www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari - Orice


hihi
 Share

Recommended Posts

M-am gandit sa fac topicul asta, pentru ca am niste intrbari, si m-am gandit ca decat sa fac doua topicuri, mai bine fac unul, care sa poata fi folosit si de alta lume. Adica cine are o intrebare legata de orice lucru, sa posteze aici.

Prima intrebare: :)

 

Care este diferenta dintre o chitara Reghin Iris si o chitara fender, sa zic cel mai ieftin model, Squier Stratocaster Affinity Series. Prima diferenta este pretul. Forma, plasticu, lemnu, cred ca is cam la fel :). Sunt curios cum suna in comparatie. Probabil ca dozele de pe Iris sunt romanesti (guess), si cele de pe Squier poate fender sau cva.

 

A doua intrebare: :)

 

Pedalele Digitech Single Effect. Cu totii cred ca stiti, ca la muzica jos, s-a deschis Fender Shop, probabil cel mai marfa magazin din bucuresti de chitari. Au jackson, fender, tot ce vrei, dar vand si pedale digitech. Intrebarea mea era, merita o pedala dasta ? Si, care e diferenta dintre un Death Metal sau un Grunge si un Metal Master (pretul 1.900.00 si 3.000.000 sau cva de genu), ca in principiu, sunt cam la fel. Pentru singe effect pedal, mie digitecurile mi se par marfa.

Link to comment
Share on other sites

Mana de lucru este diferenta de baza :) Si aici cred ca am zis cam tot ce doare mai tare la noi.

 

Cat despre single-effect-urile alea... cred ca nu poti afla pana nu incerci una pe viu. Si sa ne zici si noua dup-aia :)

 

A-propos nu folosi o pedala de efect de orice fel daca nu ai amplificator de chitara (asta ar trebui facut sticky).

 

Dif-urile unui amp de chitara au un anumit tip de raspuns (colorare) care nu apare la (sa zicem) dif-urile de computer. Treaba asta e foarte importanta.

Link to comment
Share on other sites

Addicted, Squire is la origine made by fender, si is facute Squier pt ca sunt mai ieftine, si sunt made in china etc. Ma rog, cearny, am testat o pedala daia, chiar am avut-o cateva zile (mi-a imprumutat-o un prieten). Pot sa zic ca e chiar marfa, are si cva sustain (mai marfa mustaine ca sustaine :) :)). ma rog... pm. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

nu gasesc topicul cu guitar harmonics asa ca la de toate merge

 

http://www.engr.colostate.edu/~dga/high_sp...g_harmonics.wmv

 

http://www.engr.colostate.edu/~dga/high_sp...g_vibration.wmv

 

 

high speed video se vede cum oscileaza corzile si se observa si dublarea frecventei la atingerea corzi in oscilatie

 

si sunt si altele

 

http://www.engr.colostate.edu/~dga/high_sp...cal_Instruments

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Am Elixir pe o acustica. Nu is rele de loc. Parerea mea e urmatoarea:

 

Daca ai doua chitare, una de studiu si una de concerte/tras albume/etc merita sa tii pe aia de studiu Elixir si pe ailalta Ernie Ball (sau ce te satisface pe tine - DR, Dean Markley, whatever). Elixir tin super mult si cum eu studiez in draci in ultima vreme, se duc corzile o data la 2 saptamani.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Elixir si pe electrica si pe acustica.

 

Iata observatiile mele.

Avantaje:

- suna din prima mai putin "bright" decat un set normal, adica nu prea mai trebuie perioada de rodaj

- sunetul se pastreaza cu mici diferente aproape insesizabile pana la un punct cand corzile mor brusc

- ma tine un set (cu sunet bun spre satisfacator) cam de 4-5 ori mai mult decat unul normal, ce sa zic, aproape ca in reclama. La saracia noastra este de notat chestia asta.

- de asta uitasem nu ruginesc (cand au inceput este semn de moarte clinica) si drept urmare nu uzeaza tastele, nici inaltatoarele de la vibrator... si

- sunt foarte alunecoase (parca ar fi unse) adica agata mai putin la pragus, nu le trebuie tratament. De fapt intretinerea se reduce la a le sterge foarte repede cu carpa moale si uscata (atentie... hartia sau carpa aspra pot distruge coating-ul ca sunt abrazive)

 

Dezavantaje:

- sunt ceva mai tari ca cele normale (adica la aceasi dimensiune), pe mine nu ma deranjeaza dar cica la cele de bass se simte diferenta ...

- nu pot fi fierte ca se distrug (dar cine mai fierbe corzi in ziua de azi, s-au dus vremurile alea) asta tot la bass cred ca este un dezvantaj major.

