trupa) Acompaniamentul este placut si curat, in timpul solo-ului se simte un pic lipsa accentului dat de chitara o data cu premierul, apoi atentie la fuss care dispare de tot sau este inlocuit de cinel (care se aude cam slab ca volum) cel putin la solo de chitara ar fi bine sa puncteze ceva timpii mai ferm in lipsa acc. dat de chitara ... sper ca intelegi ce vreau sa spun .... apoi piesa este putintel cam lunguta (eventual o strofa noua) . Poate am fost putin cam dur dar daca tot vreti sa faceti un disc poate va ajuta si genul asta de critica.

 

Ionutz ... forte noi se pare .... bine ai venit ... frumos. Ar fi excelent sa reusesti sa strecori printre armonii si niste note care sa sugereze o tema ceva (ma refer la piesa ta)... cum NU sunt chitarist nu stiu daca poti face asta .... oricum mie mi-a placut. Canti cu metronom cumva?

 

Moisoiu Mi-a placut varza ce-i drept pe la sfarsit de tot mergea si niste carne ... :)

Acu' pe bune nu stiu a cui e piesa dar aranjata ar trebui sa sune f. interesant.

 

Hai ca sa tin putin companie si celor pasionati de muzica (aproape) clasica cum este Ionutz, postez si eu cateva secvente din ce ma mai duce si pe mine capu' .... cand dorm.

 

:)

Michel_Classic___OVER_THE_TREE_OVER_THE_SKY_FLY_DAD_FLY.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Mersi de apreciere Michel...Ehh...mi-ar fi greu sa intercalez inca niste note acolo sa sugerez o tema pt. ca melodia o cant folosind toate corzile...dar pot sa incerc cand mai capat niste experienta B).

Mai...melodia ta.... :):) m-a lasat cam cu expresia aia! Doamne ce frumoasa e! Superba! Imi place in egala masura sa cant si la clape (desi am cantat doar de vreo 3 ori la un amic niste chestii simple...chinuindu-ma sa transpun melodii de pe chitara pe clape ;)) dar as vrea intr-o zi dupa ce imi iau chitara el. sa-mi iau si niste clape...asa, pt mine :). Keep at it! De cat timp canti ca se vede ca nu de azi de ieri? :(

Link to comment
Share on other sites

Mersi de apreciere Michel...Ehh...

10233[/snapback]

 

Multumesc Ionutz ... ma bucur sincer ca ti-a placut piesa (de fapt sunt 3 piese mult prea lungi ca sa fie postate)

Daca-ti cumperi clapa ai grija sa nu te fure ca eu asa am patit :) ... oricum o sa te ajute foarte mult sa intelegi (cat de frumoasa e chitara :) ) cum sta treaba cu armonia ca doar "scrie" negru pe alb ...

Asa este, cant de ceva vreme, am inceput la 16 ani si mai departe calculeaza tu ca eu am obosit ... ca si tine am invatat transpunand cantece de la un instrument la altul (unele acorduri la chitara nu mi le-a spus nimeni, sunau bine pe pian si cautam pozitii mai comode pe chitara si invers... mult mai tarziu am invatat ceva note sau tehnica ... din pacate prea tarziu ca sa mai corectez greselile de digitatie ... ) in rest am ascultat muzica.

 

Sper sa mai postezi ceva tot asa frumos. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Skodaru

@ michel: mersi pentru sfaturi, oricum doream sa tragem din nou toate piesele, asa ca orice sfat e binevenit :)

Link to comment
Share on other sites

...ma bag si io

nu de alta, da' e 3 noaptea si n-am somn

idee la prima mana trasa, deci cu chifle si gherle si tot tacamul de lucruri rele :)

 

nici nu-mi dau seama daca e vreo melodie cunoscuta si-mi suna mie acuma :)

 

ma rog, e doar o idee ... intrebarea este - sa mai lucrez la ea sau s-o las dreaq :)

 

 

PS io-s unu' dintre "ratatii lui Catalin" care n-a facut muzica cand trebuia si s-a tziknit la "batranetze" :(

TORNADO28.MP3

Link to comment
Share on other sites

Brrrrrr ce frig e pe aici ....

