www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electrica Sau Acustica?


Guest Gold
 Share

Recommended Posts

Intentionez sa ma apuc serios de chitara si vroiam sa imi cumpar o chitara electrica direct, dar dupa cate am citit pe forum, se pare ca alegerea de inceput ar trebui sa fie o acustica. M-am jucat cam 2 luni cu o acustica, si deja simt ca se intaresc degetele. Ma gandeam daca as putea merge la cursuri de chitara direct cu chitara electrica, deoarece nu ma pasioneaza foarte mult chitara acustica, si, din cate am vazut, o chitara electrica pe clean suna aproape ca o acustica...Acum nu stiu...cer parerea unor oameni mai stiutori ca mine...Deci? Ce sa fac? Pentru ca nu am bani de amandoua, si o electrica mi-ar placea foarte mult. Am deja o acustica dar este 3/4...

Edited by Gold
Link to comment
Share on other sites

dar mise pare ca ii cam mica pentru mine si de asta...pe o electrica nu pot sa repet acorduri etc cum as putea sa repet pe o acustica? :-/ excuse my noob questions

Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu poti sa repeti acorduri pe electrica? e mult mai usor, cum a zis si Soulmaster, si tot ce faci pe acustica faci si pe eletrica (inversul nu prea se aplica). La electrica e griful mai ingust (asta daca nu faci comparatie intre o electrica de 2 milioane si o acustica Ovation), actiunea mai joasa, placerea mai mare cand dupa ce legi 3 acorduri (la inceput) te joci cu inceputul de la smoke on the water si te simti mandru... :)

Diferenta principala intre electrica si acustica e ca pe electrica ai doze care capteaza sunetul, iar pe acustica ai cutie de rezonanta, in rest se acordeaza la fel, tot 6 corzi are (ma rog, nu cred ca iti vei cumpara din prima electrica pe 7 corzi), asa ca pune mana si cumpara-ti ce te atrage mai mult, dar tine minte ca este foarte important sa inveti chestiile de baza pe acustica, pentru a-ti putea forma tehnica si forta in degete mai greu, dar mai sigur.

Link to comment
Share on other sites

chestia e ca acustica pe care o am deja mi-e cam mica pentru mine ( e 3/4) si nu am bani sa imi cumpar inca o acustica si electrica. oricum am invatat acordurile pe alta acustica imprumutata de la un prieten si intr-adevar se simte la degete...

Link to comment
Share on other sites

Intentionez sa ma apuc serios de chitara si vroiam sa imi cumpar o chitara electrica direct, dar dupa cate am citit pe forum, se pare ca alegerea de inceput ar trebui sa fie o acustica. M-am jucat cam 2 luni cu o acustica, si deja simt ca se intaresc degetele. Ma gandeam daca as putea merge la cursuri de chitara direct cu chitara electrica, deoarece nu ma pasioneaza foarte mult chitara acustica, si, din cate am vazut, o chitara electrica pe clean suna aproape ca o acustica...Acum nu stiu...cer parerea unor oameni mai stiutori ca mine...Deci? Ce sa fac? Pentru ca nu am bani de amandoua, si o electrica mi-ar placea foarte mult. Am deja o acustica dar este 3/4...

fa ce ti-am scris in topicul facut de tine la sectiunea meditatii

daca ti se pare mult 450 de lei pe AN....ai sa realizezi ca ajungi muuult mai ieftin decat daca ai face in particular...

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca tine cel mai mult de ce iti place tie

 

si din cite am inteles electrica te atrage (te inteleg :))

 

pina la urma fie acustica fie electrica ai de munca daca vrei sa progresezi...stiu ca n-ai intrebat asta..dar nu incepe cu introuri de piese. ia-o cu cromatisme, game si acorduri..da e mai plictisitor dar cu Nothing else matters n-ajungi nicaieri

:)

 

my 2 euro cents (i-am gasit in buzunar)

Link to comment
Share on other sites

N-ar fi rau o chit acustica/clasica cu gatul lat , pe chitara electrica cu gatul mult mai ingust este greu sa prinzi acordurile .

 

Nu zic sa nu exersezi pe electrica , chiar trebuie exersat mai mult pe electrica caci este mai greu sa canti cea ce poti canta pe chit clasica.Se poate canta mult mai "clar" pe clasica ,ai loc mai mult ptr degete .La electrica degetele sunt foarte aproape .In rest nu ar trebui sa fie diferenta.Dar daca canti cu distorsionator trebuie sa ai tehnica aparte de cantat si estompat.

 

Eu zic sa exersezi pe chitara ce o ai , si gasesti intre timp o chitara ieftina secondhand de marime 1/1 .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Intentionez sa ma apuc serios de chitara si vroiam sa imi cumpar o chitara electrica direct, dar dupa cate am citit pe forum, se pare ca alegerea de inceput ar trebui sa fie o acustica. M-am jucat cam 2 luni cu o acustica, si deja simt ca se intaresc degetele. Ma gandeam daca as putea merge la cursuri de chitara direct cu chitara electrica, deoarece nu ma pasioneaza foarte mult chitara acustica, si, din cate am vazut, o chitara electrica pe clean suna aproape ca o acustica...Acum nu stiu...cer parerea unor oameni mai stiutori ca mine...Deci? Ce sa fac? Pentru ca nu am bani de amandoua, si o electrica mi-ar placea foarte mult. Am deja o acustica dar este 3/4...

 

 

exact asta vroiam sa fac si eu...numai ca am cerut parerea cuiva in legatura cu o chitara care mai stie ce vorbeste...si mi-a zis ca fac cea mai mare prostie...ca dau banii degeaba...mi-a fost ciuda...dar mi-a zis sa imi iau o chitara clasica...una buna la 5 milioane...cu care sa invat sa repet...ca cu asta mi se formeaza uechea...ca am intrebat si eu pe forum dak e posibil sa invat direct pe electrica...din cate am vazut ai o acustica...eu nu am nici acustica/clasica nici electrica...si nici nu stiu acorduri si alte lucruri...de asta vroiams a stiu dak pot trece drect pe electrica...dar se pare ca trebuie s ainvat lucrurile de baza...

 

cer o parere tuturor...cum sunt corzile fender nylon...din plastic?...sau din cupru invelite in argint sau nu mai stiu cum

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.