www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Valveking Head Vs Line 6 Spider Iii Hd 150


Recommended Posts

salutare! m-am hotarat sa imi iau head si cabinet dar... nu stiu ce sa aleg mie NU imi trebuie ceva foarte versatil...am nevoie de un clean si un distors distrugator(drujbarie...)...noi cantam metalcore...headul as dori sa il folosesc cat se poate de curat adica nefortat cu vreo pedala... sau daca trebuie as vrea niste recomandari...mai stiu ca peavey-ul este full lampa iar celalalt este solid state(pe thomann e incadrat si la solid state si la modelling)...eu nu am gasit pana acum nici un demo al peavey-ului decat p[e youtube unu care nu mi-a placut deloc(cred k ciobanul respectiv nu a stiut sa il regleze calumea.....)diferenta de pretz nu e prea mare cam 2 milioane.... oricum nu dispun de prea multi bani(ca sa imi iau mesa sau marshall) de asemenea mai stiu ca line 6 are am impresia 2 intrari de 2*150 W deci imi trebuie cabinet stereo si nu cred k il pot gasi la fiecare concert... majoritatea sunt mono (corectati-ma daca gresesc) pe de alta parte peavey-ul are 2 intrari mono de 100W (pentru 2 cabinete)...deci oscilez....asa k lamuriti-ma is pe mine....help!!! :)

Link to comment
Share on other sites

<br />Gaseste cateva sound sample-uri ale Valveking-ului pe <a href="http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/detail/item/116187/number/00575730/cat/308/begin/1/ValveKing%AE+100+Head.cfm" target="_blank">site-ul oficial.</a><br />
<br /><br /><br /> am vazut intr-adevar topicul cu marshallul dar io as vrea sa aflu cate ceva si despre line 6.....ms mult oricum...
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti spideru :)) Glumesc, mi se pare cam aiurea sa pui in balanta astea 2 amplifuri pt ca majoritatea considera Valve Kingu ca fiind un amp mediu-bunicel iar pe Spider ca fiind slab.

 

Valve King`u este destul de versatil si el, de la clean la overdrive de blues pana la un distors mai heavy. Nu poate scoate tonuri super hi-gain dar eu ma descurc sa scot un ton bun de distors cu gainu la jumate, pt ceva hi-gain poti folosii o pedala de overdrive in fata canalului de distors.

 

Partea najpa ii ca nu vine cu footswitch iar footswichurile de la Peavey is facute din plastic, eu mi-am luat un footswich Boss la el si merge perfect.

 

Mie la ampu acesta imi lipseste doar optiunea de a programa midi schimbarea canalelor si activarea efects loopului, de aceea probabil ca in cateva luni cand fac rost de bani o sa imi iau un Randall MTS si voi vinde Peavey`u :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.