www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Au Mana :((


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Cand am inceput sa cant la chitara nu am avut probleme cu mana ... dar acuma 3 saptamani in urma a inceput sa ma doara incheietura de la mana stanga ... folosesc toate pozitiile posibile cand cant (in general fac multe exercitii pt. degetatie cu metronomul) ... am incercat chiar si din picioare ... dar orice asi face dupa 4,5 minute de cantat ma doare incheietura :) am gresit eu cu ceva??? sau e normal pana se obisnuieste mana? :-s

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Cand am inceput sa cant la chitara nu am avut probleme cu mana ... dar acuma 3 saptamani in urma a inceput sa ma doara incheietura de la mana stanga ... folosesc toate pozitiile posibile cand cant (in general fac multe exercitii pt. degetatie cu metronomul) ... am incercat chiar si din picioare ... dar orice asi face dupa 4,5 minute de cantat ma doare incheietura :) am gresit eu cu ceva??? sau e normal pana se obisnuieste mana? :-s

Poarta wrist-bands ca cei de la Iron Maiden. Asa fac eu si parca nu mai doare atat de tare incheietura. Daca tii grifu paralel cu podeaua cand canti in picioare incearca sa-l tii inclinat cu cheitele in sus si da-l mai aproape de tine. Da corpul chitarii mai departe de tine si gatu mai aproape. Dar incearca wrist-bands... fac mare diferenta. Si arata si misto :)

P.S.: Da jos de la mana orice accesoriu: ceas, bratara... tot. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

consuma lactate.. sau alimente care contin calciu si ia o pauza de vreo 2 -3 zile. Ar trebui sa mearga. Succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Chestia cu wrist-bands o sa o incerc ca mi-am propus de mult ... chiar arata super ... si James de la metallica are asa cv pe negru si arata superb :* ... lactate consum foarte multa ... iau si vitamine zilnic sa nu zic cu cate fructe ma indoapa maicamea .... cat despre grif mai aproape de cor ai dreptate chiar merge dar eu sunt obisnuit sa tin mana dreapta pe bridge si mi-e nasol :)) oricum eu caut o pozitie cat mai corecta :) ms all dak mai aveti chestii interesante despre pozitii postati :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

da pai asta a fost una din primele lectii care le-am luat de la Tony :)) (thx Tony) intotdeauna imi incalzesc incheieturile si degetele ... nu foarte mult ca nu am rabdare cand vine vorba de chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Sa faci neaparat o pauza de cateva saptamani pentru ca altfel poti ajunge la complicatii foarte grave, inclusiv la operatie...uite parerea lui Steve Vai despre faza cu durerile : http://www.vai.com/FanForum/answers.html (uita-te chiar la ultima intrebare din pagina)...in aceasta pauza te poti ocupa de aprofundarea teoriei, exercitii pentru formarea urechii, etc...treaba este foarte serioasa si neglijarea ei si perpetuarea repetitiei in prezenta durerilor te poate aduce in faza sa nu mai poti canta niciodata la chitara...nu vreau sa te speriu dar fii foarte precaut in ceea ce priveste faza asta... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Man bine ca mi-ai zis :| LoL o sa fac o pauza ca si asa plec la bunici si nu iau chitara cu mine :) thx man

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Clar ... cand vin de la bunici ma inscriu la scoala de arte :) si dublez exercitiile sa recuperez ... adik in jur de 4,5 ore pe zi :))

Link to comment
Share on other sites

uh vad ca n-a intrebat nimeni,..de cit timp cinti? ca daca e vorba de o luna doua durerea poate sa apara cind incerci pozitii noi sau exersezi mai sustinut. daca asta e cauza va trece de la sine ca si durerea din buricele degetelor.

 

daca nu nush...

 

eu par example am facut una bucata complicatie la incheitura de la stinga, un chist sinovial ( se aduna limfa arata naspa, doare d-astea) si toate astea de la activitatea crescuta a miinii.

 

m-am operat( doctoru o sa-l injur multa vreme..l-a scos de la rupt ca tot tre sa fac masaj la el zilnic sa stea in banca lui) oricum tendoanele mi le-a eliberat ok si nu mai am probleme.

 

 

cum sa verifici daca ai asa ceva ( sper sa nu) : indoaie incheietura spre interior si compara mina stinga si mina dreapta in partea superioara a incheiturii.

Link to comment
Share on other sites

daca te pui sa faci solo-uri gen batio si tii chitara ca si aia d la Blink LOL nu m-as mira...am avut si eu kestia asta cu durerea...incearca sa nu strangi asa de mult de gat, sa nu fortezi mana sau sa ti-o incorzi, la mine am descoperit ca asta e faza...pivotam aiureah cu degetu mare sau asa cva

Edited by skarbu
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

de cantat cant de 4 luni si nu ... nu mi-e unflata ... arata ca si dreapta :) cat despre pauza ... nu pot :)( ... chiar nu prea pot sa ma abtin ... mi-a intrat in sange :) imi pare rau marduka de ce ai patit ... acuma mai ai probleme cand canti??? oricum skarbu ... nu incord mana cand cant ... stau relaxat si nu apas tare pe corzi :-s

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Astea sunt pozitiile cu care cant cand stau jos ... scuzati backgroundul (dezordine) ... scuzati imbracamintea ... si in special scuzati fata mea :)) oricum nu or iesit clar pozele deci nu aveti cum sa radeti :))

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

wai multumesc ... :) am ce citi maine ... nu ca nu asi avea 20 de carti de citit pe vacanta da nah ... :) ms oricum :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Pai nu ... nu am fost ... am zis ca nu e nimic serios si nu i-am prea dat importanta ... pana am aflat ca nu o sa mai cant niciodata la chitara :|

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.