www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ecouri Aici Semenic


karpi
 Share

Recommended Posts

Festivalul de creatie muzicala a luat sfarsit duminica noaptea dupa ora 3 .

 

 

 

Festivalul a fost organizat excelent .Dupa o munca titanica a echipei de organizare si un mic aport din partea juriului festivalul a decurs aproape perfect.

 

Problemele ce au aparut independent de organizatori au fost rezolvate de acestia.

 

Dupa munca enorma depusa in ultima zi membri din echipa de organizare formatia " Prima Linie " condusa de Razvan Slama care efectiv sleiti de povoara problemelor au sustinut un concert fantastic de muzica progrock ce aminteste de mai mari genului "Genesis","Procol Harum", "Yes" , muzica fusion ce atinge si muzica clasica . Sincer m-a mirat de unde au mai gasit putere pentru aceasta minunata prestatie.

 

Programul trupei Prima Linie a fost foarte bine alcatuit din piese instrumentale compozitii proprii alternandu-se diferite sonoritati si subgenuri .Au fost momente de atmosfera destinsa chiar vesela greu de redat doar instrumental si sonoritati majestuoase de orchestra simfonica .O orchestratie excelenta , instrumentele solistice s-au scimbat dupa necesitatea sonoritati pieselor de la chitara la sintetizator , vocoder,muzicuta , chitara bas .Instrumentisti de exceptie ca au interpretat pe rand pasajele solo foarte bine cantate .

 

Un concert de exceptie rape la noi .

 

 

Seara ( noaptea) a fost incheiata de o alta trupa fantastica "Midnight Express" ,Rares Totu voce si chitara acomaniat de artisti exceptionali ce-i vedem saptamanal la "Taverna" .Un show adevarat ,de exceptie cu instrumentisti de exceptie .

 

Dupa parerea mea aceste doua trupe au fost cele mai bune dintre invitatii din ultima seara .

 

Ca si curiozitate voi pune un mic fragment din concertul Midnight Expres sper sa nu se supere @MidnightRider . Acest fragment este inregistrat la aproximativ 2 Km distanta de scena in vale la primul hotel din statiunea Semenic .De aici va puteti da seama cam ce putere a fost , si se aude clar muzica exceptionala cantata de Midnight Express .Inregistrarea a fost facuta cu MP4 Player , micile shimbari de volum se datoreaza vantului care suiera prin vale .Micile pacanituri sunt zgomote cum a-mi impachetam lucrurile. Din pacate a doua jumatate a concertului Midnight Expres am fost nevoit sa-l ascult din hotel deoarece a trebuie sa ne pregatim sa plecam , uni colegi mergeau la serviciu.Concertul s-a terminat dupa ora 3 dimineata .

 

 

 

Sa speram ca si @cosu va obtine dreptul de a posta inregistrari din concertele sustinute la festival .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

A fost un festival extraordinar. M-a impresionat corectitudinea juriului. Desi am avut multe suspiciuni, pana la urma a fost foarte corect. Fusion music a meritat premiul I fara dubii. Felicitari. Pacat ca nu au fost mai multi spectatori.

 

Totusi, as fi dorit sa fie afisat clasamentul cu toate formatiile.

 

Problemele tehnice au fost destul de putine si in special din cauza formatiilor. Cel putin sambata, tehnicii au fost mai mult decat OK, oamenii chiar incercau sa ajute.

 

Felicitari organizatorilor si juriului. Trebuie sa recunosc ca juriul a stiut sa aleaga si la preselectie. Desi pe forumul festivalului au aparut tot felul de oameni care au incercat sa puna sub semnul intrebarii corectitudinea juriului, la final s-a dovedit ca nu au avut dreptate. Nivelul formatiilor din concurs a fost destul de ridicat.

 

Atentie organizatorilor pentru urmatoarele editii sa nu cada in pacatul aranjamentelor. Se simte imediat.

Link to comment
Share on other sites

mama,asa taree ne-a dat Bebe pe fatza?cred ca a fost de 2 ori mai tare ca la Proconsul,firma (trupa) unde lucreaza Bebe :) Se vede ca suntem prieteni dinainte de a ajunge el la Proconsul :)

Atentie organizatorilor pentru urmatoarele editii sa nu cada in pacatul aranjamentelor. Se simte imediat.

Daca l-ai cunoaste pe Razvan Slama,organizatoru shef,ai sti ca asta cu aranjamentele este dincolo de orice posibilitate.razvan este un rar exemplu de probitate si corectitudine.pe aceasta cale imi cer oficial scuze de la el fiindca m-am purtat in ultima seara ca o diva smiorcaita.----citat Narcisa Suciu:"ma,termina odata ,parca ai fi Paula"

Link to comment
Share on other sites

mama,asa taree ne-a dat Bebe pe fatza?cred ca a fost de 2 ori mai tare ca la Proconsul,firma (trupa) unde lucreaza Bebe :) Se vede ca suntem prieteni dinainte de a ajunge el la Proconsul :)

Daca l-ai cunoaste pe Razvan Slama,organizatoru shef,ai sti ca asta cu aranjamentele este dincolo de orice posibilitate.razvan este un rar exemplu de probitate si corectitudine.pe aceasta cale imi cer oficial scuze de la el fiindca m-am purtat in ultima seara ca o diva smiorcaita.----citat Narcisa Suciu:"ma,termina odata ,parca ai fi Paula"

hahaha , ti-a zis-o ...

