www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara electrica] Squier Stratocaster Affinity


Cosu
 Share

Recommended Posts

Nume echipament :Squier Stratocaster Affinity made in china de culoare neagra

 

Pret :9mil (~300$) Noua (pret actual ~7 mil)

De la cine a fost cumparata: Senia - Magazinul muzica august 2004

 

Caracteristici: 3 doze single coil , fretboard din palisandru(rosewood) , corp din arin (alder) , 21 de taste , corp stratocaster , punte vintage-tremolo, switch cu 5 pozitii

 

Cum suna : Cu dozele originale chitara se preteaza bine la cantat clean sau cu putin drive. Rock linistit, alternativ, blues

 

Parti rele: Sunt nemultumit de doze. Nivelul semnalului este foarte scazut si prin urmare daca se aplica un efect de distors rezultatul este sub asteptari. Cu dozele originale nu este o chitara pentru metale. Alta problema este legata tot de doze. Atunci cand este selectata doar o doza (pozitiile 1 ,3 sau 5) daca se aplica wah sau distors se aude un bazait suparator. Actiunea si intonatia nu erau setate bine din fabrica. Au trebuit sa fie reglate pentru rezultate decente.

 

Alte detalii: Chitara are un gat confortabil putin ingust . Se potriveste foarte bine celor care au mainile putin mai mici . Este rapid si nu prezinta neregularitati (stramb, curbat). Tastele sunt bine batute iar finisajul este bine aplicat cu toate ca chitara e facuta in china.

 

Impresie generala: 7/10 - o chitara mai mult decat decenta. daca nu aveti bani merita luata in considerare.

anne.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 3 years later...

Detin acest model si pot spune ca sunt destul de multumit de ea .Este genul de chitara la care iti permiti sa-i faci modificari .Eu personal am izolat-o , inclusiv dozele de neck si middle iar pe bridge i-am pus un seymour duncan mini jb .Mie potentiometrele mi s-au parut cam slabute , am fost nevoit sa lipesc fir de masa pe carcasa lor pentru a nu gajai cand nu sunt la 10/10 , iar partea electrica e in mare parte facuta pe aluminiu .Eu am inlocuit cu fir de cupru si nitel mai gros , iar unde a fost necesar cablu ecranat . Si inca un lucru deranjant , pickguardul s-a ingalbenit groaznic , e facut dintr-un plastic de slaba calitate.Legat de tremolo , l-am setat in toate felurile , cand il utilizez ,chitara se dezacordeaza cam la 3-4 ore de cantat ,fara el rezista saptamani daca are montate bine corzi bune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.