www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Esp Ltd Mh400stb


OntZ
 Share

Recommended Posts

Salut! As dori pareri despre chitara ESP LTD MH400STB lemn mahon, QM top, set-through, floyd licentiat, set EMG 81-85, chitara care as dori sa o cumpar odata ce am banii necesari...

 

http://www.thomann.de/thoiw7_espltd_mh400_stb_prodinfo.html

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

 

Salutare! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

E o chitara cat se poate de ok in banii aia... in mod straniu, nu pot sa zic nici de bine, nici de rau despre ea. Nu m-a dat pe spate, dar nici nu i-am gasit vreun defect. E la limita pretului, peste care deja incep sa apara acele... sclipiri, la o chitara.

 

My 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

da de Jacksonu meu de 250 de euro ce ziceti? :)

http://www.thomann.de/thoiw7_jackson_js30dk_bk_prodinfo.html

 

Va zic eu, are un gat extrem de comod. Si ma intereseaza daca mh-ul ala are un gat comparabil, adica sa nu-mi fie prea greu sa schimb intre chitari. Ma gandeam sa folosesc ala "reguar" si jacksonu in drop-D cand o fi nevoie. Ati cantat careva pe oricare dintre astea doua?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Hmmm... prima diferenta majora e data de finish: satin la jackson, vopsit la ltd. apoi, la ltd e putin mai gros (lucru bun de altfel caci iti confera un ton mai plin) dar nu e de speriat fiindca tot un gat de "viteza" este. Ca latime e la fel. Finisat mult mai bine.

 

Cel mai indicat e sa te joci nitel cu chitara inainte sa o cumperi... ask around. Sunt persoane care au modelul.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai indicat e sa te joci nitel cu chitara inainte sa o cumperi... ask around. Sunt persoane care au modelul.

 

 

Da, asta-i problema, ca nu cunosc pe nimeni care s-o aiba, si in deva se gasesc chestii care arata a chitari la magazinul Flamingo :(:)

Asa ca no...

Am mai auzit de mh250 ca are gatul cam grosut. O fi dand el un ton mai plin, dar daca nu poti canta la chitara, degeaba :) Adica LP-ul profesorului meu suna extraordinar, dar ma incurc in gatul ala de numa numa...

Dar daca zici ca e finisat frumos si "aluneca" usor, atuncea ii bine. Poate cand mai ajung prin Bucuresti dau o raita pe la Muzica. Oare o au acolo? Oricum, crek dak o iau o iau de pe thomann... peste 20 de ani :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Depinde ce LP are... si mie mi se pare Goldtopu lu Rares impracticabil (pentru mana mea cel putin...) dar te asigur ca nu e problema la ESP. Sau ma rog, LTD in cazu tau.

Link to comment
Share on other sites

BTW, OntZ, ce muzica canti ?

 

 

Pai eu cant de regula metale mai suparate un pic, niste PinK FloYd si acuma incerc niste coveruri de Satriani. Asa ca nu-mi prea pot permite sa-mi blochez floydu, ca-l folosesc mai toata ziua :):)

Momentan tin butonu de acordaj fin de la mi gros strans, si cand vreau re il las un ton in sus. Dar inevitabil se dezacordeaza un pic celelalte corzi... so big f**k up...

 

Depinde ce LP are... si mie mi se pare Goldtopu lu Rares impracticabil (pentru mana mea cel putin...) dar te asigur ca nu e problema la ESP. Sau ma rog, LTD in cazu tau.

 

 

Ok, aia-i bine. Are de fapt "the paul" din 79 sau asa ceva. Ii un fel de LP fara fitzuri de alea. No-nonesense. Adica nu vopsit frumos, inlay-uri sofisticare, pur si simplu o chitara care suna extraordinar si care o costat destul de mult (cica 3500E pe-acolo). Pt George: desi crek ti se pare ca nu ma pricep la sunete de ampuri, iti zic eu ca chitara aia suna tata lor. Oricum, gatu-i destul de gros si nefinisat so...

Link to comment
Share on other sites

Dude, eu am un MH250. E o chitara chiar ok la banii ei. Presupun ca MH400 e si mai ok, tinand cont ca ai alt lemn si alte doze. Floydul tine super super bine, cel putin pe partea asta sa nu-ti faci probleme.

Daca ai drum prin Bucuresti, te astept cu placere sa pui mana pe 250' meu. Griful e ceva mai lat (ca la un strat de exemplu) dar te obisnuiesti repede.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E o chitara foarte buna, dar eu nu as da banii aia pe ea. Sunt mult mai ieftine in USA, poate gasesti pe cineva sa-ti ia de acolo.

Oricum eu cel putin o prefer altor chitare gen Ibanez, Epiphone sau Jackson, dar eu am incercat numai variantele NT (fara tremolo). Eu am acum MH-1000 NT, sunt din Bucuresti in caz ca vrei sa o incerci.

Link to comment
Share on other sites

Salut! As dori pareri despre chitara ESP LTD MH400STB lemn mahon, QM top, set-through, floyd licentiat, set EMG 81-85, chitara care as dori sa o cumpar odata ce am banii necesari...

 

http://www.thomann.de/thoiw7_espltd_mh400_stb_prodinfo.html

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

 

Salutare! :)

 

 

 

Daca tot ai strange 800 d euro pt chitara aia, ai mai putea strange inca 300 si sa-ti iei un ESP. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nici nu stii cat de mult te inseli la faza cu "scrie ESP pe headstock" :)

 

PS: TOM FTW!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.