www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help - Melodie Veche De Prin Anii '80!


gigimarga
 Share

Recommended Posts

salut,

 

m-au apucat nostalgiile si mi-am adus aminte ca prin 1985-87 aveam pe o caseta (prima mea caseta!!) o melodie disco-pop al carui refren era un obsedant "anno domini".

 

mai exact, aproape toata melodia era de forma: solistul canta un vers - backing-ul raspundea cu "anno domini" si, parca, primul vers era "i was born in '62".

 

ma chinui de foarte multi ani sa aflu ce melodie este, dar nu reusesc...am ascultat la compilatii de hit-uri din anii '85 de mi s-a acrit si degeaba.

 

caseta nu avea, din pacate, nici un listing al pieselor, insa restul melodiilor le-am identificat usor (prince - purple rain, queen - i want to break free, survivor - eye of the tyger, etc...)...doar asta a mai ramas.

 

multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Te rog mai da niste informatii despre piesa. Daca mai tii minte vreun vers, sau prin ce an e inregistrata, etc.

 

Nu are cum sa fie hit, pentru ca am cautat sistematic versul "anno domini" din cantec peste tot si nu am gasit nici o urma. Probabil era o piesa rara de la o trupa mai obscura.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Te rog mai da niste informatii despre piesa. Daca mai tii minte vreun vers, sau prin ce an e inregistrata, etc.

 

Nu are cum sa fie hit, pentru ca am cautat sistematic versul "anno domini" din cantec peste tot si nu am gasit nici o urma. Probabil era o piesa rara de la o trupa mai obscura.

 

multumesc mult de ajutor...cred ca primele doua versuri erau "i was born in '62...anno domini/somebody left me in the cold...anno domini"...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Fii atent, mi-am adus aminte clar, melodia era de la trupa Enigma, proiectul lui Mihai Cretu.

 

Nu mai stiu cum se chema piesa dar e de pe primul lor album. Incearca sa asculti piesele de pe ala (era ceva de genu MCMXI a.d, sau tot asa un nr. cu cifre romane), si vezi daca e piesa pe care o cautai.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.