www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu sau fara Tremolo ?!


Guest IceYou
 Share

  

42 members have voted

  1. 1. Cu sau fara tremolo ?

    • CU
      18
    • FARA
      24


Recommended Posts

Hello!

 

 

 

Am deschis acest topic pentru ca am tot dat de cateva problema si sigur nu sunt numai eu ....

La chitarile mai ieftine cand se duce omu in magazin sa aleaga si da peste o chitara cu tremolo standard si una fara tremolo (avand acelasi pret si nu contand genul muzical la care s-ar descurca mai bine).. ce ar trebui sa aleaga ? (luand in vedere faptul ca numai de vreo 4 ori daca folosim "manivela" aceea s-ar putea sa dezacordam usurel corzile)

Acum nenea se duce la magazin si schimba cu un floyd rose 3 .. si e mandru dar nu stie ca si floyd rose-ul are numeroase probleme pe care nu le stiu dar poate ca stiu altii ... :)

Pana la urma baiatul se lasa si vrea sa treaca pe tune-o-matic bridge (fara tremolo) ....dar afla ca nu poate sa puna bridge-ul ca lemnul fiind de o extrema calitate s-a maruntit si au aparut alte probleme ...

 

Pana la urma, neavand bani multi merita sa cumperi o chitara cu tremolo standard sau Floy Rose standard ?

eu cred ca nu ...

Astept pareri la minunatul subiect ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

daca ai de ales dintre o chitara cu tremolo standard si o chitara fara tremolo atunci chiar nu merita...votez fara tremolo desi am floyd rose lo-trs pe ibanez-ul meu

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

fara tremolo / floyd, clar. sunt cele mai mari gaselnite posibile si sunt si inutile.

 

parerea mea, nu va luati dupe mine, doar sunt un ignorant.

Link to comment
Share on other sites

cu. E o chestie de genul pe care vrei sa il abordezi

mai mult de melodiile care vrei sa le canti si tehnicile care le folosesti care daca esti determinat sa le faci ca la carte trebuie sa faci compromisuri si iti iei scula cu floyd fiind perfect constient de dezavantajele lui.

Sigur, daca ai bani gasesti solutia optima pt tine dar lipsa banilor asta inseamna, compromis.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

În principiu cu.. dar eu unul nu l-aş folosi pentru chestii extreme, ci doar vibrato-uri mai subtile, cel mult hendrix stuff. mulţi spun că un stratocaster hard tail nu sună aşa de bine ca unul cu tremolo... :) . a, şi fără floyd rose, e un pic cam mult pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

Intr-o zi ma gandeam daca Becali n-ar vrea sa sponsorizeze pe toti chitaristii de la RGC .. atunci ne vom lua numai Jackson Warrior si ESP ltd AX :)

Atunci nu o sa ne mai punem problema asta : cu tremolo sau fara ...

Link to comment
Share on other sites

Heh, se pot face niste chestii foarte interesante dintr-un sistem tip Strat.

Ex: Locking tuners, + arcuri lasate mai mult(din suruburi) + sei blocabile pt trem, si ai un sistem tip floyd, fara problemele cu fine-tuningu' :).

 

Tremolo-ul(chiar si ala normal tip strat) este un accesoriu care merita bataia de cap DOAR daca il folosesti, (a cata oara spun asta?) deci asta ar trebui sa fie criteriul personal pentru alegere...

Link to comment
Share on other sites

LinX ... nu cred ca e o problema sa ai un tremolo standard la un stratocaster, asta dupa cum a spus si Sheriff, daca tot iti cumperi trebuie sa stii sa-l folosesti ca sa merite bataia de cap ...

Sincer nu m-am jucat pe un Strat cu tremolo st ... dar m-am jucat pe alte electrice cu tremolo standard,iar dupa o ora de "manivelat" se duceau draq corzile si iarasi trebuia sa acordez ... :)

 

Cosu .... sa recunoastem ca suntem romani si trebuie sa ne ajutam unii pe altii. Cine stie , poate nea Gigi va fi sponsor oficial la Ozzfest in Romania (intr-un viitor indepartat) :):)

Link to comment
Share on other sites

spyked88 ziceai ca il vei utiliza usor maxim jimi hendrix style..

mie imi e frica sa fac ce facea el de frica sa nu se duca dreq bridgeu..

aproape ca racaia pickguardu cu whammyu.. :)

pentru un tremolo standard il abuza la maxim zic eu..

 

 

PS:scuze pentru ".." dar au asa o valoare aparte! :)

Edited by deadusa
Link to comment
Share on other sites

Acum citiva ani nu concepeam chitara fara floyd. Asa ca mi-am luat cu floyd :) Avind unul f bun (cred ca e "original") nu am avut nici o problema cu dezacordarea, dinpotriva, posibilitatea de fine tuning e extraordinara. Cind trebuia sa schimb corzile era groaznic insa. Si cum pe vremea aia nu aveam internet si alte chestii de genul asta, a trebuit sa-mi bat capul singur cu reglare, etc. L-am abuzat la greu si chitara statea acordata si luni intregi.

 

Anii au trecut si mi-am luat o chitara copie telecaster cu string thru body, and I never looked back :) Nu se compara sustainul si comoditatea in general.

 

Asa ca am votat FARA.

 

Daca vreti floyd, luati-va unul ca lumea. Isi are un loc de nezdruncinat in multe genuri de muzica si este un instrument de exprimare excelent. Gilmour, Hendrix, Vai, need I say more?

 

Dar eu m-am resemnat de mult ca nu sint ca ei, asa ca ma multumesc "fara" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

deadusa, am zis maxim :) . ideea e că dacă faci câteva reglaje la arcuri şi ai grijă să ai nişte cheiţe bune la headstock (contează şi alea într-o anumită măsură) nu apar probleme prea mari. oricum, hendrix nu folosea nici pe jumate whammy-ul cum îl foloseşte Vai spre exemplu. de-aia un tremolo de Strat e mai mult decât ok.

 

dass, gilmour, hendrix, floyd? probabil te refereai tot la sistemul Tremolo standard folosit la stratocastere, nu? :) . nu de alta, dar pe ăştia doi nu îi ştiu să fi folosit vreodată floyd.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

la o chitara ieftina nu merita sa iei un tremolo pt ca e foarte probabil sa fie o porcarie nefolosibila... mai ales dak e copie de floyd...

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

....propun ca toti cei care au votat fara sa imi trimita whammyu prin posta pentru ca nu au ce sa faca cu el :) :)..

Cu semnatura si dedicatie :(

 

 

daca iti trimit floydu, io in ce imi mai prind coardele? :)

Link to comment
Share on other sites

cu all the way

dar floyd rose original sau unu licentiat dar tzeapan

1. nu se dezacordeaza chitara (tb acordata cam la 2 zile si nu e mare bataie de cap...fara e super naspa)

2. la fel cum se fac bendurile, asa doresc unii sa faca benduri in jos...printre acele persoane ma numar....

dar nu as suporta sa am tremolo standard...mai bine fara decat cu

floyd rose all the way

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hmmm, cand nu aveam floyd ma jucam pe corzi la cheite, apasam cu una din maini pe coarda si ridicam nota, ma rog, mai mult se vedea misto:D

sunt pt floyd, nu vad cu ce te incurca si partea cu reglatu hai ca nu e chiar mare *****

offtopic:

haha! tare :)

am vazut un clip penal cu marty friedman si paul gilbert intr-un "duel" si asta din urma facea divebombs dezacordand miul gros :). concluzia -> se poate si asa :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.