www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schecter La Mc Music


Guest cooasha
 Share

Recommended Posts

Guest cooasha

Am pus intentionat acest topic la Desert, deoarece nu are nici un soi de finalitate. Voiam doar sa remarc aparitia chitarilor Schecter, la MC Music (lucru de altfel bun, mai ales ca este o reprezentanta la vreo 600 de metri de mine in BC) la niste preturi cel putin mari, daca nu exagerate. e aproape mai ieftin sa ti le aduca cineva de afara, ba ai mai multe optiuni in acest sens. Macar de ar avea ceva promotii, dar de unde!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mah , asta ma umple de spume....

da, ok ajung la 11 milioane cu ea in fata usii pt ca ma costa transportu si eventual comisionarul.

Dar de de p**** masii sunt la noi preturile mai mari? Ca vorba aia, suntem in UE, avem aceleasi taxe, avem libera circulatie a marfurilor si alte marafeturi de-astea. De ce nu zice neamtu ca isi aduce schecter de la noi cu 400 E in fata usii la el luat de la noi cu 300E si la el in magazin e 450E? Tot retailu de la noi e de toata jena, au adaosuri de XX%, de-aia se si fac atitia bani din retail...de ***.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thehouseofmusic.nl/gitaarindex.htm

de la magazinu asta imi cumpar eu cind ies din tara cam toate guitar&stuff related.

e undeva pe linga rotterdam. Si ei au salarii de platit (si pun pariu ca mai mari ca la noi), si chirii de dat, si precis au si niste ficati de intretinut. Si totusi...Schecter Omen 6 Blue - 299,95 euro. Ca sa nu mai vb cum esti tratat in acel magazin. Gata nu mai zic nimic ca ma enervez...iar

Link to comment
Share on other sites

Aha, deci se confirma ce a spus Rares acum catva timp, ca vom avea distribuitor Schecter in Romania. As fi vrut la un moment dat sa trec la C1 Classic si am zis sa astept pana se confirma informatia, insa la banii astia... :) Daca un C1 Blackjack costa 2400 RON (adica aproape 1000$), Classic ajunge la 1500$. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

Reprezentanta MC Music de la BC este la parterul unui bloc (central, e drept), are un spatiu cat sufrageria si bucataria mea, un soi de magazie plina de chitari, ampuri, clape, in fine...nu ai loc sa te invarti. Vanzator e unul pletos, m-am ferit mereu sa il intreb orice ca se uita prea furios la mine(nush de ce). asadar, nu cred ca salariul acelui vanzator (doar nu ia 1000 de coco pe luna, ce draq), +chiria, zic eu mica, poate creste pretul asa de tare, la cote obscene.

vina e faptul ca suntem romani si nu stim decat sa imitam obiceiurile retailerilor straini aciuati pe la noi: profit salbatic, tata, aici se fac banii....

dar cum ati zis, prost e cel care da, nu cel care cere.....

Link to comment
Share on other sites

Cand cumperi cu containerul ca Thomann primesti un pret de la distribuitor iar cand iei mai putin primesti altul. Probabil ca despre asta e vorba aici. Thomann e frumos si dragut dar daca arde pielea pe tine sa iei azi plangi ca iti vine in 3 saptamani.

Treaba asta e valabila pentru orice incepand de la camere foto componente de calculator si terminand cu masini :)

Pana la urma banii sunt ai tai si e treaba ta ce faci cu ei.

Nu le iau apararea ca si eu am fost la fel de socat de ce squierul meu a costat 300$ si pe music123 e 150$.

Link to comment
Share on other sites

acum ceva timp, calin de la mcmusic aka jack aici pe forum (user care acum nu mai exista) ii tot dadea inainte ca la el ai garantie (ceea ce ar trebui sa fie valabil si pentru doze, conform legii) si a fost intrebat cum ofera el garantie la produsele zoom (de exemplu), atata timp cat nu exista service zoom la noi in tara. initital a raspuns ca daca nu stim noi nu inseamna ca nu exista, apoi ca nu trebuie sa ne spuna el noua unde e, apoi s-a incurcat in propriile argumente si a inceput sa faca misto. ideea e ca la mcmusic ai garantie pe hartie, eventual daca se intampla ceva te rezolva la nea vasile electricianul, sau daca ala nu poate astepti tu mult si bine pana trimite el produsul la zoom si aia il trimit inapoi. deci, in nici un caz in timp mai scurt decat daca l-ai trimite la thomann. iar thomann are trei ani garantie, lucru valabil acum si pentru romania. la mcmusic nu cred ca ai trei ani. din fericire asta e concurenta, iar acum, cu intrarea in ue baietii au cam bagat-o pe maneca. in ceea ce priveste probatul instrumentelor la mcmusic, se poarta cu tine de parca ai vrea sa furi, nu sa cumperi.