 

au fost probleme din motive independente de organizatori , se mai intampla . Exact asa am patit si eu cu doua luni inainte de festival , si exact la fel am vrut sa fac cum ai avut intentia sa procedezi intr-un moment dat .Dar pentru arta omul trece peste multe .

 

Scuze ca nu ti-am cerut acceptul sa pun mostra din concertul vostru , daca esti de acord pun si restul , All Allong The Watchtover si ultima piesa .Mie personal a-mi plac la nebunie inregistrarile "necoafate" unde se vede cine poate canta si la voi se vede si se aude .

Felicitari pentru prestatia extraordinara de la Semenic , din pacate nu am fost pana la capat la show ca sa te felicit la fata locului .

 

iar in legatura cu organizarea am si eu o plangere , ....la hotel unde am stat noi nu avea numai cafea "Ness" si trebuia sa urcam la cabana Andra ca sa bem cafea naturala ...este inadmisibil.......hehehe.SI , nu am avut stergar in camera a trebuit sa folosesc stergarul adus de acasa ....mai era ceva ...a-mi amintesc eu.

 

hehe , a fost super .

Link to comment
Share on other sites

hahaha , ti-a zis-o ...

 

au fost probleme din motive independente de organizatori , se mai intampla . Exact asa am patit si eu cu doua luni inainte de festival , si exact la fel am vrut sa fac cum ai avut intentia sa procedezi intr-un moment dat .Dar pentru arta omul trece peste multe .

 

Scuze ca nu ti-am cerut acceptul sa pun mostra din concertul vostru , daca esti de acord pun si restul , All Allong The Watchtover si ultima piesa .Mie personal a-mi plac la nebunie inregistrarile "necoafate" unde se vede cine poate canta si la voi se vede si se aude .

Felicitari pentru prestatia extraordinara de la Semenic , din pacate nu am fost pana la capat la show ca sa te felicit la fata locului .

 

iar in legatura cu organizarea am si eu o plangere , ....la hotel unde am stat noi nu avea numai cafea "Ness" si trebuia sa urcam la cabana Andra ca sa bem cafea naturala ...este inadmisibil.......hehehe.SI , nu am avut stergar in camera a trebuit sa folosesc stergarul adus de acasa ....mai era ceva ...a-mi amintesc eu.

 

hehe , a fost super .

OOO,poti sa pui cat de mult vrei,poate ar trebui sa-i cerem acceptul lui Karcsi? :) ca noi ceilalti n-avem de ce sa ne rusinam...

Link to comment
Share on other sites

Sa vad daca merge dintr-o bucata e 21 MB

 

bineinteles ca nu are nimeni din trupa de ce sa se rusineze , doar ma gandeam la calitatea inferioara a inregistrari ..

 

Trebuie sa fac rost de un sound recorder mai performant cu preamplif reglabil si compresor bun pentru inregistrat concerte la putere mare .Apoi sunetul sa-l mixez pe film ,caci camcoder-ele mai toate au sounrecording slabut si se blocheaza compresorul la semnal mare , mai ales la basii de nu mai recunosti nimic.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Super tare , si aceasta a fost doar o piesa instrumentela de introducere , pacat ca nu ai si restul pieselor.

 

Cine nu are viteza suficienta pe net ,sa descarce cei 21MB pe HDD ca sa asculte .

 

 

Apropos viteza si timp , acum am primit telefon de la Razvan Slama , abea ieri au ajuns acasa si incearca sa-si revina din oboseala, dar doar dupa ce aranjeaza sculele descarcate in pripa .

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Am fost...

Am fost si eu spectator la Semenic...

Am stat alaturi de Hiram Bullock... la concertul Proconsul...

Am stat in fata scenei...

Am dansat si am cintat cot la cot cu el...

Am fost placut surprins sa-l vad cintind [pe o limba numai de el stiuta] ... cu Bodo...

Am intrebat: Cum iti place?

Am primit si raspunsul: Cool man - cool!

Am ramas ... masca! ... traia fiecare nota pe care o auzea pe scena...

Am ramas...

.....

si eu la fel!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest drumdragos

Cred ca am fost si eu acolo. Si culmea, aproape singura data cand am fost spectator, a fost la recitalul Proconsul, cand a aparut si Hiram si am executata un "dansul ploii". Dupa cateva momente de la aparitie, semnul mirarii a disparut de pe fata lui si am auzit un cool entuziasmat. Momentul urmator....stupoare - Hiram in rolul de prim balerin. I-a placut ce se intampla pe scena si cred ca la fel de mult i-a placut reactia publicului la ce se intampla pe scena.

In concluzie, cred ca Hiram Bullock isi va dori la un moment dat sa cante cu PROCONSUL........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.