www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prin eBAY sau nu !?


Guest IceYou
 Share

Recommended Posts

hellO!

 

 

 

Acest topic a fost deschis ca sa fie de ajutor in viitor celor care vor sa-si cumpere o CHITARA noua sau second prin diferite mijloace.Unul dintre ele este cumparare\vanzare eBAY.

 

Deci: :) E bine sa facem o comanda prin eBAY sau nu e bine? care sunt dezavantajele ?

Pretul de primire al obiectului in Romania este doar de 80 $ ?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

In secunda in care vreti sa aduceti ceva de afara trebuie sa va ganditi la doua aspecte: Daca marfa pe care o cumpar are pretul corect intre marfurile de acolo si daca adus in romania va mai fi rentabil. La prima parte, decide fiecare pentru el sau intreaba pentru un obiect specific. Partea a doua e mai complicata. Trebuie sa va ganditi la pretul/kg la transport, timpul de livrare in functie de pret, siguranta in care ajunge in tara si apoi...... (suspans) vama si TVA si comsion vamal. Daca dupa ce cititi aici mai sunteti interesati, poate intram in detaliu.

+ Mare grija ca la ebay sunt si foarte multi tepari. Cititi cu atentie reviewurile si cumparati numai de la cei cu multe vanzari si cu procentaj peste 98-99% de satisfactie. Intrebati de 100 ori despre un produs. Americanii chiar raspund :)

Link to comment
Share on other sites

:) E clar ....

 

 

 

Sa nu cumparati niciodata prin eBAY ...

Luati din tara voastra, umila si iubita Romanie ... Luati de la Grossman -> preturi avantajoase si chitari bune :)

Link to comment
Share on other sites

Mie taman ieri mi-a venit MM5-ul proaspat adaugat la semnatura mea. Am comandat chitara de pe Ebay, prin intermediul unui prieten care are un prieten in State, si asa a mers mult mai lejer decit daca comandam din Romania. Adica, omul din State l-a sunat la telefon pe vinzator, i-a spus sa nu bage factura in pachet, vinzatorul s-a convins ca nu este o tzeapa sa trimita in Romania, in total au vorbit de vreo 5 ori la telefon. Chitara a fost 270 USD + transport 89 USD, deci 10.500.000. Cind m-am dus la vama, aici, in Brasov, de unde mi-s, am avut ceva emotii dar vameshul nici nu s-a uitat dupa factura, s-a dus direct la Codul Vamal si m-a taxat dupa valoarea trecuta acolo la "chitara electrica cu doua doze". Deci, a aplicat taxa de 20%, si TVA-ul, dar nu stiu cum a iesit mai putin decit credeam, vama a fost in total 1.200.000, deci, eu nu cred ca mi-a taxat valoarea transportului si TVA-ul nu inteleg cum l-a aplicat.

Anyway, am primit chitara (amintesc, luata de pe Ebay) in conditie perfecta, era si reglata - action, intonation, perfecte - ce mai, sint foarte multumit. Pentru mine, sa-mi iau de pe Ebay o chitara bariton foarte buna (ma rog, dozele vor trebui schimbate la un moment dat, dar sint decente) la pretul total de 11.700.000 (ce include pretul produsului, transportul si taxele vamale) a fost un chilipir si o reala satisfactie cumparatoriceasca. Deci, eu recomand cumpararea de pe Ebay, dar, asa cum s-a mai spus aici, trebuie sa fii atent la rating-ul vinzatorului si la volumul sau de vinzari. In plus, recomand sa cumperi de la vinzatori de pe Ebay care au si magazine pe EBay, care nu sint doar participanti la licitatii. Astia au un interes dublu sa fie bine vazuti si totul sa decurga smooth. In plus, vezi ca astia cu magazine pe Ebay trebuie sa fie si verificati si certificati de nu stiu ce organism de control, ca sa functioneze, deci poti avea incredere in ei.

Oricum, inainte de toate, fa un drum pe la producatorii interni, poate la Grosmann poti gasi ceva bun fara tevatura si emotiile cumpararii online, si cu service si garantie pe care prin Ebay, din pacate, nu prea le ai - numai transportul te-ar costa cit nu face, in caz de damage.

Link to comment
Share on other sites

asa ca fapt divers, io am vrut sa imi iau de la Edroman guitars(cel mai tare din lume). Imi ziceau ca distribuie oriunde in lume. Am zis ca poate ies mai avantajos. Da cica: taxa de transport care o cerea el:

