www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Single Coil To Humbucker


Guest Tibro
 Share

Recommended Posts

Sal all... sunt cam nou in domeniu. mi-am cumparat o chitara electrica ..copie fender strat si e single coil..as vrea sa o transform sa ii pun un humbucker. ce sfaturi imi puteti da?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Poti incerca varii modele de mini-humbucker-e (in esenta, un humbucker de dimensiunile unui single-coil) sau poti schimba/taia pickguard-ul pentru a face loc unui humbucker normal, insa asta presupune sa ai loc si in corpul chitarei (ceea ce cred ca ai).

Link to comment
Share on other sites

unii prieteni imi spun ca nu merge pentru ca nu incape...iar altii imi spun ca merge...dar trebuie decupat pickguardul...eu ma gandeam sa imi fac comanda sa cumpar altutl..dar nici aia nu stiu cat costa.

daca ma puteti ajuta... cel mai simplu ar fii sa intrati pe id-ul meu de Y!m arama_radu (arama_radu@yahoo.com). multumesc

Link to comment
Share on other sites

cauti in sectiunea "Discutii despre echipament " , poate gasesti.

 

Altfel , desfaci pickgard-ul si te uiti daca este loc ptr o doza doua ori si ceva mai lata.

 

Multe copii au frezata o gaura enorma in corp si incape tot ce vrei .Daca nu are loc , trebuie frezat lucasul ptr doza dubla.

Pickguard-ul se decupeaza corespunzator , de preferinta cu un traforaj , dar exista si scule de taiat faianta cu panza rotunda ( ca o sarma) ce are praf de diamant pe ea.Si incerci sa tai frumos .Apoi se dau gaurile cu o bormasina , ptr suruburile de prindere si reglare a dozei.Se conecteza in locul dozei singlecoil , folosind indicatiile tipului de doza ( fire , culori , stc se gasete pe net si aici pe rgc.ro in sectiunea amintita .)

 

 

 

doza "neck" a fost montata ulterior , nu-i taiat prea fromos si fin , ca sa se mascheze era montata si mariginea "rama" de plastic asa ca s-au facut o groaza de gauri , eu am dat jos "rama" dozei dupa ce am cumparat chitara .Nu trebia sa fie numai gauri unde se vad suruburile si gaurile vechi de la suruburile dozei sinlecoil.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
sau cumperi un humbucker in forma de single :)

malex...de mult timp vroiam sa te intreb...cu ce amp alinti gibsonu si esp-u tau :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

decat sa risti si sa pierzi timp cu traforatul pickguardului mai bine iti cumperi unul care sa corespunda cerintelor tale, poti sa dai anunt pe forum sau sa te duci la guitarshop daca esti din bucuresti www.guitarshop.ro

Teoretic se potriveste pickguardul la chitara ta (mai ales daca e squier), problema e daca trebuie sa umbli si la cavitate, caz in care mai bine iti iei un humbucker in format de single-coil si nu risti sa distrugi nimic in interior. Problema in acest caz e ca sunt destul de putine astfel de doze pe piata si e posibil sa nu te satisfaca sunetul oferit de ele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.