www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Iris 30 De Ani


Guest radioman
 Share

Recommended Posts

Guest radioman

NewsIn, 18 mai -

Trupa Iris, care anul acesta împlineºte 30 de ani de activitate, va sãrbãtori evenimentul printr-un concert de proporții care va avea loc, în septembrie, pe Aeroportul Otopeni, a declarat pentru NewsIn Nelu Dumitrescu, toboºarul formației.

 

Concertul aniversar va avea o serie de invitați, atât din țarã cât ºi din strãinãtate. De altfel, Iris ºi-a obiºnuit fanii cu astfel de manifestãri. La concertul aniversar ''Iris 25 de ani'', invitații speciali ai show-ului au fost cei de la Uriah Heep.

 

''Spectacolul va avea loc pe 7 sau 8 septembrie, pe Aeroportul Otopeni'', a spus pentru NewsIn Nelu Dumitrescu, toboºarul grupului ºi singurul care a rãmas din prima componențã Iris. ''Vom prezenta un spectacol inedit, pe care n-ar trebui sã-l ratați'', a continuat Dumitrescu.

 

Formația Iris va intra luni în studio pentru a înregistra ''Iris 30, cei ce vor fi'', un dublu album de 25 de piese. ''Noi am numit-o operã rock, pentru cã vom înregistra alãturi de o orchestrã simfonicã, de corul Operei, totul este foarte elaborat'', a completat Dumitrescu.

 

Noul material va fi prezentat în primã audiție pe Aeroportul Otopeni, iar concertul va fi înregistrat ºi transpus în format DVD. ''Sperãm ca în luna decembrie DVD-ul sã se gãseascã în magazine'', a spus muzicianul.

 

În 2008, cei de Iris ºi-au propus sã ajungã cu spectacolul ''Iris 30, cei ce vor fi'' într-un teatru bucureºtean, în care sã prezinte show-ul de cel puțin douã ori pe lunã.

 

Trupa Iris s-a format în 1977, în formula Nuțu Olteanu, Emil Lechinteanu, Nelu Dumitrescu. De-a lungul timpului, formația ºi-a schimbat deseori componența însã niciodatã nu s-a pus problema destrãmãrii. Iris a evoluat în peste 4.500 de concerte, cu Cristi Minculescu, actualul vocalist liderul formației.

 

18 mai 2007 13:12:48

 

Redactor Anca Alexandrescu

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

nu ca mi-ar placea iris, dar metallica dupa s&m s-a dus dracului... o fi un blestem. Si trebuie sa mentionez totusi ca iris 25 de ani a fost probabil cel mai mare concert la care am fost, n-am vazut atat lume la niciun festival sau concert in romania asa ca ar trebui sa merite concertul de 30 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Lasand mancatoria asta ieftina la o parte ...

 

 

4500 este o cifra realista? Facem un calcul simplu:

30 de ani x 365 de zile intr-un an = 10950 de zile

10950 de zile / 4500 de concerte = un concert la fiecare 2.43 zile

Fara nici o urma de rautate mi se pare putin exagerat.

Pe cine sa tragem de urechi ?Pe ziarista ? Pe sursa ei ?

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Lasand mancatoria asta ieftina la o parte ...

4500 este o cifra realista? Facem un calcul simplu:

30 de ani x 365 de zile intr-un an = 10950 de zile

10950 de zile / 4500 de concerte = un concert la fiecare 2.43 zile

Fara nici o urma de rautate mi se pare putin exagerat.

Pe cine sa tragem de urechi ?Pe ziarista ? Pe sursa ei ?

 

Doar nu pe mine... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Razvain (sau cum ti-oi fi scris tu numele acolo), cinta tu frate 30 de ani si apoi fa d-astea. Plus ca au 30 de ani de muzica, nu de basini. As mentiona eu o trupa de *****, care inca mai cinta ca-si arunca palaria in curte la vecinu' (cu versuri d-alea de-a dreptul si de-a stringul penibile) dar n-are rost.

Iris ridica lumea in picioare si au facut istorie. Se pisa oricand pe oricine! Te-asigur.

 

Gata, ma opresc aici ca ma intind si incep sa fac d-alea cu "(cuvant urit)".

