www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peter Cornish Si True Bypass-ul...


Recommended Posts

sal'tare!

 

cautand aseara ceva pe net am ajuns si pe site-ul lui peter cornish unde am gasit parerea lui despre true bypass: http://www.petecornish.co.uk/case_against_true_bypass.html

 

ceatza totala...tocmai eram si eu fericit ca am aproape numai efecte true bypass si vine nenea si-mi face neuronii varza...

 

omul a aplicat sistemul sau, fara true bypass, celor mari si mai tari (pink floyd, queen, dire straits, black sabbath, judas priest, etc...), deci se poate presupune ca stie ce vorbeste....

mai mult, la cat costa un efect facut de el nu cred ca-si permite sa faca tampenii (daca vreti sa faceti apoplexie vedeti aici http://www.petecornish.co.uk/SAEP-2.html un big muff pi modificat la pretul de numai 397.82 lire sterline....).

 

ce nu pricep eu acum...daca sistemul lui este bun, atunci de ce cel de la boss nu este, ca din cate stiu eu este destul de asemanator cu ce scrie la peter cornish pe pagina?!!

 

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

You don't go to Pete Cornish. Pete Cornish comes to you :)

 

When a customer comes to Pete, usually directed to his backroom office near Covent Garden tube station by word of mouth[...]

 

Stie ce vorbeste mosulica. O solutie e sa folosesti (prima in lant) o pedala fara true bypass, dar transparenta when bypassed (sau nu, daca va ajuta tonul), sau una care va fi mereu activa (noisegate,eq,compresor,distorsiune,od,boost). Aceasta va avea impedanta de intrare mare si de iesire mica, actionand ca un buffer.

Si mai aveti grija sa nu fie diferente de volum cand activati/dezactivati un efect.

Easier said than done, dar asta e metoda ieftina. Metoda scumpa presupune un preamp care probabil va fi mai scump decat intreg pedalboard-ul, un distribuitor, etc.

 

Mergand pe principiul K.I.S.S., lantul de efecte/amplificare ideal ar fi cam asa: (chitara) --> preamp pe lampi [ex. TriAxis] --> multiefect sanatos [ex. G-Major] --> poweramp dupa gust --> cab(uri) dupa gust --> (microfon la fel)

 

Preampurile de rack de obicei au si FX loop, asa ca puteti folosi si efecte pre-distorsiune precum compresie, EQ, delay. Sau un Prophesy II si aveti si efecte :) Deci variante se gasesc; bani sa fie.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.