www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Zenith 29 Septembrie


Guest fluffyone
 Share

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

impresiile mele...

 

zenith sa zicem ca a fost ok, pana au cantat ac/dc, cand m-am cam luat de urechi. oameni, cand cantati cantecele voastre mai e cum mai e, dar daca faceti coveruri pe care le stie toata lumea, ascultati si voi cantecu inainte. de smoke on the water ce sa mai zic. per total, n-a fost rau daca gusti acest gen (eu nu :)).

 

hb au rulat B) luand in considerare emotiile de rigoare, a fost o cantare foarte reusita. coverurile executate foarte bine, au upstaged clar melodiile proprii, care nu mi s-au parut foarte memorabile, desi sunau bine. ripper si preo erau cei mai haiosi :) l-as sfatui pe vocalist sa bea mai mult lapte cu miere, in rest numai de bine :(

 

mai mentionez ca sunetistul din big mamou are urechi de... ceva care nu aude bine :)

Link to comment
Share on other sites

Bine, bine ... hai ca zic si eu 2 vorbe. :) Pai in primul rand am constatat ca mi-am platit singur berea aia fara alcool promisa (noroc ca am avut la mine o eticheta de tuborg din aia razuibila, ptr. tombola la care nu o sa particip, si am acoperit eticheta de schlossgold, ca altfel ma faceam naiba de ras) ... deci berea promisa de Glass, cu toate ca am platit doua bilete de intrare. Pe unde umbliiiiii Glass-ule ca am citit toate tricourile .. sa nu mai zic ca erau doar vreo 4 modele de imprimeuri. Chiar si la bilete a trebuit sa ma rog de barman sa primeasca banii ca altcineva nu a intrebat nimic ... Asta este un punct in minus, zic eu, clubului ... asta in cazul in care banii ar fi trebuit sa ajunga la artisti. In alta ordine de idei ... ma bucur pentru voi ca a fost plin acolo ... si cred ca este si meritul RGC pentru asta, deoarece permite reclama gratuita pe acest site ... deci sa zicem, + pentru RGC. Stiu voi asteptati sa vorbesc despre trupe. A fost pentru prima oara cand am ascultat Zenith si HB, asa ca nu am termen de comparatie, poate ca au avut ambele o seara buna sau poate a fost o seara slaba .. vreau doar sa remarc ca a fost atmosfera buna, adica exact ce trebuie unui concert LIVE. Cantatul live implica multe treburi .. sonorizare buna, stapanire de sine, (mai toti artistii, chiar si cei mari, gresesc, important este cat de repede ascunzi o greseala) ... la greseli nu au fost probleme, ca au iesit destul de bine din ele ... o observatie ar fi, ca nu se vede bine cand unul se incurca sa se uite toti colegii la el, sau cel putin sa se uite mai subtil ... poate a lesinat omul ... dar in rest ... zambete, privit in public, si atentie la ritm, la masura si tempo ... fiindca atunci cand greseste un tobosar, sau scapa un bat, sau fuge pedala sau fuss-ul si se opreste, el se bazeaza pe voi ca sa reintre in fraza ... asa cum si el cand gresiti voi puncteaza timpul unu ca sa va reveniti ... deci, sa fie fiecare atent la ritm. Chiar daca greseste cineva, sa va uitati zambitori in public, fara rusine, transmiteti astfel senzatia de profesionalism. Stati sa iau si eu o gura de bere ... hmmm ... si inca una ... si inca una ...

SUNETUL, ca de obicei in marea majoritate a cluburilor, a fost cam prost, asta pentru mine ca am fost mai atent, si am baut fara alcool (adica masturbare cu prezervativ) ... sunetistul nu avea nici o treaba cu sunetul (parerea mea) si nici nu prea avea scule ca sa faca sunetul. Mergea un efect pe voce cu siguranta. Banuiesc ca monitoarele de pe scena functionau mai mult NU, iar asta duce la multe probleme. Mai ales ca scena este foarte mica si toata lumea de pe scena isi ia cinele in creieri la greu. Bashca stilul de muzica care este foarte zgomotos si cu multe interventii de toba. Este cel mai rau posibil pentru o trupa sa aiba un sunetist dezinteresat. Mai ales daca a luat si o bere ceva in urechi ... se duce naiba tot. Toba a sunat destul de sec. Toba mare si cazanul nu aveau nimic din frecventele alea care dau ficatul afara. Norocul vostru ca ati cantat bine. Ca altfel va distrugea sunetul.

