www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari si probleme cu duelul chitaristic


Susceptor
 Share

Recommended Posts

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...
bun.. dar asta vine dupa ce ai un reper :)

 

Din moment ce ai un BT te adaptezi la el si nu il schimbi si nici nu il "umbresti".BT-ul trebuie sa se auda clar si frumos.

Soloul si interventiile trebuie sa se integreze in BT sa nu-i schimbe caracterul .De parca ai canta cu o trupa sau pe un BT ca si muzicant de studio . Diferenta ar fi ca ai voie sa canti cum si ce vrei nu intervine nici compozitorul nici vocalistul si nici producatorul .

Deci reperul este BT-ul la toate "duelurile" ce am vazut pe net. In rest exista regulamentul fiecarui "contest" .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Dennisx

Am si io o rugaminte :) ...stiu ca pare mai ciudat dar imi poate explica si mie de ce program am nevoie si cum trebuie sa procedez sa inregistrez chitara electrica peste piesa propusa la duel :) . Nu am mai conectat niciodata chitara la calc si deaia am intrebat :) .Poate imi puteti spune ce metode folositi.... :D

Link to comment
Share on other sites

Am si io o rugaminte :) ...stiu ca pare mai ciudat dar imi poate explica si mie de ce program am nevoie si cum trebuie sa procedez sa inregistrez chitara electrica peste piesa propusa la duel :) . Nu am mai conectat niciodata chitara la calc si deaia am intrebat :) .Poate imi puteti spune ce metode folositi.... :D

Cauta pe forum si gasesti zeci de topicuri cu aceasta tema.Le citesti si inveti multe despre problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Intrebati aici orice doriti in legatura cu Duelul chitaristic. Am facut acest topic ca sa nu mai existe posturi offtopic pe topicurile cu backing track si inscrieri in duel.

hei saluti...in disperare de cauza postez aici...numele meu este El Mano...daca ma poate ajuta cineva sa iau legatura cu Sorin Tudoran ...nu m-am vazut cu el de vreo 30 de ani=))...as ramine recunoscator...adresa mea de mail este elmanomusic@yahoo.com ... mess id... elmanomusic... http://jamwave.com/elmanomusic in speranta k se rezolva mersi anticipat

Edited by El Mano
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest newman

din pura curiozitate as vrea sa stiu cand va incepe votul pentru duelul 92?...ca a trecut ceva timp...mi s-ar fi parut normal totusi sa se anunte undeva ca s-a prelungit perioada de inscrie....sper sa nu se supere cineva..doar sunt curios...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest JeeFo
din pura curiozitate as vrea sa stiu cand va incepe votul pentru duelul 92?...ca a trecut ceva timp...mi s-ar fi parut normal totusi sa se anunte undeva ca s-a prelungit perioada de inscrie....sper sa nu se supere cineva..doar sunt curios...

 

da..si eu as fi curios sa aflu :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Guest midnight coffee

Ma scuzi, ma grabesc foarte tare, de-aia intreb la nimereala pe cineva. Pana cand se pot posta dueluri ? adica inscrierile pana cand se fac ?

 

PLs Help, nu vrea sa imi downloadeze backingtrackul, dak ma putetzi ajuta, va rog ajutatzi-ma. Ms anticipat

 

Dai click dreapta si save link as..sau ceva de gen...altfel il playeaza in browser

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest dracidus

Pustiu pe-acilea...

Newbie here: Vreau sa va necajesc cu doua mici chestiuni. 1) Zice-ti-mi un program BUN pentru inregistrarile pentru dueluri. Nu de alta, dar simt nevoia de a ma baga in seama unde nu-mi fierbe oala:D

2) Din cate stiu eu, cine canta la chitara ar trebui sa aiba urechea muzicala. In limbaj curent, asta ar trebui sa insemne ca cei care au cerut gamele sau tabulaturile sunt niste oameni care ar trebui sa isi vanda chitarile si sa se limiteze la ascultatul muzicii. Nu zic ca sunt mai bun ca ei (poate sunt, poate nu, voi sa ziceti, nu eu). Tot ce vreau sa zic este ca am fost atent la anumite dueluri. Ba au fost unii care nu erau deloc pe gama, ba au fost altii care au facut shredding pe blues. WTF?! Shredding pe blues? Chiar am zis asta?

 

Frate, blues e muzica sufletului, de manuta cu Jazz-u. Ce treaba are tehnica Metal cu Blues nu voi pricepe ever. Oricum, astept un raspuns cu mare interes. Meanwhile, May Rock be in our souls! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Zink you!

 

Btw, intre timp, am gasit o chestie moca si, dupa parerea mea, foarte buna. Se numeste Audacity, pentru toti cei interesati!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Audacity - pe care îl știu mai toți, nu este o noutate - nu este multitrack în adevãratul sens al cuvântului și nici nu suportã nativ plugin-uri VST.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

off topic:Frate, blues e muzica sufletului, de manuta cu Jazz-u. Ce treaba are tehnica Metal cu Blues nu voi pricepe ever. Oricum, astept un raspuns cu mare interes. Meanwhile, May Rock be in our souls! :)

 

metalul , rock d orice gen are radacini adanci in gen rock&roll aparut prin 40 , care el la randul lui are radacini in blues , country si jazz ! deci oarecum sunt intr-o legatura stransa zic eu , vrei sa auzi "shred" pe blues asculta hendrix .

on topic: ce se aude de duelul 98 parca asta urma

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...

Rugaminte catre un admin sa imi "reactiveze" si mie contul, pentru ca (desi nu am mai scris demult pe forum) am peste 25 de posturi si in plus sunt din nou participant la duel. Pina una alta, topicul de votare si comentarii la duel 108 imi apare ca locked... nu pot comenta si binenteles nici vota... Multam in avans!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.