250 usd, taxa transfer bani 25 usd, chitara 700 usd+cine stie ce taxe pe la noi prin tara...asa ca am zis ca imi cumpar mai bine din Germany sau ceva de genu ca nu renteaza din state. In ebay nu prea am incredere.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a venit baritonul foarte repede, la 10 zile de la comanda de pe Ebay. Chiar m-am mirat, dar unui alt amic care si-a luat tot de pe Ebay o pedala Visual Sound Route 66 si un EQ Danelectro plus ceva stative i-a venit comanda intr-o saptamina, de ne-am mirat amindoi si ne miram in continuare. Deci, este posibil sa nu astepti chiar asa de mult, cind cumperi de pe Ebay ceva... In general celor pe care ii cunosc le venea comanda in Romania in 2, maxim 3 saptamini.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

asa ca fapt divers, io am vrut sa imi iau de la Edroman guitars(cel mai tare din lume). Imi ziceau ca distribuie oriunde in lume. Am zis ca poate ies mai avantajos. Da cica: taxa de transport care o cerea el:

250 usd, taxa transfer bani 25 usd, chitara 700 usd+cine stie ce taxe pe la noi prin tara...asa ca am zis ca imi cumpar mai bine din Germany sau ceva de genu ca nu renteaza din state. In ebay nu prea am incredere.

 

Si eu mi-am luat Ibanezul din state, de la GuitarTrader.com. Am dat $200 pe transport, si e cum spune Cosu, cu asigurare si prin UPS. Problemele au aparut cand idiotul care a facut pachetul a mancat o cifra de la nr. meu de telefon, iar idiotul care mi-a trimis e-mailul a mancat o cifra de la tracking number-ul coletului (sa nu cumva sa fie vorba de acelasi idiot, nu stiu). Astfel, chitara s-a oprit in vama unde a stat O LUNA ! Vama nu stia unde sa ma contacteze, eu nu puteam sa fac tracking, si am platit si $150 taxa vamala. Pana la urma vamesii au contactat pe baietii de la GT si ei m-au contactat pe mine, astfel am vb. cu vama, am platit, si pe langa faptul ca am platit de 2 ori chitara am mai si asteptat o luna.. Deci asta e cu astfel de comenzi, cand sunt prea mari si prea voluminoase si mai au si valoare risti sa dai bani la greu sa-ti ajunga acasa, bani pe care probabil nu stii ca-i vei da decat cand primest telefon ca e de o luna in vama, si atunci nu te induri sa nu-i dai stiind ca e asa de aproape de tine. De bine de rau mi-a venit chitara intreaga si in stare perfecta, imaginati-va daca mai venea si stricata. Trimite-o inapoi, asteapta, alti bani alta poveste.

 

Sper sa nu fi scris prea mult... Sfat final - ori incercati sa gasiti ceva bun in ro sau inafara dar intr-un magazin sa o puteti testa si cumpara pe loc, ori asigurati-va de 1000 de ori ca puteti aduce chitara bine in Romania fara costuri suplimentare sau alte impedimente... Daca eu am avut atatea probleme cu unul din cele mai mari magazine de chitare din USA, imagineaza-ti prin ebay, cand nu iti trimite o firma, iti trimite un copchil care poate fi tepar.

Link to comment
Share on other sites

Un amic de-al meu si-a comandat un Washburn electroacustic la pretul de pe site de 550 $, apoi ca sa fie tacamul comple©t :( si-a comnandat si un case, ca deh... sa nu pateasca ceva chitara. In fara de faptul ca au venit separat :) in interiorul instrumentul scria mare... Made In China. La suma de mai sus a platit si ceva transport si taxe, ca tot romanul. In fine... Omul nu s-a mai uitat la ea cum arata sau daca suna ine sau nu suna bine, cert este ca a fost profund dezamagit pentru ca nu se astepta sa fie facuta in China, apoi vanduta americanilor, pus adaos si revanduta romanilor cu taxele de rigoare. Pun pariu ca acel instrument a plecat din fabrica cu cel mult 100 $... :)

 

P.S. De pe Ebay, exact. :)

Link to comment
Share on other sites

Amice, e vorba de Ebay si daca sa mai cumparam sau nu de la ei. E vorba inclusiv de tepe luate de noi. Deci tot ce e posibil. Porti nimeri si originale si cu licenta.. etc. Poti nimeri instrumente cu griful rupt sau zgariate... Ce faci in momentul ala ? Pe cine acuzi tu ca roman din Romania ? Prietenul meu a mers pe incredere, atata tot.

 

Am auzit o discutie de curand in care cineva povestea de chitarile Fender USA vs. Fender Mexic... Nu-s chiar atat de scumpe in State pe cat credem noi. Asa ca, un Washburn putea fi lesne facut in America... (tu-o-n gura s-o *ut)... Vama Veche, Hotel California si mirajul numit America. Hmmm... :)

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

de curand mi-am achizionat un set de doze si inca una prin ebay. nu au fost nici un feld ew probleme, totul a decurs frumos si cum trebuie, si intr-o saptamanaau ajuns la posta de la data expedierii.am sa mai cumpar prin ebay pt ca mi s-a dovedit de incredere, daca stii de la cine anume sa cumperi.

Link to comment
Share on other sites

E bine pixy daca esti multumit ...

