www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Ciudata:cool Edit Pro


Recommended Posts

de vreo 2 zile nu mai pot sa inregistrez..apas butonul de rec..si...si....si....pai si nimic....apare tracku da gol...FLATLINE.....ca si cum as avea doza inchisa sau nu ar fi cablu bagat sau dreacu stie....l-am reinstalat si tot nu merge...chitara e bagata in procesor si din el in placa de sunet.pls help ca disper :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ilya

ai canalul pe care inregistrezi tu selectat in mixerul de windows? (desi cred ca la asta se referea si Doctor X)

Link to comment
Share on other sites

ai canalul pe care inregistrezi tu selectat in mixerul de windows? (desi cred ca la asta se referea si Doctor X)

 

da man..a mers pana acu 2 zile..io nu am umblat la nimic..vroiam sa pun si io varianta de duel si ...pauza :)

 

Atunci chiar nu stiu de la ce ar putea fi problema.

P.S. Driver-ii placii de sunet ar trebui sa-i gasesti pe CD-ul cu care a venit placa de baza.

placa de baza nu a venit cu cd :)

Link to comment
Share on other sites

placa de baza nu a venit cu cd :)

Ha??? Dar modelul placii de baza il stii? Daca da, intra pe site-ul producatorului respectivei placi de baza, la pagina de download/drivers/support (unde or fi ei) si tre' sa aiba si driver-ii placii de sunet.

Uite un exemplu cu propria mea placa de baza (e o vechitura, stiu...):

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherb...?ProductID=1673

Primul driver din lista e driverul pentru placa de sunet on-board Realtek AC97. Got it?

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

nu ai instalat/desinstalat ceva doft-uri ? video , codec-uri etc...acestea fac fitze si " fura" legaturile , schimba dll.-uri si alte minuni.

 

vezi in control panel .......audio devices

 

si in cooledit la fel sa ai selectate la record si playback sound device-ul tau.in option/preference device order ...etc

 

sa incerci si cu record option in canale pus pe mono L sau R

 

nu ai scris daca altceva functioneaza ? cu sunet?

 

vezi in mixerul windows sau al placi de sunet sa ai calea data ...."line in" , pe default se pun de obicei singure pe "what you hear", dar si atuncea ar trebui sa inregistreze.

 

deci "enable" canalul "line in" , ridica volumul de "record" ,,,

 

pe unele sisteme facea cooledit figuri asa ca poti sa si reinstalezi...

 

 

pune un program sa "cante" , seteaza source pe "what you hear" sau cum se cheama pe "mixeru; multimedia de la sunetul tau ( internal source ..sau output ) si inreggistreaza cu cooledit cea ce se aude , ar trebui sa functioneze , apoi schimbi pe "line in"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ai dezactivat AC97 din "bios" ?

 

eu nu am reusit inca sa folosesc si sunetul onboard si placa de sunet impreuna cu nici un program , nici sunet USB nu am putut sa mixez impreuna ( ca sa am macar 4 intrari in paralel si sa pot trage pe 4 canale separat , banuiesc ca trebuie un driver ce gestioneaza aceste canale si ASIO nu are .

 

DECI cooledit functioneaza doar ca PC-ul nu duce !!!!!!! ( adica biosul) ,trebuie dezactivat sunetul onboard ..din BIOS

 

La placa gigabyte gasesti drivere pe net , de ex asio4all dar cel mai bine este sa ai driverul specific "propriu" al placi de sunet !!! , si eventual folosesti mixerul "generic" al lui windows.dar de obicei au mixerul multimedia propriu unde ai setarile placi de sunet !!

 

Si pentru AC97 gasesti drivere pe net, de ex placa de baza ASUS a venit cu un CD de instalare pe care driverele ptr sunetul onboard nu erau OK !! si am upgradat de pe net ...!!!!

 

AC 97 este foarte bun singurul lucru ca ar trebui sa aiba este un limitator sau un compresor bun , nu are in soft , si daca treci de un anumit nivel distorsioneaza puternic , asa trebuie sa reduci nivelul de intrare si pierzi ceva din "calitatea inregistrari"

 

in rest este super buna am pus tot aici pe rgc.ro date de test compsrative cu CREATIVE SBLive 24bit ,AC97 are distorsiuni IMD mai mici

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ai dezactivat AC97 din "bios" ?

 

eu nu am reusit inca sa folosesc si sunetul onboard si placa de sunet impreuna cu nici un program , nici sunet USB nu am putut sa mixez impreuna ( ca sa am macar 4 intrari in paralel si sa pot trage pe 4 canale separat , banuiesc ca trebuie un driver ce gestioneaza aceste canale si ASIO nu are .