- cand sunt noi noutze sunt total izolate electric. Adica masa pe care o inchidem la contactul dintre mana si coarda nu se prea mai face, dar dupa cateva ore de cantat este cat decat ok (se mai uzeaza coating-ul). La acustica cu doza piezo este nebunie mai ales pentru studio, si mai ales daca ai prin jur neoane, monitoare, televizoare si calculatoare. Obisnuiesc sa ma descalt si sa pun piciorul gol pe un fir de ground ceva :) . Pentru doze Humbucker no problem.

- seturile nu au E si B de schimb. Adica daca s-a rupt schimba matale tot setul ca altfel suna debalansat cu un alt tip de corzi, sau descompletezi setul urmator. Inca n-am gasit la bucata ca se gasesc greu si la set.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Nu prea imi dau seama in ce ar putea consta garantia...adica nu se rup in 12 ore...

:):):)

 

Cam asta ar fi garantia... Adica daca au un defect de fabricatie si se rup, sau daca bazaie sau falseaza (tot de fabricatie) te duci frumos, demonstrezi si iti da unul nou. (Sper... :( ca nu mi s-a intamplat)

Link to comment
Share on other sites

Cam asta ar fi garantia... Adica daca au un defect de fabricatie si se rup, sau daca bazaie sau falseaza (tot de fabricatie) te duci frumos, demonstrezi si iti da unul nou. (Sper... :( ca nu mi s-a intamplat)

 

 

Si totusi cum demostrezi ca o coarda se rupe din defect de fabricatie si nu din vina ta personala (acordezi aiurea...dai cu pana-n corzi ca tzaranu...etc...)

 

 

:):):)

 

 

PS: Mi se pare ca faza cu garantia e pusa doar pentru a impresiona...

Link to comment
Share on other sites

Si totusi cum demostrezi ca o coarda se rupe din defect de fabricatie si nu din vina ta personala (acordezi aiurea...dai cu pana-n corzi ca tzaranu...etc...)

:):):)

PS: Mi se pare ca faza cu garantia e pusa doar pentru a impresiona...

 

Daca ai fi citit tot ce am scris ...

... ai garantia ca daca nu dai ca taranul in ele ... ... 12 ORE NU SE DEZACORDEAZA !!! (BINEINTELES CA DOAR PE CHITARA FENDER SE ACORDA GARANTIA !!!! )

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Elixir si pe electrica si pe acustica.

 

Iata observatiile mele.

Avantaje:

- suna din prima mai putin "bright" decat un set normal, adica nu prea mai trebuie perioada de rodaj

- sunetul se pastreaza cu mici diferente aproape insesizabile pana la un punct cand corzile mor brusc

- ma tine un set (cu sunet bun spre satisfacator) cam de 4-5 ori mai mult decat unul normal, ce sa zic, aproape ca in reclama. La saracia noastra este de notat chestia asta.

- de asta uitasem nu ruginesc (cand au inceput este semn de moarte clinica) si drept urmare nu uzeaza tastele, nici inaltatoarele de la vibrator... si

- sunt foarte alunecoase (parca ar fi unse) adica agata mai putin la pragus, nu le trebuie tratament. De fapt intretinerea se reduce la a le sterge foarte repede cu carpa moale si uscata (atentie... hartia sau carpa aspra pot distruge coating-ul ca sunt abrazive)

 

Dezavantaje:

- sunt ceva mai tari ca cele normale (adica la aceasi dimensiune), pe mine nu ma deranjeaza dar cica la cele de bass se simte diferenta ...

- nu pot fi fierte ca se distrug (dar cine mai fierbe corzi in ziua de azi, s-au dus vremurile alea) asta tot la bass cred ca este un dezvantaj major.

- cand sunt noi noutze sunt total izolate electric. Adica masa pe care o inchidem la contactul dintre mana si coarda nu se prea mai face, dar dupa cateva ore de cantat este cat decat ok (se mai uzeaza coating-ul). La acustica cu doza piezo este nebunie mai ales pentru studio, si mai ales daca ai prin jur neoane, monitoare, televizoare si calculatoare. Obisnuiesc sa ma descalt si sa pun piciorul gol pe un fir de ground ceva :) . Pentru doze Humbucker no problem.

- seturile nu au E si B de schimb. Adica daca s-a rupt schimba matale tot setul ca altfel suna debalansat cu un alt tip de corzi, sau descompletezi setul urmator. Inca n-am gasit la bucata ca se gasesc greu si la set.

Multam fain de observatii tie si lui Mr Jackson. Aveam dubii cu privire la durabilitate. Nu-mi fac mari probleme daca sunt mai tari ca sunt obisnuit cu dean'urile care sunt si ele ceva mai tari.

Thanx! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

De unde va cumparati voi corzile astea minune (Elixir)?

 

Sunt baietii aia de la muzica care aduc Carvin. Imi scapa numele lor :) Bine, cei mai norocosi, isi cumpara de afara.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.