www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Grosmann


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

>> the-mountain-song

 

M-am documentat asupra celor intamplate cu acea chitara "de mii de euro" care de fapt era un ibanez alb din nato cu tune-o-matic.

Inainte de aceasta operatiune, si anume montarea unui kahler stiu bine ca ai fost anuntat ca ar putea fi probleme cu lacul deoarece pivotii de la tunomatic erau bagati in lemn si peste dat cu lac.

Cat despre kahler montat stamb...

 

Dar cand ai primit chitara nu te-ai uitat bine la ea? Nu am vazut ca este crapat lacul si eventual acel kahler nu era montat cum trebuie? (aici chiar ar trebui poze)

 

Si in ultimul rand nu ar fi fost normal daca nu esti mutumit de ceea ce a facut Mr. G. sa ii spui lui primul. Poate s-ar fi remediat problema de care te plangi... asa...

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song
>> the-mountain-song

 

M-am documentat asupra celor intamplate cu acea chitara "de mii de euro" care de fapt era un ibanez alb din nato cu tune-o-matic.

Inainte de aceasta operatiune, si anume montarea unui kahler stiu bine ca ai fost anuntat ca ar putea fi probleme cu lacul deoarece pivotii de la tunomatic erau bagati in lemn si peste dat cu lac.

 

...nu vreau sa dau detalii, deja mi-am luat un warn....ceea ce scrii tu (citez "m-am documentat eu asupra celor intamplate") este rezultatul unui mass pe care l-a dat Dl. Grosu pe messenger, in stilul as zice cat se poate de caracteristic (poate vom primi cu totii si dupa ce zic eu chestiile astea aici) si pe care l-am primit si eu....chitara aia praf din mahon alb nato e un ibanez JS Custom made in japan, care costa peste 2000 euro....si e o chitara cum poate nu o sa poata construi urmasii urmasilor d-lui grosu...

"Inainte de aceasta operatiune, si anume montarea unui kahler stiu bine ca ai fost anuntat ca ar putea..." ...stii tu bine? bine bine? bine bine bine? ....nu vreau sa mai comentez...asa cum am mai spus...ma multumesc si cu un singur warn si din momentul asta nu mai postez nimic pe thread-ul asta...imi cer scuze pentru cei care m-ar mai fi descusut inca o mie de ani privitor la ce s-a intamplat, dar ma opresc aici...nu zici nici "cumparati Grosmann", nici "nu cumparati Grosmann"...si am suficient bun simt incat sa nu zic nici macar "tineti cont de ce se discuta pe aici inainte sa va achizitionati un produs cu renumita marca G."...noapte buna..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutari...pe viitor vreau sa iau o chitara grossman...am auzit de bine de ele...m-as gandi la un grosmann fat strat

 

http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

 

intrebarea e...pentru ce gen de rock e potrivita asta...ca pe mine ma atrage mult heavy-ul...si nu numai heavy...si daca sa zicem ca ii pun aceasta pedala de distorsion

 

http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...si%20Procesoare

 

cum ar suna pe ea...

 

sau aceasta...

 

http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...Page=Danelectro

 

cand am fost in buc am dat o raita si pe la Mr Grosmann...m-am prostit pe un stratocaster la 3,5 mil...mi-a placut cat de cat...nu mi-a placut ca nu stiam sa cant ceva pe ea...dar suna ceva gen ac dc...foarte aproape...daca stiam eu sa prind acordurile pe ea :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

A fost cam liniste pe thread-ul asta, asa ca hai sa ma starnesc eu un pic apele.

 

Sunt posesorul acestei chitari. I-am facut si o recenzie favorabila (si consider ca o merita, e un instrument bun).

 

Daca veti citi un pic recenzia, veti observa ca la doze am zis ca are Seymour Duncan P-90 Vintage, deoarece asta ii cerusem d-lui Grosu, asta era si in bonul de comanda pe care l-am semnat amandoi, si nu mi-a mentionat absolut nimic despre doze.

 

Ei, n-aveam eu ce face ieri, si ma apuc sa desfac chitara. Si ce vad - in loc de SP90-1 (cum cerusem eu), dozele sunt SP90-3 (adica Soapbar Custom).

Si pe langa asta, gaurile in care intra dozele sunt vopsite complet in negru. Care o fi scopul, nu stiu.

