www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Trebuie Sa Fac Ca Sa Sune Chitara Bine Daca Ii Pun Pickguard Din Metal?


Nosferatu

Recommended Posts

Incearca in primul rand sa gasesti ceva subtire. In al doilea rand gandeste-te bine ce o sa faci cu suruburile(daca pur si simplu dai gauri in pickguard or sa iasa capetele suruburilor in relief;uita-te la pickguardul de acum si o sa vezi ca gaurile sunt oarecum conice). In al treilea rand ma indoiesc ca afecteaza soundul chitarii doar pentru ca e din fier, otel, whateva si are propietati magnetice. DIn cate stiu eu dozele nu au treaba cu asta.

Ah, si vezi cum lustruiesti marginile, ca sa nu arate aiurea.

Bafta la taiat

Link to comment
Share on other sites

Pe strung se prelucreaza piese cilindrice... Se prind in universal si se rotesc in timp ce un cutit lateral da tot felu de forme piesei. Spre exemplu: butoanele de prindere a curelei se pot face pe strung, capacele potentiometrelor.

 

 

orice strungar stie sa dea cu ciocanul intr-o bucata de inox...sa taie la un abric sau flex...si sa masoare cu ruleta...tata e strungar :)

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

bun ...ok inox....316L am inteles sa dea domnu sa gasesc asa ceva la noi in galati ca ....nu prea exista cred:P oricum o sa il pun pe tot corpul ...si fac asta pt aspect .....sa para mai fioroasa :)))
:)

 

 

o duci lla un pictor adevarat care stie sa lucreze , si care cu aerograf si alte metode sa-ti picteze chitara , apoi o lacuieste.

 

Pickguardul poti sa-l faci din plastic neted , lucios,( daca a-ti convine cel vechi si acela-i bun) , Si cumperi autocolant de calitate din acela gros , de care culoare model etc a-ti place si se aplica chiar poti sa combini culori , metalizari etc cu putina rabdare si dexteritate .

 

Este mai usor de facut acasa ,si poati sa modifici cand vrei .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
nu ar fi mai usor daca ti-ai da comanda de un pickguard si gata? gasesto pe thomann ... modele sunt cu tonele... uite si un exemplu daca asta e cem ce vrei tu

http://www.thomann.de/gb/fender_engineturn...strat_black.htm

 

Nu cred ca mai e de actualitate, nu se mai postase de 4 luni (august). :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.