www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help Cine Se Pricepe La Floyd Rose...


Metabog
 Share

Recommended Posts

Am un Ibanez cu Edge 3. Tine acordajul foarte bine dupa ce inchid de tot locking nut-ul si n-am nici problema. Faza e ca daca fac un divebomb sau trag de floyd in sus, cumva dupa aceea este dezacordat, insa isi revine inapoi in acordaj perfect daca tau din nou in directia opusa... :-( care e faza, de ce nu se intoarce la pozitia exacta? Bridge-ul este paralel cu corpul si destul de bine calibrat, din cate pot sa vad.

Link to comment
Share on other sites

materialul prost

 

trebuie calit ( daca se poate) otzelul , daca-i otzel.

 

"Lamele" sunt tasate , am exact aceiasi problema cu chit "Keiper" , ce sa-i faci toata chit. a costat cat un Floyd de calitate.dar restul e super , floydul m-a tinut cateva minute.

 

La floydu de la Strat am doua lame de otel , vibratorul de 23 de ani si pot sa fac ce vreau ca revine perfect .

 

Vreau sa-i pun si la "Keiper" doua lame de otzel , numa sa gasesc un meserias , sa vad daca fostul meu coleg de trupa de folclor mai lucreaza ca si matritzer , daca nu o sa cumpar o foarfeca de otzel ,o decalesc o tai , dau filete a-i fac forma si ascut corespunzator etc si dupa acea incerc sa calesc otelul si sa montez ca si lame.Dar totusi sper sa gasesc un meserias .( nu prea mai gasesti)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am un Ibanez cu Edge 3. Tine acordajul foarte bine dupa ce inchid de tot locking nut-ul si n-am nici problema. Faza e ca daca fac un divebomb sau trag de floyd in sus, cumva dupa aceea este dezacordat, insa isi revine inapoi in acordaj perfect daca tau din nou in directia opusa... :-( care e faza, de ce nu se intoarce la pozitia exacta? Bridge-ul este paralel cu corpul si destul de bine calibrat, din cate pot sa vad.

 

E ciudat, pt. cã despre Edge-uri auzisem doar vorbe bune...

Dar la noile producții de hardware din aliaje slabe calitativ te poți aºtepta la orice.

Aºa cum spune Karpi, cel mai probabil de acolo ți se trage problema.

Dacã ghitara e nouã ºi în garanție, du-te cu ea la reprezentanțã sã ți-o remedieze, sau sã vezi ce rãspuns î-ți dau ei.

Link to comment
Share on other sites

E ciudat, pt. cã despre Edge-uri auzisem doar vorbe bune...

Dar la noile producții de hardware din aliaje slabe calitativ te poți aºtepta la orice.

Aºa cum spune Karpi, cel mai probabil de acolo ți se trage problema.

Dacã ghitara e nouã ºi în garanție, du-te cu ea la reprezentanțã sã ți-o remedieze, sau sã vezi ce rãspuns î-ți dau ei.

 

 

daca materialul este moale nu ai ce sa-i faci .

 

Eu am slefuit din nou ca la carte si am uns cu vaselina siliconica etc , a tzinut o singura zi( cateva ore)

 

Sa nu fie diferentza mare , de inaltime , intre cei doi pivoti , ideal ar fi sa fie corpul vibratorului in acelasi plan cu chitara si cu corzile pentru ca la pivoti sa nu se "gripeze" ,

 

poti sa incerci sa pui ulei fin de masina si sa verifici daca este in plan paralel cu corpul chitarei.

 

.Si daca trebuie sa reglezi inaltimea corzilor separat sa pui ceva adaos sub calusul individual.

 

Dar la Strat nu am nici o problema cu pozitie oblica a vibratorului ( la coarda 1 mai jos si la coarda 6 mai sus ), diferentza mica max 1mm .

 

 

la unele fac reclama ca "edge" sunt calite , iar alte vibratoare au lame de otzel ca si la "Sistem I de Strat".

 

daca s-a tocit "lama" se vede cu ochiul liber,trebuie sa fie ascutita si usor rotunjita , sa nu slefuiesti , daca subtiezi prea mult se toceste in doua secunde.

 

am vazut desene pe net dar nu mai gasesc link-ul .