Inafara de cele doua picioareeee care mi-au atras atentia de cateva ori ... ;) fara sa vreau, normal, acolo de unde am stat eu, mai in spate, ca am vrut sa stau jos, ca am probleme cu picioarele ... nu cu alea de mai devreme ... cu ale mele ... am fost deranjat cumplit de o lumina puternica care venea din partea dreapta, din fata, care pur si simplu ma orbit, am constatat dupa aceea ca erau o parte din colegele noastre de forum, Jules cu care am avut placerea sa fac cunostina, si cred... nu stiu, Azraelle ... le invit si pe ele sa-si spuna parerea despre cantarea asta mai ales ca Azraelle a mai fost la un concert Zenith.

Oamenii de pe scena au cantat bine in general pentru un concert live... bass-istii de la ambele trupe si-au facut treaba foarte bine. Chitarile au sunat foarte bine, nu au fost decat mici ezitari. La voce au fost probleme mai mari.

La Zenith ... am inteles ca au avut tobosar nou ... si-a facut treaba destul de bine chiar daca a mai incurcat pe ici pe colo cate o intrare sau final ... asta e ... asa se castiga experienta ... sunteti debutanti si la inceput este mai greu. Mai trebuie lucrat la sunet un pic ... si mai destinsi pe scena. Cand urci pe scena esti ca un actor. Trebuie sa-ti faci un plan de acasa, cum te imbraci, cum te misti, ce spui in pauzele dintre piese, cum faci lumea sa cante, sa urle, sa dea din cap, sincroane, balet .. TOT.... te uiti in oglinda si faci spectacol. Daca credeti voi ca aia pe afara se imbraca oricum va inselati. Solistul de la Zenith, nu stiu cum il cheama, a fost vizibil suparat de ceva ... poate sa te doara si maseaua ... acolo uiti de tot, poate sa-ti moara cineva drag ... acolo faci show ... pentru asta vine lumea, sa se distreze. Eeee .. nu a fost chiar asa rau, si-au revenit pe parcurs si au avut unele piese, ale lor, foarte reusite. Bravo fluffyone ca ai incercat sa destinzi un pic atmosfera... Te salut si pe tine Mircea19, parca, cu toate ca nu m-am prins cine esti ... scuze.

HB ... Au avut prezenta scenica mai buna, piesele au sunat legat si au cantat cu mai multa siguranta. Solistul trupei, RipperClone, a recunoscur ca nu a fost ziua lui cea mai buna, si eu l-am crezut fiindca a avut momente foarte bune in cantare. Pacat ... si asta e un minus, ca a tinut caietul cu texte in fata ... Sa scrie textele mai lizibil, sa ia o lampita eventual de prins pe stativ si sa-l lase mai jos ... sau sa invete cuvintele .. se vede urat la un concert rock ... la clasica e altceva .. acolo sunt cam morti fara partitura. Chitarile au sunat super, parerea mea, asa ca Cearny si Adi stati linistiti ca sunteti pe drumul cel bun. Adi a gresit la un moment dat vreo 3 note dar a dres totul foarte elegant, bravo tata ... Preo la bass, pe care iarasi nu l-am salutat, dar nu degeaba, este asa de inalt ca-mi rupea naiba manutele astea ale mele fine de pianist manelist ... a fost de departe cel mai relaxat pe scena, un pic de sclipiri in ochi ...dar placute. In sfarsit Alex... tobosarul bine infipt in atmosfera si cu solouri foarte reusite. Mare pacat de sunet. Si apropo .. terminati si voi pagina aia de web http://hb.rgc.ro ca astept cam de multisor ... ceva noutati.

Sper ca a fost inregistrat concertul si atunci poate aud si ceilalti ce si cum ... cu acordul lor bineinteles ...

