www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ton De Clean


OntZ
 Share

Recommended Posts

Salut! As dori sa stiu cam ce setari de eq folosesc chitaristii de pe forum la cleanul lor, poate imi dati si mie ceva idei de un ton mai bun, asa mai.... "sparkly" sa zicem (si va rog, nu sariti la mine cu afirmatii de genul "fara strat si twin reverb nu exista ton de clean"). N-are rost sa mentionez ampu si chitara (si-asa scrie la semnatura), ca dupa aia mi se da in cap ca nu-i fender si sa nu ma astept la clean. Mentionez doar ca am bass, mid, treb, bright switch si hall. Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

pai eu tin basul cam pe la 6-7 ...medii cam pe la 5-6(fac sunetul mai plin) si treble-ul pe la 8 ( 9 chiar...vreau sa fie mai deschis tonul) iar gainul (da ...vb de canalul de clean...nu am confundat) la 5.

 

sunetul de clean il faci mai cu motz si din pedale..mai adaugi un chorus mic ceva..reverb...poate si un delay..depinde de gust

Link to comment
Share on other sites

Salut! As dori sa stiu cam ce setari de eq folosesc chitaristii de pe forum la cleanul lor, poate imi dati si mie ceva idei de un ton mai bun, asa mai.... "sparkly" sa zicem (si va rog, nu sariti la mine cu afirmatii de genul "fara strat si twin reverb nu exista ton de clean"). N-are rost sa mentionez ampu si chitara (si-asa scrie la semnatura), ca dupa aia mi se da in cap ca nu-i fender si sa nu ma astept la clean. Mentionez doar ca am bass, mid, treb, bright switch si hall. Multumesc anticipat! :)

 

bai.. nu cred ca o sa-ti mearga faza.. oricat ai incerca.. nu doar niste setari de eq fac un ton.. fiecare chitara are voice-ul ei si setarea pt ea sigur nu coincide cu setarea pt alta, chiar aceeasi firma. unde mai pui ca sunt si ampuri diferite.

eu am ramas masca cand am observat ce diferenta face schimbarea de cabinet.. de dif in principal.. pe un head am incercat 2 cab-uri unul cu vintage 30 suna gras si bluesy si cand am schimbat pe unul cu g12t-75 suna a hard rock.. pur si simplu nu imi trebuia decat un switch sa fac schimbul intre cele 2 cab pt a avea 2 tonuri total .. TOTAL diferite.. cu unul cantai hendrix si cu altul ac/dc fara probleme fara sa faci nici o schimbare la eq.

 

stiu ca nu vroiai un raspuns de genul asta dar chiar daca nu iti place asta e adevarul...

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

total de acord guitarsarpe...dar ne complicam mult de tot daca ...o luam asa.(parerea mea) :) ca daca stai sa te gandesti bine si un cablu face diferenta in ton :(

el probabil vrea un ton bun din sculele lui.(...care nu osa il scoata ca sa fiu rau :) ....glumeam :) ) si asta depinde numai de el. parerea mea ca trebuie sa EXPERIMENTEZE cat mai multe varianta pana gaseste una care sa ii placa

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

ms anghelescule pt primul raspuns, ceva in genul ala doream. cat despre al doilea, stiu ca am scule de cacatu ma-sii cui l-o ***** in buda comunala (ca sa fiu mai indulgent) da nu toti au bani si timp sa se duca pan la thomann sa-si ia marshaluri si fenderuri (sau gibsonuri, espuri si mesauri in cazul meu daca castig la loto). Stiu ca fender is chitari foarte bune, la fel ca gibson, prs, toate cele, dar nu sunt SINGURELE chitari din care se poate scoate ton. De aia am si votat ce am votat in topicul cu overrated, pt ca mi se pare absurd, chiar ignorant, sa spui ca doar o singura firma poate face treaba, si sa nu iei in considerare nimic altceva. Eu unul momentan vreau doar sa scot ce pot mai bun din sculele mele scoase din curu lu tanti lena ca nu scrie fender pe ele si nu costa 99999999999de euro (nu ca alea n-ar fi foarte bune) si am zis "ba hai sa-i intreb pe astia, poate ma ajuta si cu alte sfaturi decat << castiga la loto sau lucra 50 de ani in mina de uraniu sau fura ca nebunu si ia-ti de alea>> "

 

@guitarsarpe: sunt adeptul filosofiei, dupa parerea multora gresita, ca cu orice scula de peste un nr acceptabil de sute de euro se poate face un ton ok.

