www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setting Edenbridge


Guest Tony
 Share

Recommended Posts

De cand am ascultat prima oara piesele formatiei EDENBRIDGE am sesizat o claritate si nuanta aparte la capitolul chitara electrica. Mi se pare destul de important sa reusesti sa ajustezi echipamentu astfel incat sa nu faci zgomot ci muzica.

 

Chitara astora de la EDENBRIDGE (desi cred ca e distorsionata cu distorsion si nu cu overdrive) are o claritate neobisnuita. Eu banuiesc ca ei folosesc si un efect de chorus care mai "rotunjeste" forma de unda facand-o sa sune mai warm. De asemenea ar fi important de stiut care doza e folosita, bridge sau neck?

 

Am atasat un sample:

Cred ca ar fi util pentru toti sa stim ce reglaje sunt necesare pentru a obtine acest sound super. :)

Edited by Tony
warn - material audio pirat
Link to comment
Share on other sites

Ce canta astia ca-mi place?

 

That said, totul tine de mixing si mastering, sa nu se piarda nimic. In rest, trebuie sa stii sa-ti faci tonul la chitara. Fa de exemplu diferenta dintre tonul ala strivitor si smooth al lui petrucci cu tonul ala care e numai inalte de la watchtower. :) Singura diferenta e ca DT au inregistrat albumu intr-un studio adevarat cu un inginer adevarat iar Watchtower au stat doua minute in cakewalk :-)) in fine nu era cakewalk atunci, dar you get the point.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Ei canta rock simfonic gen NIGHTWISH si seamana si ca structura.

 

Saitu lor oficial este www.edenbridge.org

 

Nu sunt foarte cunoscuti, decat in randu celor pasionati de acest gen de rock.

 

Dar cred ca asta mai putin conteaza. Mai important e sa invatam ceva de la ei ca sa avem si noi soundu lor.

 

E cineva care a obtinut intr-un fel sau altu un astfel de distorsion curat? Haideti, ziceti-ne si noua.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

nu dau eu report, dar vezi ca s-ar putea sa-ti iei warn pt postare de material supus legilor de copyright

 

si ontopic: chiar suna foarte misto chitara

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

sunet tipic de anii 80 metal

Humbucker,pozitia Neck,distors de preamp ,adica saturatia unei lampi in preamp,care da automat si ceva compresie,un chorus discret,din cand in cand,cam asta-i tot

P.S.nemtii astia sunt intotdeauna nesarati,si nici piper n-au.

Link to comment
Share on other sites

Ok...

In cazu asta propun stergerea acestui topic total neinteresant ca si-asa s-a scos mostra din el.

Imi dau consimtamantu fara regrete.

Link to comment
Share on other sites

pe la inceputul anilor '80, chitaristul Tom Sholtz, liderul grupului Boston, si-a infiintat o firma de "device"-uri electronice, pt. chitaristi si bassisti, intitulata Tom Sholtz Research. una dintre sculele produse de aceasta firma intrunea exact elementele sonore din sample-ul initial, (subliniate mai sus si de catre @midnight rider :) ) si se numea X-100 Rockman. numai de bine.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

pe la inceputul anilor '80, chitaristul Tom Sholtz, liderul grupului Boston, si-a infiintat o firma de "device"-uri electronice, pt. chitaristi si bassisti, intitulata Tom Sholtz Research. una dintre sculele produse de aceasta firma intrunea exact elementele sonore din sample-ul initial, (subliniate mai sus si de catre @midnight rider :) ) si se numea X-100 Rockman. numai de bine.

 

Pai inca o mai gasesti pe ebay. La nemtii astia as jura ca e un final pe lampa, deci poate un rockman in un power-amp, nu folosit traditional, in linie... Am cantat recent unul, varianta de rack, si suna asemanator, dar nu pot avea o parere competenta ptr ca l-am probat doar in line-in.

Link to comment
Share on other sites

Pai inca o mai gasesti pe ebay. La nemtii astia as jura ca e un final pe lampa, deci poate un rockman in un power-amp, nu folosit traditional, in linie... Am cantat recent unul, varianta de rack, si suna asemanator, dar nu pot avea o parere competenta ptr ca l-am probat doar in line-in.

eu am cantat (prin 1985) pe un X-100 Rockman (era o raritate, atunci!), bagat in intrarea unui Marshall 1959/100w, cu boxa Marshall A/120w si suna la fel ca in sample (deci asa cum ai spus si tu, final pe lampi!). asta si este motivul pt. care am postat. varianta de rack a aparut ceva mai tarziu si nu stiu cum suna, n-am probat-o. oricum, in perioada aia Marshall-urile clasice, pe lampi, nu aveau inca "bucle" serie sau paralel pt. inserat efecte, asa ca n-am probat-o decat asa. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

mie nu prea imi aduce a Rockman sunetul asta,nu are mediile cloncanite de Rockman,mai degraba imi pare un preamp Marshall JMP 1.Parerea mea,nici aia nu prea sigura pe sine....

Link to comment
Share on other sites

ceea ce m-a facut sa-mi aduc aminte de Rockman este, in primul rand, dozarea chorus-ului fata de distorsiune si apoi "dintii" distorsiunii in sine. evident ca poate fi obtinut efectul si pe altceva, intr-o combinatie similara, cu un dozaj asemanator. repet, eu nu am facut decat evidentiez o posibila varianta. numai de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.