 

 

E tot 3 noaptea si n-am somn se pare. Malex interpretezi bine piesa pentru un "ratat" ... si cum spune si Cearny pacat ca nu este si o toba pe fundal. Daca solistica seamana cu ceva anume nu stiu ... schema armonica este insa extrem de folosita (incepind cu muzica clasica de unde si provine, scoala ruseasca parca, Frunze Moarte, Adagio - Albinoni, Santana - Europa, Europe - Final Countdown ... ) ideea este ca e foarte greu sa compui ceva original pe aceste armonii ... sa improvizat foarte mult pe armoniile astea mai ales fiindca poti jongla foarte frumos minorul armonic sau melodic. Asta nu inseamna ca nu poti compune pe schema asta la urma urmei DO FA SOL este mult mai folosit. E tare nasoala treaba asta cu semanatu cand ti se infige in creieri. Repet interpretarea este foarte reusita chiar daca spui ca este la prima mana .... de ce vrei batranetze haine grele.

 

Acum lansez si eu o mica provocare ... tocmai am facut pentru studiu o piesa mica si simpla ... cred ca mai e loc si pentru voi acolo ... jazz'it ... sau blues'it ... spor la improvizat.

Provocare_Improvizatie.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

ok, thx pentru provocare, am incercat sa fac si eu ceva, nu a iesit mare lucru (mi se pare ca m-am repetat un pic cam des), tot are un pic zgomot de fundal track-ul inregistrat de mine, s-a gasit cineva sa incuie usa exact cand am inceput eu sa inregistrez, dar presupun ca asta e mai putin important. Am incercat sa mentin cantatul cat mai curat posibil. Enjoy :) .

 

A, si pe langa asta una din corzi se aude ca vai de ea... Sper sa nu se observe prea tare.

provocare_spyked.mp3

Link to comment
Share on other sites

ok, thx pentru provocare, am incercat sa fac si eu ceva, nu a iesit mare lucru (mi se pare ca m-am repetat un pic cam des), tot are un pic zgomot de fundal track-ul inregistrat de mine, s-a gasit cineva sa incuie usa exact cand am inceput eu sa inregistrez, dar presupun ca asta e mai putin important. Am incercat sa mentin cantatul cat mai curat posibil. Enjoy :) .

 

A, si pe langa asta una din corzi se aude ca vai de ea... Sper sa nu se observe prea tare.

10547[/snapback]

 

:) thx pentru raspuns ... sper ca te-ai distrat ... nu am nimic de comentat mai ales ca este o improvizatie, deci nimic pregatit dinainte. Cam incurc si eu cu orga mersul chitarii pe alocuri :( ... da nu m-am putut abtine. Pot sa las doar bass si toba daca vrea cineva.

Poate un mic sfat ... incearca sa faci si formule armonice-ritmice, poti asa sa spargi un pic monotonia unei improvizatii mai ales cand piesa nu ofera prea multe armonii pe care sa te desfasori.

 

Mi se pare mie sau nu ai dat tot din tine? :)

Link to comment
Share on other sites

:) thx pentru raspuns ... sper ca te-ai distrat ... nu am nimic de comentat mai ales ca este o improvizatie, deci nimic pregatit dinainte. Cam incurc si eu cu orga mersul chitarii pe alocuri :( ... da nu m-am putut abtine. Pot sa las doar bass si toba daca vrea cineva.

Poate un mic sfat ... incearca sa faci si formule armonice-ritmice, poti asa sa spargi un pic monotonia unei improvizatii mai ales cand piesa nu ofera prea multe armonii pe care sa te desfasori.

 

Mi se pare mie sau nu ai dat tot din tine?  :)

10559[/snapback]

 

 

Mike, mai lasa cu clapa si nijte "locuri goale" ... k uite, am ascultat "provocarea" si ma gandeam ca ar iesi mijto un dialog clapa-chitara :)

Adeka - baga ceva la clapa (provocare-n provocare B) ) si aceeasi masura las-o numa' cu toba si basu'

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
:) thx pentru raspuns ... sper ca te-ai distrat ... nu am nimic de comentat mai ales ca este o improvizatie, deci nimic pregatit dinainte. Cam incurc si eu cu orga mersul chitarii pe alocuri :) ... da nu m-am putut abtine. Pot sa las doar bass si toba daca vrea cineva.

Poate un mic sfat ... incearca sa faci si formule armonice-ritmice, poti asa sa spargi un pic monotonia unei improvizatii mai ales cand piesa nu ofera prea multe armonii pe care sa te desfasori.

 

Mi se pare mie sau nu ai dat tot din tine?  :)

10559[/snapback]

Problema e ca m-am cam grabit, daca ascultam mai bine acompaniamentul si mai lucram un pic sigur iesea mai bine. In privinta clapelor, in nici un caz nu ar trebui sa renunti la ele, doar sa lasi anumite spatii pentru chitara dupa cum a spus si malex. Oricum, intentia nu a fost decat sa ma joc, nicidecum ceva prea serios :( .