 

Poate voua nu mi se pare semnificativ, dar pt mine e - am cerut un lucru si am primit altul.

 

Asa ca sfat amatorilor de Grosmann - chiar daca totul pare bine si chitara e buna, e foarte posibil ca lucrurile sa nu fie chiar ceea ce par.

 

Ca un comentariu - sunt extrem de dezamagit. Mentalitate tipic romaneasca.

Poate voua vi se pare normal sa fii cu ochii in 14 de fiecare data cand cumperi ceva, si ma considerati un naiv pt ce am patit (si poate considerati ca merit).

Dar eu pur si simplu nu pot fi de acord cu asa ceva.

 

Si inca ceva - d-l Grosu chiar in halul asta de prosti isi considera clientii ? Chiar nu s-a gandit ca mai devreme sau mai tarziu voi desface chitara ?

Link to comment
Share on other sites

Si pe langa asta, gaurile in care intra dozele sunt vopsite complet in negru. Care o fi scopul, nu stiu.

 

Sa nu se vada lemnul?! :) De obicei asta se practica la chitarele chinuite (a se citi chinezesti) care vin cu lemn de brad in echiparea standard. Despre partea cu dozele, intr-adevar ca e ceva tipic romanesc. Eh, asta daca nu s-o fi priceput domnu Grosu :) . Sa speram totusi ca se pricepe si ca doar a avut o atitudine tipic romaneasca :) .

Link to comment
Share on other sites

Cosu

 

Da, la asta m-am gandit si eu. Nu am tras nici o concluzie, doar am observat.

 

Dar oricum, nu asta era ideea - ci faptul ca mi-a schimbat comanda, fara sa zica absolut nimic.

Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur ca asta este pentru ca am vazut aceeasi faza si pe alte chitare nu neaparat aceeasi marca.

 

La faza cu dozele nu am ce sa zic. Probabil ca dreptatea e de partea ta dar fara o dovada concreta (hartie, proforma, factura, contract) in care sa scrie ce ai platit nu ai ce sa faci. Si chiar si asa nu stiu cum sunt conditiile garantiei.

Oricum e bine ca esti in zona aia cu dozele si ca totusi e un instrument bun.

Link to comment
Share on other sites

Radu

 

Banuiesc ca asta a fost cazul. Avea dozele alea pe stoc (le-am vazut cu ochii mei cand m-am dus sa fac comanda) si le-o fi bagat cu gandul ca e aceeasi branza.

 

Dar tot nu mi se pare acceptabil. Eu i-am cerut un lucru, si el mi-a pus altceva in chitara, fara sa imi mentioneze.

Link to comment
Share on other sites

acum....cum a zis si Cosmin...nu prea vad ce ai putea sa faci. a trecut ceva timp si poate sa ti-o intoarca ca de unde stie ca nu ai pus tu alte doze si vrei sa'l incarci?

 

asta e. sa fie de invatatura pt altii sa se uite de 2 ori inainte. macar te-ai ales cu o chitara misto si conteaza ca esti multumit de lemn. dozele ti le schimbi tu. Daca aveai problema cu corpul era mai nasol.

Link to comment
Share on other sites

acum....cum a zis si Cosmin...nu prea vad ce ai putea sa faci. a trecut ceva timp si poate sa ti-o intoarca ca de unde stie ca nu ai pus tu alte doze si vrei sa'l incarci?

 

asta e. sa fie de invatatura pt altii sa se uite de 2 ori inainte. macar te-ai ales cu o chitara misto si conteaza ca esti multumit de lemn. dozele ti le schimbi tu. Daca aveai problema cu corpul era mai nasol.

Cred ca asta ar starni o paranoia inutila. Acum pe bune tu ti-ai bucatii chitara in magazinul de unde ai luat-o doar sa vezi ce doze sunt puse? Mi se pare cel putin absurd.

