www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pozitia Penei + Exercitii Mana Dreapta


Guest malmsteen_the_best
 Share

Recommended Posts

Guest malmsteen_the_best

care este pozitia penei pt ca eu o tin fff incomod si nu pot ataca coarda ! puteti si sa lasati niste exercitii pt mana dreapta pls ? ms mult

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

daca ati observat la rock disciple petrucci tine pana sprijinindu-se cu degetul mic pe doza ... este o pozitie buna dar nu stiu de ce nu ma pot obisnui cu ea :) este fffff incomoda si nu stiu ce as putea exersa pt ca sa ma obisnuiesc cu aceasta pozitie ??? daca ma puteti ajuta faceti-o pls ! ms mult

 

inca ceva : pana se tine paralel cu corzile sau ?

Link to comment
Share on other sites

care este pozitia penei pt ca eu o tin fff incomod si nu pot ataca coarda ! puteti si sa lasati niste exercitii pt mana dreapta pls ? ms mult

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=857733&t=7775

 

palma sprijinita de calus sau cordar si aprox paralel cu corzile , daca lovesti coarda mai aproape de fretboard te sprijini de ce gasesti pe chitara , altfel e obosito sa tii mana in aer cate ore canti .

 

la tonuri acentuate lovesti de sus , dar la viteza mai mare nu se mai poate asa ca lovesti alternativ .

 

Pentru armonice se vede cum srang pana care "intre" intre de4gete si asa ating corzile si cu unghia si cu buricul degetului mare in asa fel se atinge coarda in doua puncte fortand o armonica..etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

daca ati observat la rock disciple petrucci tine pana sprijinindu-se cu degetul mic pe doza ... este o pozitie buna dar nu stiu de ce nu ma pot obisnui cu ea :) este fffff incomoda si nu stiu ce as putea exersa pt ca sa ma obisnuiesc cu aceasta pozitie ???

 

Eu asa cant de cand m-am apucat de chitara, dar din proprie initiativa, ca nu mi-o prea aratat si nu m-o prea invatat nimeni... :)

Daca te-ai apucat sa canti intr-un fel, ori continui asa(daca altcineva face intr-un fel, nu inseamna ca si tu tr sa faci asa, adica faci cum tie ti-e mai usor :(), ori te pui pe treaba si canti pana cand iti iasa cum vrei tu...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.