 

ps: nici in germania vanzatorii nu-l iubesc pe thomann. dar acolo, spre deosebire de romania, chiar poti proba instrumentele in magazin. daca rostesti cumva thomann se uita foarte urat la tine. un singur vanzator de la un magazin mare, cand am vrut sa cumpar un ebow iar ei nu-l aveau, mi-a zis (in soapta) ca daca vreau sa cumpar are la thomann.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Pai se pare ca astia de la MCMusic isi merita thread-ul lor separat, cu experiente neplacute ale clientilor. Desi nu stiu cat s-ar tolera de catre administratori, care fac bani cu Flash-ul ala mare pe care scrie MCMusic de pe toate paginile.

Si apropo de bataie de joc la preturi si foamea de bani a "distribuitorilor" din Romania, nu mi-e rusine nici cu preturile la Epiphone de la ProGuitar.

Off ce ti-e si cu ideile astea. Discutiile sunt libere pe forum atata timp cat sunt civilizate. Nu am sters nici o parere pozitiva sau negativa. Nu mai inventati mituri. Lucrul asta e valabil pentru absolut toate magazinele, marcile si buticurile existente , indiferent ce va spun altii sa credeti.

Nu confundati parerile cu reclama pe fata si spam-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Ideea e interesanta dar trebuie gandita in asa fel incat sa nu degenereze intr-o cearta interminabila, NOI vs EI.

Am mai vazut asta pe alte forumuri unde oamenii povesteau experiente pozitive sau nu (aici erau cele mai multe) legate de diverse magazine sau servicii. Utilitatea e de netagaduit.

 

Ideea e intr-adevar interesanta si cred ca toata lumea ar avea ceva de castigat din asta. Din pacate, atitudinea carcotasa (si viziunea usor, ca sa nu zic mai mult, ingusta a unor oameni) relativ la problema in cauza, este foarte daunatoare discutiei in cauza.

 

 

 

PS: uite aici un forum unde toate discutiile sunt civilizate, la obiect si fara off-topicuri: bMusic

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

dincolo de servicii, pe mine ma interesa pretul efectiv al unui instrument...corect spus ca e normal sa fie mai mare decat al marilor retaileri europeni, dar nici chiar asa...voiam un Schecter Damien 6 (de care nu au la MC...), insa preturile m-au calmat rapid......

subscriu la ideea unui topic separat unde sa posteze doar cei care se ocupa cu aducerea de instrumente de afara ( se intelege ca la preturi mai mici...), poate astfel, luand malaiul din fata magazinelor de la noi, intr-un timp sa se ajunga la normalitate!

Link to comment
Share on other sites

Dar cand ajungem la chestiuni de genul "nu aveti nici o garantie pentru ca intra la accesorii", sau cand pui un pret triplu decat pentru un instrument cu un pret modic pe Thomann care iti vine la usa cu DHL (apropo, de ce costa un Epiphone Les Paul Special II, care e 168 Euro fara transport de la Thomann 12 milioane de lei vechi la Muzica? Chiar si dus la 200 de Euro cu transport cu tot, tot e aproape de doua ori pretul chitarii!), cred ca e mai bine sa se stie.

 

Sunt de acord si cu cine a spus ca din magazin e OK sa fie mai scump ca de la Thomann, pentru ca ai vanzator, etc. DAR, in afara ti se inlocuieste pe gratis o doza SD '59 montat cu un SD JB pentru ca nu iti mai place cum suna in 30 de zile. Pentru ca in afara, vanzatorul stie de care doza iti va placea cel mai probabil daca vrei sa canti jazz. Pentru ca in afara, pentru o suma modica, vanzatorul iti monteaza dozele in 10 minute in spatele tejghelei. Pentru ca in afara, daca mergi sa intrebi vanzatorul daca are frame de montare pentru doze, stie ce sunt alea. De aia merita sa platesti mai mult afara

Ai dat de doua ori exemplul asta cu Epiphone,si ma vad obligat sa fac cateva mici corectii:

la Thomann costa de fapt 179,si nu 168 de euro. Linkul pus de tine e la pretul exclusiv pentru marea Britanie(unde TVA-ul e mai mic).Transportul pana in Romania la aceasta chitara costa 31 de euro,iar transferul bancar al acestor bani costa intre 20 si 40 de euro.Pret euro total=230 ,adica aprox.7 milioane jumate.La ProGuitar e putin peste 7 milioane,iar la Muzica este 7 milioane 8 sute de mii,adica 780 de RON.Ce ai vazut tu cu 12 milioane e la Zapada :) si e ...second hand :)

Si stai linistit ,la Thomann nu iti monteaza nimeni doza in spatele tejghelei.Acolo unde pentru o suma "modica" iti monteaza doza,e mai scump ca la MC Music.

