www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bridge Ground


DeatH
 Share

Recommended Posts

Impamantarea asta de care zici tu este de fapt legarea la masa a ghearei chitarei. Fiind vorba de piese metalice vei avea acelasi potential si la punte si la corzi.

E bine sa ai un singur punct de masa pentru a evita buclele. O bucla de masa poate produce interferente neplacute. Eu am facut punctul de masa pe carcasa potentiometrului de volum. Acolo vin cu firul "rece"(aka masa) de la doze si de la gheara ce prinde arcurile. Tot acolo vin si firele de la potentiometrele de ton si de la jackul de intrare.

Arunca un ochi pe linkul asta: http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php sunt acolo indicatii complete despre cum se face totul. Ai grija cum faci lipiturile :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Poate cineva sa-mi explice si mie cum se face impamantarea la bridge?

Multumesc :)

 

 

nu se inpamanteaza ci corzile se leaga la "masa" comuna a instalatiei electrice a chitarei .Cand pui mana pe corzi tu esti "pamantul" si corpul tau (care este 75% apa sarata) ecraneaza chitara si formeaza un punct de potential "zero".

 

Pamantarea se face la statie .

 

gasesti pe net bagi in GOOGLE /guitar strings safety grounding/ sau / Guitar Shock Reduction Circuit

"....What is a Shock Reduction Circuit?

At Ballurio Guitars we wire both a 220K resistor and .001mfd capacitor (rated at 500 volts) in parallel between the the electronics ground and ground wire to the bridge on all our guitars. This simple safety device is a precaution. It will reduce any shock that may occur through contact with the guitar's strings to about 40 volts which, although unpleasant, is not a lethal shock.

 

cel mai simplu se leaga o sarma de la masa jazck-ului de iesire al chitarei la bridge .

 

Mai bine ar fi sa cauti Guitar Shock Reduction Circuit schematics , sa vezi cum se leaga o rezistor de 220Kohmi in paralel cu un condensator 0,001uF ( = 1 nano farad sau = 1000 picofarad) cu tensiunea de lucru in alternativ la 600-700V sau 1KV .Aceste doua piese legate in paralel se lega intre masa de iesire si contactul cu bridge ,printr-o conexiune din sarma de cupru.

 

Acest cicruit reduce curentul si tensiunea ce poate sa ajunga in corpul tau prin contactul cu corzilelegate la pamantare prin statie, in caz de te atingi accidental de faza tensiuni de retea de 220 V ( prin stativ de microfon sau chitara colegului de trupe .in cazul ca se defecteaza ceva la PA sau statia de chitara a colegului ,,...sau alte atingeri acidentale cu reteaua de 220V alternativ)

 

nu am timpm sa mai caut dupa link , dar stiu ca am mai pus si aici pe rgc.ro

 

cauta cu rabdare

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.