www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Sfat


hades
 Share

Recommended Posts

:)

 

 

Sunt pe cale sa imi achizitionez 2 boxe electronica jazz :) 40-60W (asa scrie pe ele). Nu ma prea pricep, am luat chitara in mana acum vreo 3-4 luni dupa 1 an de pauza...si nu mai stiu prea multe treburi...

 

Un sfat sa imi dati si mie (sa imi ziceti daca sunt potrivite la ce le folosesc eu - chitara) si daca fac 200 ron - neg (cred k undeva la 150 le pot scoate.

 

Pentru cei ce nu stiu modelul .... (nu am poze) sunt negre, cu fata detasabila, 1 dif joase, 1 dif medii si 1 inalte..

 

Multumesc ! :)

Link to comment
Share on other sites

Difuzorul de chitara are o anumita caracteristica diferita de cea a unui difuzor hifi...

Pentru monitorizare sunt ok. Daca ai un procesor cu simulare de boxa si de amplificator probabil ca iti faci treaba cu ele :)

 

 

Am facut rost de poze, asta ar trebui sa simplifice lucruruile dar va rog sa imi spuneti: ce e acela un procesor cu simulare de boxa?

 

Amplificator inca nu am, cred k ma bag eu la creatii sa fac unu` de vreo 50 W e mai greu cu traf`u in rest eu zic ca ma descurc :)

post-4828-1181722898_thumb.jpg

post-4828-1181722931_thumb.jpg

post-4828-1181722999_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu e o idee prea buna sa folosesti asa ceva pentru chitara. Crede-ma :)

Cu 200 RON iti poti lua un dif de chitara, de 12", nou-nout. Mai pui cateva sute, ii faci o cutie si rezolovi treaba mult mai elegant, zic eu. Insa decizia finala iti apartine.

Daca vrei sa-ti faci amp sa stii ca transformatoare se gasesc, si ele, de cumparat. Iti recomand unul toroidal.

Daca nu, am gasit pe cineva care face, la comanda, transformatoare cu tole E+I. Iti pot da detalii, insa luna viitoare pentru ca luna asta e indisponibil !

Link to comment
Share on other sites

Nu e o idee prea buna sa folosesti asa ceva pentru chitara. Crede-ma :)

Cu 200 RON iti poti lua un dif de chitara, de 12", nou-nout. Mai pui cateva sute, ii faci o cutie si rezolovi treaba mult mai elegant, zic eu. Insa decizia finala iti apartine.

Daca vrei sa-ti faci amp sa stii ca transformatoare se gasesc, si ele, de cumparat. Iti recomand unul toroidal.

Daca nu, am gasit pe cineva care face, la comanda, transformatoare cu tole E+I. Iti pot da detalii, insa luna viitoare pentru ca luna asta e indisponibil !

 

 

 

multumesc pentru sfat. cred ca osa imi iau dif si imi fac incinta...sunt o gramada de programa de calculat incinta (sa imi zica cineva daca nu sunt indicate)

 

Difuzorul de chitara are o anumita caracteristica diferita de cea a unui difuzor hifi...

Pentru monitorizare sunt ok. Daca ai un procesor cu simulare de boxa si de amplificator probabil ca iti faci treaba cu ele :)

 

 

Si inca ceva te rog. Sa imi zici ce caracteristici are un dif pt chitara fata de cel hifi (nu ca as sti ce e hifi :) )

Ce treaba are cartonul, ce treaba are cauciucul, care e mai bun? - eu suncer inclin spre carton, desi sunt vechi, nu cred ca se mai fabrica dar am incredere in ele (deoarece am avut si stiu cum merg..)

Link to comment
Share on other sites

Un dif de chitara e "croit" pentru asa ceva. Reproduce o banda larga de frecvente (ex: 50 Hz - 8000 Hz) si are un SPL ridicat.

Pentru incinta nu stiu daca e cazul sa faci mare "farmacie" . Pentru un difuzor de 12" poti face o incinta de 40-50 l inchisa sau partial deschisa, adica 2/3 din suprafata spatelul incintei. Cand am vorbit de difuzoare de chitara la pret de 200 RON m-am referit la "PAudio G 1250". Il gasesti la http://www.poweraudio.ro/. Pret 180 plus transport. Mi se pare un pret bun. Dar sint convins ca exista si alte variante.

Spor la treaba !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.