Thomann cumpara toate B grade-urile si "second stock-"urile,si le trimite frumos celor din tarile lumii a 3-a(adica foste comuniste).In Ungaria are mai multe procese pe rol pentru nerespectarea garantiei.

@ cooasha a vorbi de normalitate incurajand comertul la negru este ca si cand ai deschide o taraba in fata la Altex cu o caruta cu coviltir plina de electronice furate.E mai ieftin (uneori) sa iti iei cd player de masina de la tigani in targ decat de la reprezentanta.Nu e neaparat mai bine,si pe deasupra e ILEGAL.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

1. Evident ca la thomann nu iti monteaza nimeni doza in spatele tejghelei. Tocmai, ala era un exemplu pentru de ce e OK cateodata sa coste lucrurile dintr-un magazin "real" mai mult decat cele dintr-un magazin online.

 

2. Este posibil, intr-adevar sa fi vazut alt model de Epiphone la Muzica, insa la ProGuitar, de exemplu, un Epiphone Les Paul Standard este vreo 17-18 milioane de lei vechi, versus 411 Euro pretul de pe Thomann (care inseamna vreo 13 milioane jumate la cursul de azi BNR). Oare ProGuitar nu are nici o reducere cand ia 20 de chitari sa le aduca in magazin? Crezi ca ei si le cumpara de pe Thomann cu transfer bancar?

 

3. "Stramba" cu transferul bancar e complet aiurea. S-au inventat carduri bancare care functioneaza online. Eu am un card ordinar BCR Visa Electron, m-a costat 50.000 de lei vechi sa-l fac, e asociat la un cont in lei fara prag minim de bani pe el, si cand il folosesc mi se converteste automat la Euro la cursul BNR din ziua respectiva, apoi se adauga un comision de 2% al bancii pentru transferul in strainatate. Asa ca "lasa-ne, lasa-ne" cu 2 la primarie, 2 la prefectura, ca am mai citit si noi Caragiale.

 

Spor la vanzari!

"stramba" e la tinehttp://www.thomann.de/de/search_dir.html?sw=epiphone+les+paul+standard&x=0&y=0

479+31=510

asa ca,fara niciun transfer bancar e cu 500 de mii mai ieftin ca la ProGuitar.

Ca fapt divers,este foarte probabil ca de la anul Thomann sa nu mai fie autorizat sa vanda Gibson si Epiphone.Politica lui e simpla,e aceeasi cu politica de la Cora si carrefour si restul,doar ca prin Europa de Vest,magazinele astea sa inchid pe capete.Si in domeniul muzical a inceput,Musik Produktivul din Viena s-a inchis in primavara.Cum spuneam,la brandurile mari are preturi cu profit mic,pentru a-si vinde rahaturile chinezesti pe care le branduieste el,cu un profit de peste 100 %

Si stai linistit,stiu EXACT de unde cumpara Pro Guitar Epiphone :)

Asta cu transferul am zis-o pentru ca tocmai vinerea trecuta am facut o plata,iar banca mea a perceput 170 de dolari taxa de transfer la o suma de 2500 de USD.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Nu, nici o stramba. Iata link-ul. Eu aleg GB pentru ca imi e mai usor sa navighez site-ul in limba engleza. Chiar si pe versiunea germana, daca esti curios sa sortezi dupa pret, e unul de 439 Euro, de exemplu, deci nu e chiar asa cu socoteala (439 + 31 = 470, cu comisionul bancii si la cursul de azi BNR: 1565 RON). Era o perioada (acum cateva luni) in care aveau o promotie la Epiphone Les Paul Standard si era in jur de 390 Euro (daca suspectezi ca nu ar fi corecta informatia sunt sigur ca un email la ei iti va confirma). De asemenea, nu cred ca exista "pret special pentru UK". Am un prieten care si-a primit chitara de la Thomann.de, si a comandat-o de pe interfata Web rezultata din click pe steguletul Marii Britanii, si a platit exact cat scria.

 

Imi pare bine ca ne-am inteles in legatura cu transferul bancar (sau beneficiile de a nu opera asa). Este, intr-adevar, posibil sa fie asa cum spui tu despre relatia Gibson-Thomann, insa pentru mine e doar cuvantul tau, si nu te cunosc personal nici pe tine, nici vreun reprezentant al lor, si intre timp am auzit de suficienti clienti multumiti Thomann. Deci nu te vei supara pe mine daca am sa o iau doar ca pe un zvon. Sunt, in general, deosebit de suspicios in ce priveste informatiile "doar pentru urechile mele" ultra-prietenesti de pe forumuri. Mi se trage de la schemele piramidale.

 

Cred ca suntem oribil de off-topic.

Suntem CEL mai offtopic.Noroc ca suntem in deshert.Sau nu?????

