www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Quad 405-2


miki
 Share

Recommended Posts

Si eu am auzit numai de bine de QUAD.

Chiar am vrut sa-mi construiesc o copie, insa la vremea aia era destul de greu de gasit in Romania un AO de calitate,

Acum lucrurile s-au schimbat....

Eu zic sa-l iei daca pretul e OK.

Stiu ca amplificatorul a fost o REVOLUTIE in momentul aparitiei, pe la mijlocul anilor 70 daca nu ma insel ...

Sper sa nu te sperie design-ul. Arata ca o cutie de pantofi :) insa pentru mine e mai mult decat OK asa.

Nu cred sa fi dezamagit, englezii au ceva vechime in domeniu in HI-FI si HI-END.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa folosesc la monitoare la un sistem PA mai mic

E pacat de el,mai bine ia o putere ,Quadul nu e facut sa mearga in asa regim,si,mai ales,e FOARTE sensibil la impedanta difurilor si la cablul de boxa.Mai bine vinde vinde-l.iti dau pe el o putere sau bani.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa folosesc la monitoare la un sistem PA mai mic

@midnight rider are dreptate ,

 

tradus : nici o scula construita ptr auditii HiFi nu este proiectata sa functioneze in regim de

"full power" , ele au proiectata puterea maxima ptr scurte momente de atack musical dintr-un program sonor gata mixat comprimat si " frezat" cu EQ ,regimul de lucru ar fi cam 5W si urca la 100 W in perioadele scurte de atac in partile mai dinamice ( nici nu-i mult doar aprox +4dB headroom dar cu distorsiuni foarte foarte mici cea ce-i bine ptr auditie).

 

dubland tranzistoarele finale si alimentarea se poate folosi dar atuncea mai bine construiesti din start o statie ptr chitara.

 

Ptr instrumente ai nevoie de scule rezistente la regim suprasarcina si saturatie aproape "continua" , atat statia cat si difuzoarele.Mai ales la chitara.

 

Am si eu doua etaja aproape terminate dar nu am timp sa le finisez.Si nu prea mai am nevoie acasa .

Link to comment
Share on other sites

am folosit un Quad facut de un amator(e foarte popular,se gaseste in kit componentele,placa de baza etc)si era surprinzator de bun,practic rezista la toate.cand am aflat ca e de vanzare un original,am luat fara sa ma gandesc prea mult.de la cine am luat canta la un restaurant(la nunti)si a spus ca a adus cineva acolo la vanzare,el stia ca e super, a cumparat si a folosit cu 4 boxe de control(monitoare)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.