 

DECI cooledit functioneaza doar ca PC-ul nu duce !!!!!!! ( adica biosul) ,trebuie dezactivat sunetul onboard ..din BIOS

 

La placa gigabyte gasesti drivere pe net , de ex asio4all dar cel mai bine este sa ai driverul specific "propriu" al placi de sunet !!! , si eventual folosesti mixerul "generic" al lui windows.dar de obicei au mixerul multimedia propriu unde ai setarile placi de sunet !!

 

Si pentru AC97 gasesti drivere pe net, de ex placa de baza ASUS a venit cu un CD de instalare pe care driverele ptr sunetul onboard nu erau OK !! si am upgradat de pe net ...!!!!

 

AC 97 este foarte bun singurul lucru ca ar trebui sa aiba este un limitator sau un compresor bun , nu are in soft , si daca treci de un anumit nivel distorsioneaza puternic , asa trebuie sa reduci nivelul de intrare si pierzi ceva din "calitatea inregistrari"

 

in rest este super buna am pus tot aici pe rgc.ro date de test compsrative cu CREATIVE SBLive 24bit ,AC97 are distorsiuni IMD mai mici

s-a rezolvat...finally...am dat un sistem restore inainte de un update la win si merge...haleluia ca-mi scosese sufletu..pfiu.P.S. io nu am decat on board sunet....oricum amandoua nu au cum sa mearga ..se bat cap in cap..ori merge placa ori on boardu

Link to comment
Share on other sites

da si eu tot pates cu windows update , vin tot felu de security care strica multe apoi sunt tot felu de "upgrade reparatorii" da sa gasesti care e pentru ce ....., si eu am facut sistem restore ,dar media player tot o ia razna , nu vrea sa "cante" de pe rgc.ro , si trebuie sa deschid Mozila Firefox cre functioneaza cu QTime-ul "actual",apoi unele mp3 la 128kbps sau mai mult nu le "canta" di AcidPlanet si tre sa downloadez si sa ascult cu QBase ..

 

bine ca ai rezolvat

Link to comment
Share on other sites

da si eu tot pates cu windows update , vin tot felu de security care strica multe apoi sunt tot felu de "upgrade reparatorii" da sa gasesti care e pentru ce ....., si eu am facut sistem restore ,dar media player tot o ia razna , nu vrea sa "cante" de pe rgc.ro , si trebuie sa deschid Mozila Firefox cre functioneaza cu QTime-ul "actual",apoi unele mp3 la 128kbps sau mai mult nu le "canta" di AcidPlanet si tre sa downloadez si sa ascult cu QBase ..

 

bine ca ai rezolvat

cand apare chestia cu automatic updates,da-i custom si selecteaza de acolo numai ce ai nevoie..restu sunt balarii..io 1 sigur asa o sa fac de acu incolo :)

Link to comment
Share on other sites

cand apare chestia cu automatic updates,da-i custom si selecteaza de acolo numai ce ai nevoie..restu sunt balarii..io 1 sigur asa o sa fac de acu incolo :)

eeeee , dar el zice ca update expres super importante , securitate web etc...numai dupa acea descoperi ca are efecte secundare , si dupa ce am cautat sa vad ce pot sa fac am dat de unele programe de reparat ce au stricat update-urile, problema e ca au un numar serial luung si nu stii ce este ,

 

 

 

aceasta este doar o particica din groaza de update-uri si lista continua pana in data de astazi , care o fi cu buba ?plus si la diferite programe vin update-uri ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

s-a rezolvat...finally...am dat un sistem restore inainte de un update la win si merge...haleluia ca-mi scosese sufletu..pfiu.P.S. io nu am decat on board sunet....oricum amandoua nu au cum sa mearga ..se bat cap in cap..ori merge placa ori on boardu

 

bre.. oricum, bine ca ai rezolvat... e clar ca daca nu ai decat o placa de sunet (aia onboard) nu poti sti daca mai merge folosita si o alta placa in sistem. nu stiu cum de nu va merge voua. eu am reusit sa fac sa mearga pe diverse calculatoare (si Intel si AMD) foarte bine si placa onboard impreuna cu o placa SB Live!. mai de curand, la un moment dat, in calculatorul meu aveam pe langa placa de sunet onboard (ceva SoundMax) inca doua placi CMI8738, si puteam sa aloc intrari de inregistrare in Cool Edit Pro de la fiecare placa de sunet (nu aveam eu ce sa inregistrez cu atatea simultan, lol). nu demult, m-a vizitat un foarte bun preten, user aci pe forum si chitarist intr-o trupa in ascensiune, si am tras un jam session, ocazie cu care am inregistrat simultan fiecare chitara pe alt track, cu cele doua placi de sunet (SoundMax-ul onboard si o CMI8738), deci sigur se poate! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.