www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Riderul Artistilor Romani


Guest
 Share

Recommended Posts

Termenul de RIDER TEHNIC a fost discutat si pe http://www.xbass.ro/forum/viewtopic.php?t=831 Xbass ... acolo vei gasi rider-ul formatiei POINT BLANK.

 

Cerintele tehnice, oricare ar fi, ai mare sansa sa nu ti se indeplineasca. Din cite am patit si cunosc eu, veneam cu amplificatoarele noastre de acasa si le treceam prin PA. In cel mai rau caz, intra numai PROCESORUL in PA.

 

Insa daca ar fi sa-mi intocmesc un rider tehnic, iar organizatorii concertului mi-ar putea da marea cu sarea, eu unul as arunca naibii PA-ul, iar mixerul l-as folosi numai pentru stabilirea echilibrului vocilor. Fara 2-3 stack-uri 4 x 12 per membru sa asigure volumul nu as cinta. Vorbim de aer liber. In cluburi, se micsoreaza instalatia, insa proportional ... Iar inginerul de sunet - n-as cere inginer de sunet. Fiecare membru este propriul lui inginer de sunet. Si ne bazam pe ideea ca "nu-ti fur patura s-o trag peste mine". Un prieten apropiat - un roadie sau un instrumentist - sa umble din cind in cind la mixer , pentru a mai modifica un pic parametrii de voce. In rest, alti 3 prieteni sa stea pregatiti sa nu sara nimeni peste mixer si sa ne spuna ce sa facem.

 

Cine stie expresia KISS (Keep it simple, stupid) ? Cu cit ai mai putine variabile ce pot functiona prost, cu atit mai bine. Certurile dintre inginerul local si membrii formatiei se pot incheia cu cele mai de rahao tonuri in concerte. Nu vreau sa-mi aduc aminte.

 

Pina la urma, vorba evreului : "prost nu-i ala care cere, ci ala care da", asa ca daca vi se cere rider tehnic si vi se poate oferi orice, nu ezitati. Este in joc prestigiul vostru de formatie.

Link to comment
Share on other sites

Pentru exemplificare, atasez riderul lui Iggy Pop & the Stooges din 2002. :) Este cel mai amuzant rider pe care am avut ocazia sa-l citesc. In general numele mari nu cer echipament ci doar fructe, mese de biliard, cafea, perdele negre, etc. Voi exemplifica asta intr-un post ulterior. :)

 

 

Artistii romani nu au rider propriu? Fac plug & play in ce gasesc la fata locului? Ciudat! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Insa daca ar fi sa-mi intocmesc un rider tehnic, iar organizatorii concertului mi-ar putea da marea cu sarea, eu unul as arunca naibii PA-ul, iar mixerul l-as folosi numai pentru stabilirea echilibrului vocilor. Fara 2-3 stack-uri 4 x 12 per membru sa asigure volumul nu as cinta. Vorbim de aer liber. In cluburi, se micsoreaza instalatia, insa proportional ... Iar inginerul de sunet - n-as cere inginer de sunet. Fiecare membru este propriul lui inginer de sunet. Si ne bazam pe ideea ca "nu-ti fur patura s-o trag peste mine". Un prieten apropiat - un roadie sau un instrumentist - sa umble din cind in cind la mixer , pentru a mai modifica un pic parametrii de voce. In rest, alti 3 prieteni sa stea pregatiti sa nu sara nimeni peste mixer si sa ne spuna ce sa facem.

 

Esti sigur ?

Link to comment
Share on other sites

eu sunt sigur ca NU

@JunkYard:Trupele mari cer doar fructe atunci cand vin cu amplificarea de acasa,altfel,mama mama,as putea sa iti dau si eu destule exemple.Vaya Con Dios de au cerut un anume tip de mixer,care s-a fabricat in 250 de exemplare,si nu e niciunul in europa Centrala si de Est...,de pilda.

Link to comment
Share on other sites

Asa este. Credeam ca se subintelege. :) Au nevoie de fructe, nu de echipament. Echipamentul il aduc de acasa.

 

Dar discutia a deviat. Cum ramane cu artistii romani?

Link to comment
Share on other sites

Atasez riderul lui MManson, Metallica si David Bowie. Incerc sa gasesc ridere ale artistilor romani, dar nu reusesc. De la straini sunt o gramada. Mai putin AC/DC. :)

Link to comment
Share on other sites

Degeaba faci rider,ca oricum o sa canti pe ce este pus la dispozitie de catre firma cu care s-au inteles organizatorii.Din pacate,asa patesc si destule trupe care vin de afara sa cante in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Degeaba faci rider,ca oricum o sa canti pe ce este pus la dispozitie de catre firma cu care s-au inteles organizatorii.Din pacate,asa patesc si destule trupe care vin de afara sa cante in Romania.

 

Din pacate suntem (inca) in Romania ... daca te duci cu riderul tehnic la niste organizatori mai ... glumeti, risti sa fii luat in ris. Daca mi se cere rider tehnic, il fac si gata. Dar daca ei joaca murdar, poti juca si tu murdar. Uite asa frumos. Sunt sute de moduri.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Foarte. Mi-a ajuns de PA-uri si ingineri de sunet.

 

Sustii cumva ca ai putea sa canti doar cu spatele, sau nu am inteles eu bine? Ca mie asa mi s-a parut din primu tau p®ost.

Link to comment
Share on other sites

Cum s-a cintat , si fara probleme, inainte de aparitia PA-urilor ? Exista o discutie in paralel pe acest forum, pe acest subiect. Daca aveti propriul vostru inginer de sunet, ma bucur enorm. Noi insa nu avem asa ceva.

adica pana la jumatatea anilor '50?

Link to comment
Share on other sites

@Eldrian: incearca sa te mai documentezi asupra modului cum se face sonorizarea concertelor in general. tocmai pt. ca este vorba despre un forum, tin sa-ti atrag atentia ca, parerile tale sunt putin eronate. nu de alta, dar PA=public adress! (iar pe el trebuie sa se auda, bine mixat si balansat, tot ceea ce misca pe scena d.p.d.v. muzical). no offence. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Nu am fost ofensat :) ... insa eu nu am experiente placute cu PA-uri. Stiu ca ar trebui sa asigure un balans al sunetului, pentru ca altfel, bassul vine numai din cubul lui, chitara din stack-ul ei ... iar pentru cei ce stau aproape de scena este foarte greu de auzit fiecare instrument in parte ... insa am "cunoscut" PA-uri care s-au ars, PA-uri prost manevrate de inginerii de sunet, PA-uri care au clacat in mijlocul concertului pe toata partea de "left", ulterior trecute pe mono sau pe mai stiu eu ce, cu rezultate audibile ( In mijlocul concertului Anathema de la Sibiu , un turn imens, brusc, nu s-a mai auzit. Apoi s-a auzit infundat. Biziituri, clic-uri, pina sa-si revina. ) De aceea vorbeam de ideea de K.I.S.S. . Recunosc, a-mi invinge frica de ceva nu este unul din obiceiurile mele. De regula orice frica imi trece cu timpul :) . Oricum, daca organizatorii ar fi in stare sa dea cite 2-3 stack-uri de caciula , cred ca pe putini nu i-ar furnica degetele sa scrie ca vor acele stack-uri in rider . :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.