 

@cosu: mi-i teama sa dau gauri in chitara pt un astfel de poti, dar merci pt sfat :) ahem... si scuze pt limbaj :)

Link to comment
Share on other sites

pai cu zoomu ce sa zic... suna fain (pardon, naspa,dar pt un proc..), dar singur. Imi place mult mai mult distorsu din amp, care nu mai suna la fel de bine cu procesorul in lant (care mai niste setari globale si o lampa care afecteaza tonul), asa ca ma straduiesc sa-mi fac tonurile principale pe amp, si eventual mai incolo sa-mi iau pedale si sa-mi fac true bypass, si neaparat o chitara noua. de-as avea macar fx-loop paralel in amp ca sa il scot cand nu-mi trebuie, si apoi sa-l "cuplez" cu cleanul, ar fi mai usor, dar asa... si crek ar fi stupid sa pun un switch de true bypass pt ditai procu :) Asa ca momentan, in functie de situatie si de numarul si tipul de tonuri (de calitate execrabila) de care am nevoie, cant ori numa cu ampu, ori cu procu in clean.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

in primu rand, pentru clean folosesc doza de neck, si setarile de eq cand cant numai din amp (tot mai frecvent, mi-e lene sa apelez la pedalute cand sunt doar eu singur acasa): treble: 3-4, mid: 7, bass: 7-8, si gainu e pe la jumate, dar nu le-am schimbat de mult. Cu setarile astea am un ton foarte cald, pe placul meu.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

te chinui atat.....eu stii ce face in locul tau?

as vinde tot....

js30 l-as da cu 270de E

warp factor cu 55E

zoomu cu 300E

ampu cu 350E

----------------------

total= 975 ..+ce as mai pune vreo 100 de E sa zicem 1050de E

si mi-as lua

una bucata Epi Lp Standard (care daca ai noroc poti lua una chiar f ok...) = 420E

si de restu as lua un amp bun.. la care nu o sa fie risipa de bani daca cumpar pedale sau etc :) ..'ntelegi...

ceva de genu (ca probabil canti metal)

http://www.thomann.de/gb/randall_rg50_tc.htm = 575e E...si mai raman 55 de E cu care as cumpara pene corzi...etc

sau http://www.thomann.de/gb/peavey_valve_king..._212_bundle.htm = 625E si iti mai raman 5 E ...pt bere :)

 

si apoi pe parcurs..mai imi cumpar ce am nevoie...

 

parerea mea ca asta ar fi un rig mai mult decat decent pentru cineva care doreste sa se tina de treaba si nu e chiar incepator

Link to comment
Share on other sites

te chinui atat.....eu stii ce face in locul tau?

as vinde tot....

js30 l-as da cu 270de E

warp factor cu 55E

zoomu cu 300E

ampu cu 350E

 

pai ce zici tu ii sa dau chitara cu 40 E mai mult, ampu cu 70E mai putin si procu si pedala cu cate vreo 20E in plus, neglijand transportul care a costat si el vreo suta si ceva in total si husele pt proc si chitara. Nu-mi trebe epi lp standard pt ca is obsedat de floyd, si poti sa-mi dai in cap, tot obsedat de floyd o sa fiu. m-am gandit la rg350, ca are si single in mijloc, dar nush. si nene, pana vand io toate alea, si pana cumpar io alealalte, pai mai bine imi bat capu o luna cu rotiri micrometrice la eq si daca nu-mi convine, imi bag ceva, ca vorba ta, is mai cu metalele, dar imi place si blues-ul foarte mult (la care primul drive presteaza chiar binisor, desi nu s-ar parea). si daca avea valveking macar 3 canale, fii sigur ca-l cumparam, dar nu aveam nici banii necesari la vremea aia. Ce sa zic, mie personal, in opinia mea de om needucat neposesor de lp/strat, imi place distorsu care l-am facut, dar mai trebuie sa lucrez clean-ul. ms morgan pt raspuns la obiect :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

eu am luat ca guide preturile de pe thomann.ti-am zis..eu asa as fi facut.

