www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Jackson


OntZ
 Share

Recommended Posts

Posesorii de chitare Jackson isi pot posta aici "frumusetile" si, eventual, sa le vorbeasca de bine.

 

 

 

Acest topic este dedicat posesorilor de Jackson, sau celor ce le pasa de firma asta. Ca sa nu se mai deschida 100 de topicuri pe aceiasi tema. A nu se considera reclama. Acest topic este dedicat chitaristilor si nu are un caracter comercial.

 

 

Numai bine!

 

PS textul este partial copyright Junkyard

 

PPS postez mai incolo poze cu a mea, ca amu tre sa-nvat codu' rutier :)

Link to comment
Share on other sites

pozele promise (facute cu telu ca n-am camera) si cate ceva despre chitara...

 

Jackson JS-30

 

In primul rand are gatul cel mai subtire si mai comod pe care am cantat vreodata. Maple + rosewood fretboard. Finisajul este impecabil si iti aluneca mana pe el. Tastele puteau fi un picut mai mici, dar asta nu mai e o problema de mult...

 

Floyd-ul, desi e licentiat, se tine foarte bine, adica corzile raman acordate no matter what (trust me... eu is nebun cu floyd-ul); eh, se mai dezacordeaza un pic mi-urile, dar cheile de acordaj fin le rezolva imediat.

 

Dozele suna chiar binisor pt o chitara destul de ieftina (250 de euro anul trecut); in neck am un sunet cald si sustinut ideal pt solo, iar in bridge suna foarte gras dupa ce am lasat-o mai jos si am mai mesterit prin tonul de la amp. In middle suna foarte bine pe clean. In total face pereche buna cu ampul meu si suna foarte ok pt banii care i-am dat pe ele.

 

Ce-i drept are cateva mici dezavantaje, primul fiind lipsa a 24 de taste (am numa 22 dar noh... nacazu), apoi gatul bolt-on (dar ce sa te-astepti la banii astia?), si butonul de volum care este un pic prea in fata si te mai incurci in el din cand in cand.

 

All in all este o chitara foarte ok si de un an de cand o am sunt multumit de ea.

 

post-4550-1182622136_thumb.jpg post-4550-1182622142_thumb.jpg post-4550-1182622151_thumb.jpg post-4550-1182622159_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mda... un pic, dar nu suna foarte "off". Oricum, acuma pana deschid capacu, pana dau de suruburi, pana strang arcurile, pana acordez nenorocita juma de ora... :) De fapt, stiu ca suna stupid, dar suna mai acordat fata de cand era dreapta cu corzile d'addario; elixirele par sa aiba o tensiune nitzel mai mare; si no... compromis. Plus ca pot sa fac squeal-uri mai inalte :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

hehe.. jacksonurile sunt preferatele mele.. am avut un JS1 iar acum am un DX10D

 

ce pot sa spun despre ea, grif super comod, dozele le-am schimbat, un invader pe bridge si dimartio pe neck.. se putea si mai bine adik sa vina din fabrica cu sd-uri si floyd original nu licence dar acuma asta e.. oricum sunt super multumit de ea :)

 

 

atasez si o poza.. ps : e mai veche poza si nu aveam invaderu pe bridge atunci, aveam un ibanez V8..

 

post-1489-1182674458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jackson e marca mea de suflet.

Imi aduc aminte ca in 1997 le-am trimis un e-mail in care le solicitam un catalog.

Cand l-am primit dupa cateva saptamani am fost cel mai fericit om din lume.

Chitara din poza e un Jackson DKMGT luat in martie 2007 de la Pro Guitar.

Are doze EMG 81 si 85.

Culoare este Satin Black

Suna fantastic

E perfect acordata din fabrica.

post-400-1182675758_thumb.jpg

Edited by metalzone
Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu
Jackson e marca mea de suflet.

Imi aduc aminte ca in 1997 le-am trimis un e-mail in care le solicitam un catalog.

Cand l-am primit dupa cateva saptamani am fost cel mai fericit om din lume.

Chitara din poza e un Jackson DKMGT luat in martie 2007 de la Pro Guitar.

Are doze EMG 81 si 85.

Culoare este Satin Black

Suna fantastic

E perfect acordata din fabrica.

 

 

asa-i k jacksonurile sunt mai faine cu reverse headstock ? :)

Link to comment
Share on other sites

Cine v-a bagat ma prostii in cap? Reverse headstock sux @ss :o

 

:)

 

Normal headstock rulzzzz..

 

Si eu sunt fan Jackson... :) I just love Jackson guitars...

Pun o poza gasita prin comp, ca akm mi lene sa fac alta numai cu chitara... e un Jackson JS 20 cu SD JB in bridge, e un model mai naspa, insa cand nu prea ai bani... :(

post-1791-1182719804_thumb.jpg

Chitara suna bine, mai ales ca i-am schimbat doza; cum s-a mai spus si mai sus chitarile Jackson au un gat ff comod, subtire, insa e destul de grea chitara...

In viitor sper la un SL3 (preferabil transparent red B)) sau la un SL3 LIMITED (tot transparent red ;))

 

:) pentru toti posesorii de Jackson ;)

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu pana de curand un jackson japonez, ps2, la care i-am schimbat dozele stoc cu dimarzio. 6 ani am "stapanit-o", fiind unica pt mine la vremea aia, si mi-a fost fidela. nu se dezacorda, low action, gat comod. o chitara buna de care a trebuit sa ma despart pana la urma, pt prea putin. ce sa-i faci, asta e. macar ca a ramas in "familie" si o mai vad din cand in cand.

 

iote

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Get a life... Reversu nu e bun de nimic. Ma rog... asa ziceam si eu cand eram de varsta voastra. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

e o kestie de gust, oricum reverse headstock-urile sunt numai la js, DX10D si alea cu EMG-uri.. nu am vazut la alea made in usa..

Link to comment
Share on other sites

eu stiam ca reverse-headstock-ul nu schiba cu nimic proprietatile chitarii in afara de look... :) ...corzile au exact aceeasi lungime ca si in cazul normal-headstock, unghiul format de corzi si pragus este de asemenea exact ca si in cazul normal headstock doar ca este pe cealalta parte a axei centrale a chitarii..dimensiunile "reversului" sunt exact ca si a celui "normal" doar ca este realizat "in oglinda"...so nu vad de ce s-ar schimba tensiunea in corzi...dar noah...asta e doar parerea unui simplu muritor... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Nu sunt de acord :) Reverse-ul schimba tensiunea in corzi intai de toate :) Bine, daca ai locking nut, nu mai are niciun efect.

 

Iar ajungem la discutia despre lungimea corzii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
eu stiam ca reverse-headstock-ul nu schiba cu nimic proprietatile chitarii in afara de look... :) ...corzile au exact aceeasi lungime ca si in cazul normal-headstock, unghiul format de corzi si pragus este de asemenea exact ca si in cazul normal headstock doar ca este pe cealalta parte a axei centrale a chitarii..dimensiunile "reversului" sunt exact ca si a celui "normal" doar ca este realizat "in oglinda"...so nu vad de ce s-ar schimba tensiunea in corzi...dar noah...asta e doar parerea unui simplu muritor... :)

 

Se schimba tensiunea deoarece se modifica lungimea corzilor. La headstockul normal, Mi-ul gros e coarda cea mai scurta (vorbim de lungimea pragus-cheita) iar mi-ul subtire e cel mai lung. La Reverse.... se inverseaza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.