Totusi sunt curios ce doze ai comandat si cat au costat

In afara pretului initial (cel al dozelor) , taxe ceva ? scump ? :)

Link to comment
Share on other sites

am comandat EMG 81-60 set. peste pretzul lor am platit transport 22 $, vama 9 mii de lei (ca n-a vrut sa-mi ia vama pe ele neavand factura, ele in catalogu vamal erau 1 E ) , si am mai platit taxa de money gram de transfer de bani. IN TOTAL IN LEI am platit pina intr-un milion fatza de pretzul lor.

 

am fost f multumit de cand m-am hotarat sa le iau si p[ina le-am primit in mana a durat 2 saptamani , iar transportul efectivd e acolo aici 7 zile maxim.

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

e un pret bun pentru doze ... (luate prin eBAY)

P.S:

deasemenea un pret bun si pentru chitara ..

 

Sa le stapanesti sanatos ! :)

Link to comment
Share on other sites

e un pret bun pentru doze ... (luate prin eBAY)

P.S:

deasemenea un pret bun si pentru chitara ..

 

Sa le stapanesti sanatos ! :)

multumesc frumos. concluzia pt tine ca sa fiu on topik:daca stii de unde sa iei ebayul nu e o tzeapa. noua ne e frica cred din cauza ca suntem romani, si romanu e f inventiv la tzepe si furaciuni, daia nu ne mAI trimit aia nimik in Romania.eu unul voi continua sa iau prin ebay daca am ocazia.

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

bah,

vreau si io o chitara electrica, asa pt un incepator, ca nu vreau decat sa o bag in calc cum face unu de la mine din clasa.

9-sh cum o fii, da pana in 3 mil

nu faceti mishto ca nu ma prind :)

Link to comment
Share on other sites

Putin cam offtopic si totusi nu :)

http://www.newssocket.com/features/article/231/page/1/

Cititi cum sa dai / iei tzeapa pe ebay.

 

Alta problema e cea legata de CONT. Din cante stiu eu ebay nu mai perimite utilizatorilor din Romania sa isi creeze un cont nou.

 

ba da... mi-am creat eu cont saptamana trecuta; da' parca tot mi-e teama sa iau ceva de peste 1000 coco de la un necunoscut :)

Link to comment
Share on other sites

ba da... mi-am creat eu cont saptamana trecuta; da' parca tot mi-e teama sa iau ceva de peste 1000 coco de la un necunoscut :)

mere cumva sa iti faci cont si daca nu ai credit card acceptat(visa,american express,master card, etc)??

pt ca eu stiu pe cineva care are cont dar fara sa aiba credit car si luam cu money gram din sua.dar io cand am icnercat mi-a cerut credit card la inregistrare.so,malex?

Link to comment
Share on other sites

mere cumva sa iti faci cont si daca nu ai credit card acceptat(visa,american express,master card, etc)??

pt ca eu stiu pe cineva care are cont dar fara sa aiba credit car si luam cu money gram din sua.dar io cand am icnercat mi-a cerut credit card la inregistrare.so,malex?

 

nu mah, nu mi-a cerut card (si aici vorbim de ebay nu de paypal, da?) e foarte adevarat ca pentru paypal iti trebuie card si tot atat de adevarat este ca inregistare paypal din Romanica = m UE.

 

in general nu-s legate - ebay de paypal. poati sa cumepri de pe ebay si trimitand banii prin transfer bancar, WU, MoneyGram.

Link to comment
Share on other sites

nu mah, nu mi-a cerut card (si aici vorbim de ebay nu de paypal, da?) e foarte adevarat ca pentru paypal iti trebuie card si tot atat de adevarat este ca inregistare paypal din Romanica = m UE.

 

in general nu-s legate - ebay de paypal. poati sa cumepri de pe ebay si trimitand banii prin transfer bancar, WU, MoneyGram.

lumineaza-ma si pa mine .zi-mi ce si cuma i facut ca vreau sa-mi fac si io cont si sa fac transzactiile prin money gram!.da-mi messengeru tau, zi ceva :) im desperate.chiar am acu de cumparat ceva de acolo si depidne de cineva sa intre pe net :)

Link to comment
Share on other sites

lumineaza-ma si pa mine .zi-mi ce si cuma i facut ca vreau sa-mi fac si io cont si sa fac transzactiile prin money gram!.da-mi messengeru tau, zi ceva :) im desperate.chiar am acu de cumparat ceva de acolo si depidne de cineva sa intre pe net :)

 

simplu :)

intra pe ebay.com, alege register, da-le toate informatiile si un e-mail valid ... si in 10 minute ai useru pentru ebay, sa poti intra pe licitatii.

 

good luck

Link to comment
Share on other sites

simplu :)

intra pe ebay.com, alege register, da-le toate informatiile si un e-mail valid ... si in 10 minute ai useru pentru ebay, sa poti intra pe licitatii.

 

good luck

a mers. luai-ar gaia sa-i ia, ca acelasi lucru l-am facut si acu cateva saptamani si pashii erau altii, imi cerea credit card,acu am reusit , bingooooooooooooooo, sunt userrrrrr.acu, brbr baieti, sunt la shopping :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.