 

rock on!

Link to comment
Share on other sites

Razvain (sau cum ti-oi fi scris tu numele acolo), cinta tu frate 30 de ani si apoi fa d-astea. Plus ca au 30 de ani de muzica, nu de basini. As mentiona eu o trupa de *****, care inca mai cinta ca-si arunca palaria in curte la vecinu' (cu versuri d-alea de-a dreptul si de-a stringul penibile) dar n-are rost.

Iris ridica lumea in picioare si au facut istorie. Se pisa oricand pe oricine! Te-asigur.

 

Gata, ma opresc aici ca ma intind si incep sa fac d-alea cu "(cuvant urit)".

 

rock on!

 

ete POOOOOOLA

30 de ani de kk

muzica n-au mai facut de mult

hai sa ne umplem de dungi pe chiloti si sa ne rupem in basini

iris trebuia sa se opreasca demult... sau poate doar mincu... da' mai bine toti

ma rog

stii ceva? decat sa te tarasti 30 de ani pe burta mai bine mergi 7-8-10 drept ca bradu si dupa dispari....

parerea mea... :)

 

PS ca se pisa pe oricine, I do not agree.... poa sa se pisa pe phoenix? pe vali sterian? pe semnal m? pe rosu si negu? c'mon...

astea numa de la noi..... ca d-afara nu zic, ca p-aia i-au copiat LA GREU, fara rusine si fara scrupule... so, iris30 suck intensiv

LA IMBALSAMAT NENICA !!!!

 

Lasand mancatoria asta ieftina la o parte ...

4500 este o cifra realista? Facem un calcul simplu:

30 de ani x 365 de zile intr-un an = 10950 de zile

10950 de zile / 4500 de concerte = un concert la fiecare 2.43 zile

Fara nici o urma de rautate mi se pare putin exagerat.

Pe cine sa tragem de urechi ?Pe ziarista ? Pe sursa ei ?

 

non multa sed multum

:)

 

adeka: decat mult si prost mai bine putin si fara rost :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
Lasand mancatoria asta ieftina la o parte ...

4500 este o cifra realista? Facem un calcul simplu:

30 de ani x 365 de zile intr-un an = 10950 de zile

10950 de zile / 4500 de concerte = un concert la fiecare 2.43 zile

Fara nici o urma de rautate mi se pare putin exagerat.

Pe cine sa tragem de urechi ?Pe ziarista ? Pe sursa ei ?

 

Majoritatea turneelor lui Iris inainte de '90 luau in calcul doua concerte pe zi. Stiu cazuri cu 3 concerte in aceasi zi. Deci, calculele tale sunt incorecte (chiar daca sunt bine intentionate:)). Nu e nevoie de prea multa statistica cand e vorba de IRIS. 30 de ani inseamna mai mult decat varsta a jumatate din rgc users. S-au schimbat stiluri, curente, stiluri de viata, etc. Iris a cantat in foarte multe feluri (nu toate pe placul tuturor). Decat sa numaram concertele mai bine incearca sa-ti imaginezi cat inseamna 30 de ani de muzica. Inseamna mult mai mult decat 4500 de concerte.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea turneelor lui Iris inainte de '90 luau in calcul doua concerte pe zi. Stiu cazuri cu 3 concerte in aceasi zi. Deci, calculele tale sunt incorecte (chiar daca sunt bine intentionate:)). Nu e nevoie de prea multa statistica cand e vorba de IRIS. 30 de ani inseamna mai mult decat varsta a jumatate din rgc users. S-au schimbat stiluri, curente, stiluri de viata, etc. Iris a cantat in foarte multe feluri (nu toate pe placul tuturor). Decat sa numaram concertele mai bine incearca sa-ti imaginezi cat inseamna 30 de ani de muzica. Inseamna mult mai mult decat 4500 de concerte.

:):):):(

B););):o

 

Omu' le cumbate bine! Vocea partidului nationale dom'le! V-a cam dat mucu'...

 

PERFECTA DREPTATE!

Faceti calcule degeaba...

(PS: n-am nimic impotriva nimanui... da' uite ca citez din BUG MAFIA (?????) "Nu vorbiiiiii fara sa stiiiiiiiiiii!!!" =))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.