 

PER TOTAL ... O SEARA FOARTE PLACUTA! BAFTA MULTA! SI ... R :):):(B)CK

 

Sa nu uit ... HB a multumit site-ului RGC. Nu am auzit daca a facut-o si Zenith. A fost ceva public venit numai de aici, de pe site asa ca ...

Gata! daca imi mai vine o idee ceva ma intorc .. acum sunt presat de ....bere ...

Link to comment
Share on other sites

Chiar si la bilete a trebuit sa ma rog de barman sa primeasca banii ca altcineva nu a intrebat nimic ... Asta este un punct in minus, zic eu, clubului ...

 

io stateam la masa din spate la inceput, si a trecut ala cu biletele p-acolo.

 

de acord cu michel la fazele cu sunetistu...si la celelalte faze :)

 

asteptam inregistrarile :)

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti (si fete :)),

 

In primul si in primul rand vreau sa va multumesc... Ieri seara ne-ati lasat cu gura cascata, ati fost formidabili. Va sunt sincer recunoscator pentru toate aplauzele si scandarile de aseara. Din pacate, cantarea a fost un pic umbrita de cateva elemente. Nu vreau sa intru in detalii organizatorice, pentru ca nu le-ar face cinste organizatorilor (si aici ma refer la clubul Big Mamou). Tot ce vreau sa subliniez este ca fiecare trupa (daca poate) ar trebui sa fie lasata sa-si faca sunetul.

In al doilea rand, chiar sunt un pic ofticat pentru aseara din cauza starii vocii mele. Nu e o scuza sau ceva, insa ma simt obligat sa dau cateva explicatii unor oameni care au platit si au sustinut trupa non-stop ieri seara. Nu sunt tocmai sanatos din punct de vedere medical si asta s-a vazut aseara. Chiar mi-as fi dorit sa fac o rocada intre, de exemplu, repetitia de marti si cantarea de joi (strict dpdv al prestatie mele vocale).

In al treilea rand, stativul cu versuri...:) A fost prezent mai ales din cauza faptului ca ieri a fost prima mea cantare cu public. Desi stiu pe de rost versurile, am preferat sa-l am acolo din motive lesne de inteles.

 

In ultimul rand, vreau sa va multumesc din nou... Comportamentul vostru de aseara a insemnat, inseamna si va insemna MULT DE TOT pentru mine, sincer.

 

HB va saluta si ne vedem la urmatoarea cantare.

Link to comment
Share on other sites

RipperClone ... sa ma ierti daca am fost putin mai critic ... stiu ca a fost un debut pentru voi toti. si a fost foarte bun ... o sa-ti treaca si problemele cu vocea si atunci o sa ne arati tu noua. Sanatate multa! Chestia cu stativul nu a fost o problema grava ... doar o observatie, sper utila. Hai .. la cat mai multe cantari bune ... si dese!

Link to comment
Share on other sites

mie mi'a placut atmosfera ... va multumesc din suflet pentru suport. promitem sa cantam mai bine cu o monitorizare corecta. oricum, voi ati fost super. sper sa ne mai auzim cat mai curand.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Multumiri din partea trupei Zenith tuturor celor care au venit la concert si felicitarile noastre sincere trupei HB, a fost o placere sa cantam alaturi de voi. Eu unul stiu ca m-am simtit foarte bine, sper ca toti cei care au fost acolo sunt de aceeasi parere.

 

Cu aceasta ocazie, vreau sa le urez baietilor de la Zenith succes in noua formula si cat mai multe succese pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Postez si eu o scurta impresie :)

 

Desi baru are un sunet care cam lasa de dorit cel putin asta a fost impresia care mi-a lasat-o la probele de sunet, concertele au sunat amandoua bine. La Zenith, desi mici ezitari din cauza noului tobar care repetase dupa cum spunea circa 4 ore inaintea concertului, mi-a placut ca a fost cantat cu feeling. Chitara a avut cam cele mai multe ezitari, dar in final a iesit bine.