Link to comment
Share on other sites

E las' ca din joaca-n joaca mai invata omu' cate ceva. Malex ai dreptate ca nu prea merge clapa si ca incurca (intentia mea initiala a fost sa mai studiez si eu un pic modalitatea de a folosii un Hammond la acompaniament sau solo ... difera f. mult modul cum ataci o asfel de clapa fata de alte instrumente gen pian sau p. electric)

Din pacate nu prea am timp acum, asa ca intorc rugamintea ta si postez asa pe fuga negativul piesei deci numai bass si toba (scuze ptr. bass l-am facut la repezeala) si am mai lasat totusi la sfarsit (ultimul ciclu de armonie) improvizatia de pian electric unde as vrea sa va aud cu ceva armonie de chitara. Asa ca ... "go planet"

 

Imi cer scuze daca sunt uneori putin mai dur la critici ... nu sunt prea sfatos din fire, dar astept si eu de la voi atunci cand e cazul critici mai dure chiar daca nu imi plac ... la urma urmei avem toti ceva de invatat unul de la altul.

Provocare_Improvizatie_doar_bass_si_toba.mp3

Link to comment
Share on other sites

o bucata dintr-o piesa de-a lui django reinhardt.m-am apucat aseara sa o invat,si am reusit sa scot doar atat :)

10564[/snapback]

 

Bravo!!! ... superba piesa ... si interpretarea. :)

Si tonul de chitara este foarte potrivit, asta face sa se creeze o atmosfera deosebita ....

 

Te-ai dat cu mafiotii cumva? :)

Link to comment
Share on other sites

super tare felix. plin de feeling. placut impresionat

michel - genial

10693[/snapback]

 

Hai multumesc frumos cu toate ca termenul de genial este atribuit in general altor persoane care mai si fac ceva pe lumea asta ... din pacate la mine nu a fost cazul cu toate ca ma straduiesc. Daca ti-au placut macar 4 masuri din muzica mea eu ma declar multumit, inseamna ca nu am muncit degeaba.

Cu toate ca lucrez si eu in domeniul computerelor si la un moment dat am fost atras de programare recunosc ca nu am avut rabdare .... prea mult cod ptr. un programel asa de mic :) ... dar cred ca inteleg pasiunea ta pentru treaba asta asa ca iti urez sincer succes ... Bafta multa si la muzica!

 

Si mai posteaza si tu ceva muzica (parca erai un sustinator al acestei idei) ca ce am ascultat pana acum de la tine mi-a placut foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul
Hai multumesc frumos cu toate ca termenul de genial este atribuit in general altor persoane care mai si fac ceva pe lumea asta ... din pacate la mine nu a fost cazul cu toate ca ma straduiesc. Daca ti-au placut macar 4 masuri din muzica mea eu ma declar multumit, inseamna ca nu am muncit degeaba.

Cu toate ca lucrez si eu in domeniul computerelor si la un moment dat am fost atras de programare recunosc ca nu am avut rabdare .... prea mult cod ptr. un programel asa de mic  :) ... dar cred ca inteleg pasiunea ta pentru treaba asta asa ca iti urez sincer succes ... Bafta multa si la muzica!

 

Si mai posteaza si tu ceva muzica (parca erai un sustinator al acestei idei) ca ce am ascultat pana acum de la tine mi-a placut foarte mult.

10698[/snapback]

 

mi-a placut foarte mult ce ai postat. Placut nu in sensul de 'ok', sau acceptabil, ci in sensul de bagat in playlist.

Prin programare imi rezolv nevoia de logica sens. Prin muzica nevoia de pasiune si emotie. E pacat ca ai renuntat la programare, pt ca se echilibreaza frumos cu muzica.

N-am mai postat pt ca am fost prins cu munca. Atat de prins incat am fost nevoit sa-mi iau pauza de la orice alta activitate (gen forum) in timpul serviciului. Deh. Imi trebuie banii...

Merci de incurajare.

 

thx forestiere

 

cu pla.

e foarte curat solo-ul din practice session, si are feeling.

Link to comment
Share on other sites

o melodie cu solo-uri facute cam pe loc, hmm sunt nasoale, inca nu reusesc sa simt cum vreau eu solo-urile.. B) dar cu timpu si cu exercitiu o sa fie bine..

stiu ca o sa ziceti ca e aritmica, dar mie asa imi plac anumite melodii :) ... asta e.. ;)

daca aveti ceva de spus in leg cu solo-urile nu va sfiiti.. :(

acum puteti sa ascultati si sa radeti :) :)

stefan___men_s_shadow__solo_uri_improv_pe_loc_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.