www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Renunt La Electrica>:)


Guest coconebunu
 Share

Recommended Posts

Guest coconebunu

ma rog...discutii discutii....am cantat folk de knd ma stiu..si k un moft sa ai zic am inceput sa zdranganesc o electrica....dar...vreaus arenunt...deoarece ....

si acum bomba...exista procesoare.si pt acustice...deci...vreau sa imi achizitionez un asemenea procesor.(korgAX10A)..si pe o electroacustica mai bunicica..am pus ochii pe un fender CD140sce....ma rog..dak pot obtine relzultate la fel de mune..ma rog...fara jiji-uri...si wahwah-uri mai stiu eu de care..dar undeva sa scot nijte sunete mai carnoase decat pe o acustica obisnuita..

acum ce vreau sa imi ziceti..puteti chiar sa si huiduiti..astea sunt mai bine venite...ar merge o chestie de asta..si dak da...cineva care foloseste..poate imi trimite un sample ceva...va multumesc pt oboseala care a-ti dat dovada... :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Nu-ti lua acustica Fender !

ai putea sa dai mai multe...detalii...de ce sa nu isi ia acustica Fender

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep la acusticele Fender ... stiu ca sunt facute in China totusi. Nu stiu daca spune ceva. Oricum, nu stiu ce vrei cu un procesor pe acustica , e ca si cum ai spune "baba batrina" ... Totusi ai putea sa incerci cuburile Acoustasonic de la Fender. Au o fidelitate foarte mare. Nu stiu ce au facut mai nou astia, cred ca au scos si HEAD Acoustasonic la un moment dat. Oricum, nu prea iti recomand procesoarele.

Link to comment
Share on other sites

ce vrei sa canti ?

 

daca faci numai strumming si ceva arpegii lente , ai nevoie de o chitara ce suna cat mai frumos .

 

Presupun ca ai voce si canti , iar cu chit te acompaniezi .Deci baza ar fi un sunet cat mai frumos ,plin si balansat .

 

Chitarele tip DOVE sau "western" au un sunet de "turturica " , ce am vazut china si korea au materialul mai subtire si lacul nu este polimerizant si gros asa ca sunetul este mai deschis .

 

trebuie sa incerci si vezi ce a-ti convine , prima data tie trebuie sa-ti placa ca sa te inspire .

 

Nu prea vad de ce a-ti trebuie procesor ????????

 

trebuie ca tu sa canti binisor cat este nevoie.

 

Ptr solo e altceva , ca sa se poata amplifica se prelucreaza tonul cu procesor ( doza piezo+preamp+compresor+EQ ) dupa care poti pune si un chorus daca este nevoie.

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=393582&T=8302

 

 

asculta aici un chitarist ce canta minunat cu acustica ( ultima piesa postata este cu electrica dar majoritatea canta cu acustica )

Link to comment
Share on other sites

Guest noGuns

Fender-urile acustice au spatele laminat, pana si seria scumpa kingman. Nu cred ca am gasit una fara spate de placaj... Am inteles ca placajul nu tine la fel de mult.

Altfel suna ok :) (din ce am incercat) Doar ca au unele care au si capac de placaj, si alea chiar suna sec.

Link to comment
Share on other sites

takamine, martin, alvarez, sunt destule :) dar dupa parerea mea, ovation este un pic peste

martin sunt tata la ei la capitolul acustice...am avut ocazia sa cant si pe martin si pe ovation si diferenta este destul de foarte mare :) ...martinul vibreaza atat de marfa, e un feeling deosebit sa canti pe asa ceva, suna zeiesc si e si comoda, ovation nu suna la fel de smecher insa e mult mai accesibila la ultimele freturi si are griful mai ingust, e mai de viteza...a, si personal imi place mai mult spatele din lemn decat cel din compozit sau din ce o fi la ovationuri...

ps: mie mi-au placut si fenderurile acustice, la banii aia sunt chitari chiar bune (ma refer la modelele pana in 10mil )

Link to comment
Share on other sites

Guest coconebunu

mda..deci concret...sa nu ma bag la un fender sub 10 mil k nu are nici un rost...ok...inteleg si de ce...prima data ma uitasem la takamine..dar bugetul..mama lui de buget.....da cre k pana la urma..asta e..arta cere sacrificii...va multumesc tuturor pentru sfaturi..si mai astept opinii...sugestii...a..si vocee..nu pot sa zic k am ce-a mai celebra voce..da mai grohai.asha de ochii fetelor;)))

Link to comment
Share on other sites

mda..deci concret...sa nu ma bag la un fender sub 10 mil k nu are nici un rost...ok...inteleg si de ce...prima data ma uitasem la takamine..dar bugetul..mama lui de buget.....da cre k pana la urma..asta e..arta cere sacrificii...va multumesc tuturor pentru sfaturi..si mai astept opinii...sugestii...a..si vocee..nu pot sa zic k am ce-a mai celebra voce..da mai grohai.asha de ochii fetelor;)))

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=14542

daca vrei o acustica adevarata :)

Link to comment
Share on other sites

mda... si taylor si martin sunt chitari fantastice, dar si fantastic de scumpe. si eu sunt mult mai inclinat pe acustic si am tot cautat o chitara care sa fie de calitate, si sa nu necesite instrainarea unui rinichi pentru a o procura. totodata am avut ocazia sa stau o luna in londra si e acolo o strada numai cu magazine de instrumente. cred ca am cantat pe cel putin 40 de chitari in luna aia de vis. in final, dupa ce am probat cam tot ce era la capitolul buget mediu, adica fender, ibanez, turner (o chitara acustica superba, dar total necunoscuta), takamine seagull si alte cele, mi-am luat un takamine pe care am dat vreo 350 de lire. suna superb si mana curge pe ea. intradevar, am cantat si pe un ovation fain de tot, dar cel mai ieftin (excluzand seria celebrity, care is facute pe vapor sa ceva de genul) era pe la 600 de lire. din cate am inteles, bugetul tau actual e pe la 10 mil, dar mai poti sa rabzi si sa mai pui un leu. utita-te la asta pana una alta, si eu zic ca e un compromis okay, pana in momentul in care o sa poti sa investesti vreo 700-800 de euro pe o chitara profi. oricum, bafta la cautat si cantat, si orice iti iei, sa ai grija de ea...

Edited by Steff
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mi-am achizitionat o yamaha dw 105c..second hand din italia..am dat fabuloasa suma de 200 de euro...deci.sub bugetul programat..am probat multe chitari..dar asta e superba...dak stie cineva detalii..o suma cat ar costa noua..cred k are vreo 10 ani cel putin chitara..adik lacul e ingalbenit pe ea...tastele se cunosc k au fost nu uzate..forjate la propriu..am cautat informatii referitoare la un pret de catalog..dar nu am gasit nimic..poate cineva..help;)..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.