Mentionez o chestie care am observat-o la multe trupe romanesti si in special la multi chitaristi ... se complica in solistici pentru care nu sunt inca pregatiti tehnic si de cele mai multe ori solisticile nu au nici o tema, nu au inceput nu au sfarsit .. so .. think about it . :)

HB a fost tare, poate sunt subiectiv, dar si eu ma incadrez in aceeasi arie ca sonoritate. Vocalul chiar s-a descurcat de minune.. nu ma asteptam. :)

 

In concluzie .. a fost o seara placuta.

 

Ah.. alta chestie .. exersati bendurile .. pentru ca multe au fost disonante si se simte .

 

 

Bafta in continuare tuturor.. si sper sa va mai vad.

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa adaug ca Zenith-ul a cantat grozav aseara - un progres *imens* fata de ultima cantare, din Viking. La si mai bune!

 

Si mult succes lui fluffyone in continuare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Azraelle

Aprob , Zenith au prestat mai bine decat la precedenta cantare , asa ca.....Bravos!!! ;)

Felicitari HB , o prestatie chiar buna....Avand in vedere conditiile.... Cosmin ai dreptate in ce ai zis mai sus , dar oricum , felicitari pt prima ta evolutie on stage :)[in halbele astea e laptic cu miere :o] !!!

Oricum , felicitari tuturor , reactia publicului sper sa spuna ceva ;):( ...."va mai vrem!!!!!"

 

ps: Prayer si Glory Days mi-au placut mult , iar Sands of time are ritmuri chiar interesante...

 

Bafta tuturor p viitor!!!

We will support you :):)B)

Link to comment
Share on other sites

la sugestia lui michel, feedback pe banda:

zenith - am fost si eu la concertul din viking si imbunatatirea a fost evidenta ieri.. probabil se datoreaza si faptului ca era ultimul concert in formula asta. au fost mai reusite piesele lor decat coverurile, dar e de apreciat faptul ca noul baterist le-a invatat in mai putin de 2 saptamani si s-a integrat perfect.

 

in legatura cu H.B. - am tendinta sa fiu deosebit de subiectiva, o sa ma straduiesc sa fac tocmai invers. pot sa spun ca i-am auzit cantand si mai bine de atat dar aici au circumstante atenuante (stres&co +

gatul lui cosmin). preo a fost de departe cel mai degajat dintre toti (nu stiu cu ce te hranesc aia la facultatea ta dar stiu ce fac); cearny a fost la un metru in fata mea si l-am auzit autocriticandu-se cum face de obicei :); adi a fost destul de rezervat, locul strategic in spatele lui preo l-a ajutat aici, s-a destins pe metallica (sunt o ignoranta, nici n-am apucat sa-l felicit); voiam sa aud pedala dubla a lui alex mai 'violenta'!

piesele - aici sunt din nou subiectiva pentru ca for whom a fost *my personal fav* desi au cantat aproape impecabil watching over me si renegade (asteptam si motorul pe intro). prayer.. woow.. m-a surprins in mod placut in ciuda faptului ca aveam mereu senzatia ca ii lipseste clapa. mai recunosc ca am 'tremurat' putin pentru coverul helloween dar s-au descurcat f bine! imi cer scuze ca am ratat al doilea bis si finalul.

 

sunetul - nu e o noutate ca la majoritatea cantarilor e unul din topor, neprelucrat.. total subestimat de responsabili.

cam pe acum ar trebui sa-l felicit si pe cosu pentru efortul sustinut de incurajare care s-a lasat cu dureri de ceafa :) way to go!

bottomline, ma asteptam sa (re)cunosc mai multi forumisti, nu s-a intamplat asta.

@sheriff si michel: multumesc pentru compania placuta!

 

ps: HB,

"va mai vrem!!!!!"
Edited by Jules
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

ce sa zic... concertul a fost super marfa, atmosfera mi-a placut... mai ales ca aputut admira ceafa lui cosu in toata splendoarea sa.... dupa parerea mea, zenith au cam lasat de dorit... si cu vocea si cu sincronizarea... cat despre hb... numai de bine... cu for whom the bell tolls m-au dat pe spate... ca sa nu mai zic ca la sfarsit cearny m-a nimerit cu pana in pleata :) si ce sa mai zic... BIS!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Pe mine tot ma mai doare ceafa.

