www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala De Distors...prea Mult Distors:|


Guest SyNerZ
 Share

Recommended Posts

Guest SyNerZ

bey...deci eu am o intrebare....eu nu prea ma pricem la pedale..si...am luat una...mi s-a spus k e bunicica pt inceput..un behringer um300<ultra metal>...si neah....am ajuns aksa fericit...o bag in priza...si ce dracu fac cu toate butoanele alea k dak dau tot la maxim se aude incredibil de distorsionat...dak aveti cum sa m-ajutati si pe me :) .....plz

Link to comment
Share on other sites

Guest SyNerZ
Roteste-le pana auzi un sunet care iti place. :)

 

:))multumesc...numai k nu e kiar asa simplu:|....dak ati putea sa imi ziceti cva de genu cum sa pun butoanele:))...stiu k e penibil...da'...pana mea:-??

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, spune-ne ce butoane ai. :)

 

Sfatul meu: pune toate butoanele la 0 si incepi sa le rotesti pe rand, treptat, one by one, step by step, cu rabdare. Nu exista o reteta. Incearca sa experimentezi.

 

Succes!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Saint666

deci pune asa : gain la jumate, inalte la 8/10 , joase la 7/10 , medii la 3/10 , frecventa mediilor la 3/10 si volumul depinde de cat ai in amp, pune-l unde vezi ca ti se aude bine

Link to comment
Share on other sites

daca imi permiti o sa fac un mic comentariu. Poate ca setarile date de colegul forumist sunt multumitoare in situatia data dar e bine sa stii ca exagerarea sunetului "scooped" nu este prea inteleapta. Taierea brutala a frecventelor medii pentru atingerea unui sunet suparat scoate chitara din mix. Atunci cand canti cu trupa este foarte posibil sa nu se mai distinga foarte bine ceea ce canti. Izolat, fara alte instrumente suna ok, dar cot la cot cu altii nu prea.

Nu folosi foarte mult gain. Ai sa ramai surprins cat de putin se foloseste in realitate.

Experimenteaza cat de mult poti cu setarile alea pentru ca pana la urma o sa iti dai seama cum trebuie invartite butoanele ca sa "sune".

Spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

daca imi permiti o sa fac un mic comentariu. Poate ca setarile date de colegul forumist sunt multumitoare in situatia data dar e bine sa stii ca exagerarea sunetului "scooped" nu este prea inteleapta. Taierea brutala a frecventelor medii pentru atingerea unui sunet suparat scoate chitara din mix. Atunci cand canti cu trupa este foarte posibil sa nu se mai distinga foarte bine ceea ce canti. Izolat, fara alte instrumente suna ok, dar cot la cot cu altii nu prea.

Nu folosi foarte mult gain. Ai sa ramai surprins cat de putin se foloseste in realitate.

Experimenteaza cat de mult poti cu setarile alea pentru ca pana la urma o sa iti dai seama cum trebuie invartite butoanele ca sa "sune".

Spor la cantat!

 

Corect

 

asa numitul ton de hardcore , power metal de fapt este un ton "soft" fara medii .Numai fara bass si fara tobe serioase da impresia de "energie" . dar practic e un buhait cu ceva bazait deasupra fara o prea mare definitie .

 

daca ai aceiasi pedala cu cea de pe link-ul pus de @SyNerZ

 

din stanga butonul 1 , gain /distors cu acesta reglezi nivelul de distors.

 

ultimul buton din dreapta ..volum , acesta al reglezi in asa fel ca in cazul cand schimbi de pe clean pe distors sa ai aproape acelasi volum . eventual un pic mai tare pe distors .( depinde de ce vrei sa canti)

 

celelalte butoane sunt ptr timbru , experimentezi .Vezi ca in functie de timbru se va schimba si volumul pe iesirea distorsului .

Link to comment
Share on other sites

Guest SyNerZ

ultimele 3 reply-uri m-au cam bagat in ceatza@-)....dar pana la urma am inteles k tot la "rasuceste-le pana auzi un sunet care iti place" raman;))

Edited by SyNerZ
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

am si eu un mic comentariu ... nu te mai adresa cu "bey" ca nu-i frumos ... o zi buna :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Guest Raynnbow

Salut!Am o chitara electrica+amplificator...si acum as vrea sa imi cumpar o pedala pentru efecte(ceva accesibil la pret,daca se poate pana in 150 RON).Acum ce ar fi mai avantajos:o pedala de efecte sau una de distorsie...deasemenea avand cunostiinte prea putine la capitolul asta,as vrea sa va intreb:cam care e diferenta dintre ele? :) .Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

cred ca prin "pedala de efecte" te referi la un procesor. procesorul are mai multe "sunete"...poti scoate mai multe efecte cu el, iar "pedala de distorsie" scoate doar un distors...pe care poti sa il modifici din butonasele pe care le are... parerea mea e ca mai buna e o pedala (chiar daca eu am procesor) pentru ca se concentreaza asupra unui singur efect... iar procesorul are din fiecare cate putin sa zic asa...

 

 

in fine nici eu nu sunt f experimentat in domeniu dar sper ca ai inteles ceva :)

 

 

ah...si de cumparat...nu prea stiu daca gasesti in 150 ron

Link to comment
Share on other sites

Salut!Am o chitara electrica+amplificator...si acum as vrea sa imi cumpar o pedala pentru efecte(ceva accesibil la pret,daca se poate pana in 150 RON).Acum ce ar fi mai avantajos:o pedala de efecte sau una de distorsie...deasemenea avand cunostiinte prea putine la capitolul asta,as vrea sa va intreb:cam care e diferenta dintre ele? :) .Multumesc!

 

Aici ai demo-uri de diferite pedale. Efectele poarte acelasi nume (Chorus, Flanger etc) la toti constructorii. Alege efectul care-ti place si cauta pe net pedala care corespunde bugetului tau.

 

http://media.bossus.com/interactive/pd.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.