www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

problema instalare doze


LivOO
 Share

Recommended Posts

salut!

am un set de EMG-uri pe care le-am pus in ESP-ul meu, 81/60, kiturile solderless si am urmat intocmai pasii din instructiuni, cei din video-urile de pe net, insa orice as face dozele se aud simultan, indiferent de pozitia selectorului.

cand masor cu multimetrul totul e ok, comunica exact caile care trebuie, insa tot asa se aude; am deconectat bridge-ul de tot, adica am scos-o fizic de pe chitara, iar neck-ul se aude tot timpul, oricum as pune switch-ul.

a mai patit cineva?

Edited by LivOO
Link to comment
Share on other sites

Cum ai ajuns la concluzia ca doza de neck se aude tot timpul ? Selectorul e o treaba mecanica, daca nu e cuplat in pozitia corecta doza nu are cum sa produca semnal. 

Fara o poza e greu de spus ce ai gresit (daca ai gresit). 

 

Eu de obicei testez asa: dupa ce am instalat dozele si am conectat cablul la un amp, pe fiecare pozitie a selectorului lovesc usor cu surubelnita fiecare doza. In cazul dozei(lor) selectate ar trebui sa auzi un sunet mult mai puternic. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cosu said:

Cum ai ajuns la concluzia ca doza de neck se aude tot timpul ? Selectorul e o treaba mecanica, daca nu e cuplat in pozitia corecta doza nu are cum sa produca semnal. 

Fara o poza e greu de spus ce ai gresit (daca ai gresit). 

 

Eu de obicei testez asa: dupa ce am instalat dozele si am conectat cablul la un amp, pe fiecare pozitie a selectorului lovesc usor cu surubelnita fiecare doza. In cazul dozei(lor) selectate ar trebui sa auzi un sunet mult mai puternic. 

fix asa am facut si eu: cablu, amp, surubelnita, bang!
concluzia: doza se aude oricum ar fi selectorul, dar un mare twist gasit dupa ce am scris post-ul initial:

daca scot bateria (sunt active) si le lovesc cu surubelnita, se aud corect, neck in pozitia de neck, bridge in pozitia de bridge si amandoua pe mijloc; se aud mai incet evident, m-am dus cu gain-ul sus de tot, dar sunt legate corect; problema apare in momentul cand le alimentez (cand pus plus-ul de la baterie acolo unde zic ei sa il pun)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.