Epiphoneul de 439 de euro NU este Standard Plus cum declara ei,ci Classic,care nu se mai fabrica din 2005 si atat Musik und Technik,reprezentantii pe Europa Centrala si de Est a Epiphone\Gibson cat si Thomann au decis sa faca promotie chitarile ramase pe stoc.Faptul ca Thomann il vinde cu titlul de Standard Plus este o inselatorie.ar Epiphoneul care e 17 milioane la ProGuitar este cel din linkul meu,adicaasta

Nu cred ca prietenul tau a platit ca pe steguletul Marii Britanii.Poate nu o fi sesizat diferenta,sau au facturat aia gresit.

Poti sa iei orice spun eu ca pe un zvon,doar ca eu sunt mai aproape de sursa ca oricine altcineva in tara asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

@red: Midnight_rider stie ce spune, a avut reprezentanta gibson in ungaria daca tin eu bine minte si se ocupa cu asta si in romania, dar mai neoficial. Spun asta doar ca sa nu crezi ca face misto de tine, si nici eu nu fac pentru ca nu am niciun motiv :) .

 

si daca tot suntem la subiectul mcmusic, am si eu cateva plangeri la adresa lor... ii intrebi cand se reinnoieste stocul, ei zic ca in luna x, si pana la urma se reinnoieste cateva saptamani/luni mai incolo. Asta a fost argumentul meu decisiv in vederea achizitionarii squier-ului de la proguitar, aia de la mcmusic nu mai aveau aproape nimic interesant de la ibanez pe stoc si n-aveam niciun chef sa astept sa aduca, nestiind cand se va intampla asta. Un exemplu foarte bun de "cum sa pierzi clientii". Cert e ca nu exista magazin de instrumente in bucuresti care sa nu aiba defecte majore, dar proguitar mi se pare de departe cel mai ok, desi personal nu-mi plac vanzatorii.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha
@ cooasha a vorbi de normalitate incurajand comertul la negru este ca si cand ai deschide o taraba in fata la Altex cu o caruta cu coviltir plina de electronice furate.E mai ieftin (uneori) sa iti iei cd player de masina de la tigani in targ decat de la reprezentanta.Nu e neaparat mai bine,si pe deasupra e ILEGAL.

m-ai inteles gresit...pentru a ajunge la normalitate trebuie sa folosim mijloace care nu sunt neaparat cele mai licite...daca trebuie sa incurajam comertul la negru (desi e mult spus), ca magazinele de la noi sa inteleaga ca nu le mai merge, eu sunt cu totul de acord. situatiile de criza necesita masuri de criza.

Link to comment
Share on other sites

Guest gelu
Reprezentanta MC Music de la BC este la parterul unui bloc (central, e drept), are un spatiu cat sufrageria si bucataria mea, un soi de magazie plina de chitari, ampuri, clape, in fine...nu ai loc sa te invarti. Vanzator e unul pletos, m-am ferit mereu sa il intreb orice ca se uita prea furios la mine(nush de ce). asadar, nu cred ca salariul acelui vanzator (doar nu ia 1000 de coco pe luna, ce draq), +chiria, zic eu mica, poate creste pretul asa de tare, la cote obscene.

vina e faptul ca suntem romani si nu stim decat sa imitam obiceiurile retailerilor straini aciuati pe la noi: profit salbatic, tata, aici se fac banii....

dar cum ati zis, prost e cel care da, nu cel care cere.....

Cu mine vanzatorii sau comportat cat de cat ok! Ciudate argumente ai, esti cumva evaluator la banca? Inteleg ca te-ai dus sa cumperi ceva scule, se pare ca erau din abundenta.Sau ai postat si tu doar ca sa ne bagi pe noi in ceatza...

Link to comment
Share on other sites

Guest gelu

Azi am fost la Muzica si mi-am luat SD-uri. Am fost atent daca sunt sigilate, erau, adica aveau o banda transparenta, eu am dezlipit aceea banda si pareau ok. Am verificat mai multe, toate erau la fel. Mi-au spus ca am garantie la ele doar daca le monteaza ei, e corect?

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

Ma vad nevoit sa revin pe acest topic cu o precizare. Tocmai am discutat cu baiatul de a MC Music din Bacau ("pletosul cu ochi fiorosi"), si am concluzionat. Tipul e super ok, se pare ca venirea mea in magazin a coincis cu o mare afluenta de clienti deci nu a avut timp realmente sa ii consilieze pe toti. Chit ca si atitudinea mea e un pic exagerata pt. ca m-am grabit sa il etichetez fara al cunoaste. Deci: magazinul e cum l-am descris, preturile le stim, insa personalul e corect si imi cer scuze daca am starnit neintelegetri. Ideea de baza era cu totul alta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.