 

acum tu stii mai bine...iti urez mult noroc in cautarea tonului pe care il doresti :)

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

instalezi cablul chit-ampl , da volum mic si asta-i tonul "clean".

 

Pana la gain-ul unde incepe sa nu mai fie clean.

 

ce doza ,ce chitara , ce timbru etc este treba ta .

 

Ton clean inseamna ton fara distorsiuni auzibile .Ori este ton inchis ori deschis poate fi clean .In functie de pozitia reglajelor de ton trebuie sa reduci sau sa ridici gain-ul , ca sa ramai in domeniul "clean"

 

Ton clean inseamna ton fara distorsiuni auzibile

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@guitarsarpe: sunt adeptul filosofiei, dupa parerea multora gresita, ca cu orice scula de peste un nr acceptabil de sute de euro se poate face un ton ok.

 

@cosu: mi-i teama sa dau gauri in chitara pt un astfel de poti, dar merci pt sfat :) ahem... si scuze pt limbaj :)

 

nu m-ai inteles bine.. nu doar daca ai scule scumpe faci tonuri bune.. vreau doar sa iti zic ca nu se potrivesc setarile de eq.. atata tot. din ce vad eu acolo ai scule decente, deci nu ai de ce sa-ti faci griji. vad ca ai preampul pe lampa si de aia iti place dist de la amp si e si normal. daca vrei sa folosesti proc-ul o cutie cu switch true-bypass facuta aici la noi (sunt destui care te pot ajuta) nu are cum sa coste mai mult de 100 E.. poate nici macar atat ca nu e mare filozofie.

 

daca asta vrei sa auzi de la mine uite: bass 1, mid -1, treb 2, presence 1 .. asa sunt la mine de la -6 la 6 poti face analogia cu 5 fiind 0 deci ar fi 6,4,7,6 in sistemul 0-10 de numerotare.. eu cred ca tu mai mult cauti o curba de eq si intradevar dupa cum o sa observi cea de genul "zambet" adiac medii mai putine decat basi si inalte se potriveste foarte bine pt clean.. acum cat de multe medii tai si cati basi si inalte dai aici depinde de echipament.. la mine daca dau bassii peste 2-3, la volum de cantare rezoneaza urat.. daca tai prea multe medii imi suna subtire tonul, pt ca vreau sa sune si gras si pe clean.. sa sune bluesy :( si inalte si presenta imi dau cat sa nu fiu taios.. dupa asta ma uit eu.. la o chitara din mahon ii tai mai muti basi si medii decat la una alder cu maple (gen strat) si alea mahon ii dai mai multe inalte decat la cele gen fender , chiar si pe distors..

 

poate raspunsul asta te multumeste mai mult B)

 

PS: daca nu traiesti din muzica nici nu are rost sa iti iei scule de mii de euro.. iti faci treaba mai mult decat ok si cu ce ai tu acolo. toti care au scule scumpe si nu sunt de bani gata le-au luat pt ca cu aceste scule (scuzati cacofonia) castiga bani, si in general au inceput cu scule modeste ca imediat ce au castigat din muzica sa-si faca up-grade-uri serioase la gear.. DECI ;)

 

numai bine ! gata, scapi de comentariile mele ca plec din buc o sapt :)

Edited by guitarsarpe
Link to comment
Share on other sites

Pe un fender FM212R, Bass 8~9, Mids 4~5, High 6~8, Vol <2. Doza Neck. Eu am EMG-uri pe chitara si cam tre' sa mai tai din medii.

 

nu mai spune !

si daca setez

 

Pe un fender FM212R, Bass 3, Mids 6, High1, Vol 4.

 

nu mai este clean?

 

Asa ca iarasi ca si de obicei DEFINITIA lipsete ,

 

TONUL CLEAN IASTE = ???????????????????? CE

 

bagi chitara direct in placa de sunet si vei avea cel mai clean ton posibil , sau in orice alta scula pe line-in.

 

si pot sa mai dau retete ,caci nu este definit ce inseamna ton clean pentru uni ???

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

nu mai spune !

si daca setez

 

Pe un fender FM212R, Bass 3, Mids 6, High1, Vol 4.

 

nu mai este clean?

