www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Distors


Adi91
 Share

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar in viitorul apropiat o pedala de distors si as vrea sa va cer un sfat. Am un amp solid-state de 40 de W si multi spuneau ca statiile SS nu se impaca bine cu pedalele analoage. E adevarat? Cam ce pedala ati recomanda pentru a obtine de la un overdrive slab pana la un distors puternic( nu neaparat foarte puternic). Buget : in jurul a 3 milioane.

Mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
nu-ti cumpara o pedala facuta sa forteze lampi (Ibanez tube screamer &Co) ... in rest .... e ok :)

+1 alea sunt facute....in principiu....pentru boost...nu pentru distorsu principal.

incearca...ceva de la ..boss..... mt-2? de la digitech....

Link to comment
Share on other sites

daca nu vrei sa fii om serios, ci doar chitarist, ia-ti o pedala analogica care sa sune bine. alea digitale sunt mai mult pt. inregistrari. :)

 

Asta apropo de diferenta dintre liga muzicienilor profesionisti si liga de amatori. :)

 

 

Info: Muzicieni ce folosesc Line 6

Link to comment
Share on other sites

Stie careva cum suna o pedala marshall pe un amp ss? repet, caut un sunet de la blues la hard-rock(fara metale).

 

 

Iti recomand sa iti iei o pedala de overdrive (Boss SD-1, OS-2 sau ceva asemanator).

Link to comment
Share on other sites

Stie careva cum suna o pedala marshall pe un amp ss? repet, caut un sunet de la blues la hard-rock(fara metale).

 

totul depinde de mainile tale

 

e bine sa ai de pedale toate tipurile si ptr diferite sound-uri folosesti diferite efecte ,plus ar trebui si diferite chitare .

 

Dar in primul rand mainile tale si simtul tau ..

 

chiar credeti ca anumiti chitaristi canta numai pe un anumit tip dechitara si efecte ?

 

astea-s fitze de reclama .

 

incerci si ce-ti place e OK , sa nu incerci sa suni ca "altul" nu se poate si nu merita sa pierzi timp cu asa ceva .

Link to comment
Share on other sites

Stie careva cum suna o pedala marshall pe un amp ss? repet, caut un sunet de la blues la hard-rock(fara metale).

Suna ok da' se poate si mai bine. Daca esti interesat sa asculti am pe la inregistrari ceva tras mai demult cu o pedala jackhammer si un amp fender ss de vreo 30w...

 

Suna ok da' se poate si mai bine. Daca esti interesat sa asculti am pe la inregistrari ceva tras mai demult cu o pedala jackhammer si un amp fender ss de vreo 30w...

Problema e ca jackhammer'u te cam lasa balta la solouri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Sincer digital ieftin way better decat analog fara amplificator 'potent'. Cel putin asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.