NORMAL ... este un lucru foarte important pe care am uitat sa-l spun .. cred .. .ca la cat am scris.

A existat acolo in fata publicului, in prima linie, ca un dirijor, o persoana care a dat tonul la "datul din cap" si la aplauze .... cam asta este si mesajul lui aici pe forum ... "Pe mine tot ma mai doare ceafa" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

In numele trupei Zenith as vrea sa-mi cer scuze pt ca n-am multumit "Rgc" pt sprijin.. :)..

 

E vina mea ...eu am invitat pe scena trupa HB si tot eu ar fi trebuit sa adresez si multumiriile de rigoare.:(

 

eu sunt destul de nou pe acest forum si nu mi-a zis nimeni ca inafara de membri trupei HB mai e cineva din partea "RGC".. deci nu aveam de unde sa stiu ca se afla membri RGC in sala .. imi cer scuze.. e vina lui fluffy ..:)) trebuia sa-mi spuna..:)..

Edited by Mircea19
Link to comment
Share on other sites

In numele trupei Zenith as vrea sa-mi cer scuze pt ca n-am multumit "Rgc" pt sprijin.. :)..

 

E vina mea ...eu am invitat pe scena trupa HB si tot eu ar fi trebuit sa adresez si multumiriile de rigoare.:(

 

eu sunt destul de nou pe acest forum si nu mi-a zis nimeni ca inafara de membri trupei HB mai e cineva din partea "RGC".. deci nu aveam de unde sa stiu ca se afla membri RGC in sala .. imi cer scuze.. e vina lui fluffy ..:)) trebuia sa-mi spuna..:)..

Mircea ... stai omule linistit ... mi-am dat si eu cu parerea fara sa fiu in tema cu problemele voastre organizatorice ... Inteleg ca ati avut ceva emotii si chiar suparari ca sa va mai arda de astfel de amanunte ... bafta multa in continuare si sper sa mai aud de voi ... si pe forum si pe scena.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

Pai momentan trupa "Zenith"... va lua o mica pauza... dupa cum stiti am ramas fara tobar si bassist...

 

s-au gasit cei doi membri de care aveam nevoie Alex la tobe si John la bass.. dar trebuie sa o luam de la inceput si sa-i invatam in primul rand piesele noastre. eventual sa le regandim unele dintre ele care sunt cam simpliste (monotone etc) .. apoi va urma o perioada in care vom compune cateva piese noi si vom finaliza unele piese incepute dar neterminate nici pana acum... apoi va urma o perioada in care vom lucra cateva coveruri ..

 

cam asta e planul de atac.. :)

 

vom reveni pe scena atunci cand totul va fii asa cum trebuie.. si cand toate piesele vor suna demential...

 

adica vreo 3 luni poate si mai mult .. sau mai putin .. nu vom mai sustine nici un concert..:)

Link to comment
Share on other sites

Sa ma scuzi Mircea ca indraznesc sa-ti dau un sfat ... nimic nu se compara .. nici-o repetitie, cu cantatul live ... pauzele lungi, chiar si cele de creatie nu fac altceva decat sa duca la destramarea unei trupe ... sfatul meu este sa lucrati 5-10 piese care sa sune acceptabil, compozitii sau cover-uri, si inapoi pe scena cat mai repede ... acolo va sudati cel mai bine, acolo invatati cel mai bine, acolo va faceti public, acolo castigati experienta ... Dupa cum ai observat poate si tu ... piese care suna beton la repetitii, pe scena, sub stres, se duc naibii ... asa ca ... trust in me man ... trageti tare ca abia a aflat lumea de voi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai da ,ai dreptate... nimic nu se compara cu scena.. poate am exagerat . Daca totu merge perfect atunci s-ar putea sa nu dureze mai mult de o luna poate doua... sa punem trupa pe picioare,,..,

 

problema e ca nu vrem sa ne facem un nume "prost" pt ca e destul de greu sa organizezi un concert in cluburiile din bucuresti la inceput, si daca mai ai si un nume prost atunci e si mai greu.:)..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.