Ar fi alt ton clean :)

 

Clean = curat = fara efecte. 'Ton clean' (cel putin ce intelg eu prin asta) e un ton curat, gras si rotund, placut urechii. e bine asa ?

 

bagi chitara direct in placa de sunet si vei avea cel mai clean ton posibil , sau in orice alta scula pe line-in.

 

si pot sa mai dau retete ,caci nu este definit ce inseamna ton clean pentru uni ???

Link to comment
Share on other sites

nu mai spune !

si daca setez

 

Pe un fender FM212R, Bass 3, Mids 6, High1, Vol 4.

 

nu mai este clean?

 

Asa ca iarasi ca si de obicei DEFINITIA lipsete ,

 

TONUL CLEAN IASTE = ???????????????????? CE

 

bagi chitara direct in placa de sunet si vei avea cel mai clean ton posibil , sau in orice alta scula pe line-in.

 

si pot sa mai dau retete ,caci nu este definit ce inseamna ton clean pentru uni ???

 

dude, chill :) ma refeream la tonuri facute din eq folosind canalul de "clean" al ampului.

Link to comment
Share on other sites

Setarile bass la 9 , medii la2, inalte la 18 sunt destul de irelevante pentru ca punctele de egalizare variaza destul de mult de la producator la producator. De exemplu eu pe ampul meu am un switch care seteaza punctul pentru medii la 1000 Hz, la 2000Hz sau la 3000Hz.

 

Exact, EQ parametric unde poti sa muti punctele de frecvente aprox unde suna bine chitara .Parca Peavey Bandit avea , si invarteam pana ma plictiseam de butoane ca sa-mi gasesc tonul ce-mi convena.

 

Cele cu mediile cu frecventa centrala reglabila in cateva pozitii au tot felul de denumiri , presence, contur etc..

 

ton clean la chitara electrica ar fi tot ce nu este distoirsionat , indiferent de timbru

 

daca ne referim la un anumit ton clean e altceva , acolo intervin setarile eventual si compresorul sau gradul de gain si vol general ce depind de statie , dif etc .

 

Fiecare chitara asi are tonul ei , mai ales clean .Unele tonuri ( timbre) au intrat in "legenda" fiind acceptate ca si tonuri de referinta, cum ar fi cel de Strat si cel de Gibson .Poate din cauza ca pe langa ca sunt tonuri bune s-au si folosit mult si datorita reclamei mari .Mai sunt si alte combinatii de tonuri bune pe clean.

 

Interesant este tonul de la chit. acustice cu doza piezo si premp[lif cu compresor+EQ , un ton

"nou" nu are mai nimic cu tonul natural "clean" dar suna bine si nu-i pretentios la amplificare .( chit acustica in banda sa normala de frecvente este greu de amplificat live,asa ca s-a taiat tot ce poate sa faca probleme , mnai ales basi.

Asta o fi ton clean "preparat" .

 

Orice timbru , cleansau distorsionat trebuie setat pentru fiecare piesa ( daca este posibil) ca sa se integreze in imaginea generala .In concert este mai greu si mai bine se schimba chitarele , care sunt setate in difertite moduri , corzi, doze etc..

Link to comment
Share on other sites

pana la urma am gasit tonul care-l cautam :) avand nivelul pt frecventa respectiva de la 0 la 10, am asa: bass 6, mid 4, trebble 7, bright switch on (un fel de prezenta), si suna asa sparkly cum cautam, chiar si cu tonul de la chitara dat mai jos cum imi place pt distors. :)

Tot de la 1 la 10 eu folosesc asa (ptr clean) : bass 6 sau 5; mid 8; treble 6; si merg mai mult pe doza midi si combinatia neck/midi cu reverb/corus dupa gust :)

Link to comment
Share on other sites

Tonul este o combinatie dintre mana si urechea chitaristului. Io am de un an de zile un Marshall pe lampi si am avut impresia ca m-a pacalit producatorul. Acu vreo doua zile am auzit nishe sample-uril cu amp-ul meu. Zic: asta e ampu meu? Suna al draq de fain! M-am dus la sala si am constatat ca era chiar ampu meu.. Doar chitaristu era in alta parte... si mai ales mintea lui.. Pana cand mintea si mana nu se pun de acord nu exista nici un fel de ton! Am inceput sa lucrez la chestia asata...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.