Link to comment
Share on other sites

s'ar putea sa nu fie rea credinta ci doar sa fie sloppy...sau poate le avea pe stoc si a zis: lasa ma...ca tot aia e :)
Rea credinta sau plopiness, pardon sloppiness, nu trebuia sa se intample asa ceva ma ales ca era ceva "custom". Ma rog, cum a zis si Cosu, macar suna - cel putin cat nu ai stiut. Acum oare mai e la fel? :(
asta e. sa fie de invatatura pt altii sa se uite de 2 ori inainte.
:) :)
Link to comment
Share on other sites

come on. normal ca nu. insa daca as da 20 de milioane la mr. G chiar as verifica ca totul sa fie cum vrut ca sa nu fie alte discutii. dragi colegi..nu va paranoizati. nu iegzista vreo conspiratie la mijloc :)

 

apropo...cand eram la Munchen l'am pus pe vanzator sa desfaca capacele din spatele corpului sa vad ce se ascundea pe acolo. era un ESP Mirage care l'as fi luat da' nu gaseam seria pe nicaieri.

 

LE:

apoi am sunat la ESP si mi-au zis ca ESP Mirage au fost primele low-end de la ESP si nu au avut serie. Low-end da' era neck-through, original floyd rose...sau schaller? nu mai tin minte. oricum facea fiecare banut. imi pare rau ca nu am luat'o.

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

Cosu

 

Am un bon de comanda, semnat de amandoi si stampilat de el, in care scrie negru pe alb ca dozele trebuie sa fie Seymour Duncan P-90 Vintage.

 

Acuma da, ai dreptate. Instrumentul e bun, dozele sunt aproape de ce am vrut eu. Si sa ma agit mult nu cred ca se merita, in conditiile in care pot schimba lejer dozele (in fond, au acelasi pret).

 

Vroiam doar sa fac publica treaba asta, pt ca mie nu mi se pare un lucru normal sa zici ceva si sa faci altceva (chiar daca nu e foarte mare diferenta).

E vorba de idee.

 

Si in fond, stiti si voi cum e. In momentul in care ai fost prins o singura data cu o minciuna, tot ce ai zis pana atunci devine indoielnic.

 

Radu

 

Vorba lui Cosu, ce era sa fac?

Sa desfac chitara in magazinul lui?

Tu te-ai apuca sa scoti dozele de la o chitara intr-un magazin ?

Link to comment
Share on other sites

daaa :)

 

Ei, uite ca io-s mai naiv. Si nu mi-a trecut prin cap sa fac asta.

 

Si ca un naiv ce sunt, tot raman la opinia ca nu e normal ce a facut Grosu, si nu prea vad de ce ii iei apararea.

Link to comment
Share on other sites

chill. nu ii ia nimeni apararea. imi pare rau pt ce ti s'a intamplat. si eu m'as fi ofticat tare in locul tau.

 

OK atunci :)

Poate am inteles eu gresit ce ai vrut sa spui.

Link to comment
Share on other sites

Cosu

 

Am un bon de comanda, semnat de amandoi si stampilat de el, in care scrie negru pe alb ca dozele trebuie sa fie Seymour Duncan P-90 Vintage.

 

Acuma da, ai dreptate. Instrumentul e bun, dozele sunt aproape de ce am vrut eu. Si sa ma agit mult nu cred ca se merita, in conditiile in care pot schimba lejer dozele (in fond, au acelasi pret).

 

Vroiam doar sa fac publica treaba asta, pt ca mie nu mi se pare un lucru normal sa zici ceva si sa faci altceva (chiar daca nu e foarte mare diferenta).

E vorba de idee.

 

Si in fond, stiti si voi cum e. In momentul in care ai fost prins o singura data cu o minciuna, tot ce ai zis pana atunci devine indoielnic.

 

Radu

 

Vorba lui Cosu, ce era sa fac?

Sa desfac chitara in magazinul lui?

Tu te-ai apuca sa scoti dozele de la o chitara intr-un magazin ?

 

Trebuia sa il trimiti pe radu_i sa iti ia chitara din magazin. Se pare ca e patit. Totusi nu cred ca e nevoie sa faci asa ceva si in strainatate...doar daca vezi ca vanzatorul injura pe romaneste :) La noi se pare ca mai dureaza pana ne lasam de rromanisme :)

Link to comment
Share on other sites

La noi se pare ca mai dureaza pana ne lasam de rromanisme :)

 

Asta ca sa va mai intrebati aiurea de ce costa brand-ul cat costa.

Pentru ca ala se construieste greu, cu multa munca si cheltuiala, si ala confera INCREDERE.

Si pentru ca ala - brand-ul - iti certifica ca daca producatorul zice ca are dozele X chiar le are, s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.