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, faza e ca nu scapa acordajul, pentru ca daca o misc din nou de 2-3 ori se intoarce inapoi la acordajul perfect. Totusi nu inteleg, lamele nu sunt tocite... o sa fac o poza cu bridge-ul sa-mi spuneti daca vi se pare paralel. Daca nu, o sa o duc la un tehnician.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Edge 3 scuza-ma dar e cam varza. Daca nu-l folosesti si-l blochezi e ok, dar daca te apuci de diveuri, dimebag stuff - nu tine, nu tine chiar deloc.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, faza e ca nu scapa acordajul, pentru ca daca o misc din nou de 2-3 ori se intoarce inapoi la acordajul perfect. Totusi nu inteleg, lamele nu sunt tocite... o sa fac o poza cu bridge-ul sa-mi spuneti daca vi se pare paralel. Daca nu, o sa o duc la un tehnician.

 

 

sa faci poze closeup numai la lama , gura "cutitelor" trebuie sa fie "ascutita cu capatul rotunjit.

 

Incearca sa pui ulei fin.

 

La mine la Keiper are doua pozitii stabile ( probabil dupa cum s-au tocit cutiele) , eu nu mai folosesc la bomb dive si daca totusi atuncea trag puternic in spate de bratul vibratoruklui si corzile trag la loc pozitia " buna".sau invers fac numai "bombdive" si sare inapoi in alta pozitie si nu mai pot intinde in sus .daca intind corzile trebuie sa mai8 fac un bombdive ca sa-si revine.

 

Si asta numai de kla cutite.Cand le am slefuit un timp ( cateva ore ) a fost OK.

Link to comment
Share on other sites

Cine-mi spune si mie de fapt ce fac lamele alea? Eu am luat chitara acum cam o saptamana, cum e posibil sa fie tocite din fabrica? :)

 

Ala de la magazin a zis ca e gen de bridge unde nu e nevoie sa tai capetele corzilor, dar din cate vad eu astea bagate din fabrica sunt taiate si bagate doar cu varful. Fac o poza imediat. Cum sa pozez cutitele, unde le gasesc?

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

coarda trebuie sa alunece pe ele. Daca-s prea ascutite se opreste coarda sau mai rau se rupe.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru ajutor, dar am rezolvat-o si acum tine acordjul perfect dupa oricate dive-uri. Nu era bine echilibrat bridgeul, tensiunea corzilor si a arcurilor. Acum bridge-ul e paralel si e perfect. Phew, bine ca nu era ceva serios. Mi-a luat vreo 2 ore sa-l echilibrez insa :-)) am tot stat si am invartit la arcuri si pe urma am dat inapoi si iar inainte, etc pana a fost paralel. Acum e bine. Si am rezolvat si problemele cu doua finetunere care se invarteau in gol, nici nu mai bazaie pe unele taste si nici nu mai falseaza pe freturi mai inalte. I am now in love with this guitar :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Mda vad ca a avut aceeasi problema. Asta e, chitara in sine e foarte buna si sunt multumit de ea, doar n-o sa fac acum scandal ca nu pot sa dau super divebomb-uri si sa revina perfect la acordaj. Acum cel putin e perfect, de alaltaieri cand am reglat-o am tras in toate partile si inca n-am acordat-o de loc, si e inca bine. Pentru mine este important sa nu falseze si sa tina acordajul. Mai degraba sunt incantat de locking-nut decat de bridge, pentru ca nu se mai dezacordeaza, eu general oricum cant cu bara de vibrato scoasa.

 

Daca e sa se roada cutitele si la mine, atunci o sa ma gandesc la inlocuit, dar deocamdata e perfect. Eu mi-am luat ibanezu asta (350EX) la 15 milioane pentru ca mai am un stratocaster destul de high end, dar vroiam doar un neck mai de viteza si doze humbucker.

 

Un chitarist bun se descurca foarte bine cu ce are si face orice chitara sa sune perfect. Cand o sa ma consider eu super-vai, atunci o sa zic ca merit un alt bridge :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Daca ai dat totusi 15 mil pe ibanez, trebuia sa te uiti si la bridge. Eu aveam in plan un ibanez cu floyd, dar aveam si ceva backup pentru un ofr.Daca ai dat totusi 15 mil pe ibanez, trebuia sa te uiti si la bridge. Eu aveam in plan un ibanez cu floyd, dar aveam si ceva backup pentru un ofr. Acum ce sa faci, sa-ti traiasca si sa traiesti si tu cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai dat totusi 15 mil pe ibanez, trebuia sa te uiti si la bridge. Eu aveam in plan un ibanez cu floyd, dar aveam si ceva backup pentru un ofr.Daca ai dat totusi 15 mil pe ibanez, trebuia sa te uiti si la bridge. Eu aveam in plan un ibanez cu floyd, dar aveam si ceva backup pentru un ofr. Acum ce sa faci, sa-ti traiasca si sa traiesti si tu cu ea.

 

Sa traiasca :) chiar acum sunt multumit de bridge, o sa vedem daca apar probleme.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.