www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vama Veche-proces


Guest radioman
 Share

Recommended Posts

Guest radioman

BUCUREªTI, 18 mai (MEDIAFAX)

 

"Fostii membri ai trupei Vama Veche au solicitat, in instanta, interzicerea solistului Tudor Chirilã de a interpreta melodiile formatiei, cerere care a fost respinsa, vineri, de catre Tribunalul Bucureºti.

Liviu Manescu, Traian Pascu Balanescu si Rãzvan Lupu l-au dat în judecata pe Tudor Chirila, cerand, prin ordonanta presedintiala, interzicerea solistului sa mai interpreteze melodii din repertoriul formatiei sau sa le difuzeze.

Avocatii lui Tudor Chirila au declarat, în fata instantei, ca solistul nu are nimic împotriva ca inclusiv fostii sai colegi sa interpreteze melodiile formatiei Vama Veche.

Pe rolul Tribunalului Bucuresti exista un proces in care cei trei fosti membri Vama Veche, au formulat o serie de pretentii banesti.

Formatia Vama Veche s-a destramat in toamna anului trecut, cu doar cateva zile înainte de a implini zece ani de la infiintare."

Link to comment
Share on other sites

Din cite stiu eu indiferent cine a inregistrat piesele, interpretarea lor de catre altcineva nu poate fi interzisa (decit probabil daca se probeaza niste prejudicii evidente). Oricine are dreptul sa cinte live piesele oricui, singura situatie in care se platesc drepturi este atunci cind vrei sa le reinregistrezi pe disc.

Link to comment
Share on other sites

Din cite stiu eu indiferent cine a inregistrat piesele, interpretarea lor de catre altcineva nu poate fi interzisa (decit probabil daca se probeaza niste prejudicii evidente). Oricine are dreptul sa cinte live piesele oricui, singura situatie in care se platesc drepturi este atunci cind vrei sa le reinregistrezi pe disc.

 

 

oricine le-ar canta, tre sa plateasca drepturi de autor pt. ca scoate bani din ele. sau nu e asa? reproducere fara acordul autorului, asa se cheama?! si oricum drepturile de autor sunt un mizilic comparativ cu cat se scoate de la un concert.

 

iar prejudiciul poate fi de ex:

 

conflictul de interese pt. un spectacol in aceeasi locatie, la aceeasi data si cu aproximativ aceleasi piese.

 

sau aberez...?

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

Cintatul live al pieselor se poate face fara acordul expres al compozitorului. Compozitorii primesc bani din drepturi de autor, pe care ii platesc organizatorii de manifestatii artistice. Sumele nu se platesc direct, exista un sistem prin care organismul de gestiune colectiva (UCMR) le distribuie catre membrii afiliati (compozitori).

Link to comment
Share on other sites

oricine le-ar canta, tre sa plateasca drepturi de autor pt. ca scoate bani din ele. sau nu e asa? reproducere fara acordul autorului, asa se cheama?! si oricum drepturile de autor sunt un mizilic comparativ cu cat se scoate de la un concert.

 

iar prejudiciul poate fi de ex:

 

conflictul de interese pt. un spectacol in aceeasi locatie, la aceeasi data si cu aproximativ aceleasi piese.

 

sau aberez...?

Ai trupa? Banuiesc ca da. Canti cover-uri? Mai mult ca sigur. Platesti drepturi de autor? 100% nu!!!

 

Despre Vama Veche (RIP): nu mi-au placut niciodata, dar piesele lor au efect doar cantate de Chirila. :) Si fostii membri ai trupei, care il dau in judecata, stiu foarte bine asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt avocat, dar cunosc legea foarte bine. Asa cum zice si dass, este permisa interpretarea oricarei piese live, fara exceptie. Drepturi de autor trebuiesc platite in cazul in care inregistrezi materialul pe un disc in scopuri comerciale. Chiar am fost in situatia asta, nu costa atat de mult cum s-ar crede.

 

Ce fac acum fostii membri Vama Veche e un gest absolut lame. NU sunt fan Vama Veche ori something, dar trebuie totusi sa ramanem cu picioarele pe pamant.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Din cite stiu eu indiferent cine a inregistrat piesele, interpretarea lor de catre altcineva nu poate fi interzisa (decit probabil daca se probeaza niste prejudicii evidente). Oricine are dreptul sa cinte live piesele oricui, singura situatie in care se platesc drepturi este atunci cind vrei sa le reinregistrezi pe disc.

Co rect :)

 

Indiferent ale cui compozitii sunt se pot canta , le declari in repertoriu ( pe minute, autor etc ) si se platesc drepturile catre autor care probabil este membru uniuni compozitorilor si a declarat ( inregistrat) piesele la aceasta uniune.

daca se canta si nu-s declarate deci nu se percep etaxa de la uniunea compozitorilor este un fel de "piraterie".

 

O frauda ar fi daca eu declar ca si piesele mele lucrarile altora si primesc drepturi necuvenite .

 

Compozitorul are tot interesul ca sa i-se cante piesele in concerte , radio , TV de catre cat mai multi interpreti si sa fie declarate in repertoriu in acest mod el primeste drepturi de autor din mai multe locuri ptr aceiasi piesa.

 

I sa-mi cante o piesa de-a mea 1000 de trupe din Romania , concerte , radio ,TV, restaurant, cluburi si sa primesc drepturile de autor .

Daca nu este declarata piesa eu pierd bani , multi dar nu prea am ce sa fac cum sa urmatresti ptr prejudicii 1000 de trupe si sa demonstreazi ca s-a cantat compozitia ta si acestia au castigat un ban .

Link to comment
Share on other sites

Din cite stiu eu indiferent cine a inregistrat piesele, interpretarea lor de catre altcineva nu poate fi interzisa (decit probabil daca se probeaza niste prejudicii evidente). Oricine are dreptul sa cinte live piesele oricui, singura situatie in care se platesc drepturi este atunci cind vrei sa le reinregistrezi pe disc.

yup, ma indoiesc ca Thunderstorm a platit daune morale lu Ac/Dc sau Priest lu Spooky Tooth(Better By You Better Than Me) sau lu' Peter Green(The Green Manalishi)

Link to comment
Share on other sites

yup, ma indoiesc ca Thunderstorm a platit daune morale lu Ac/Dc sau Priest lu Spooky Tooth(Better By You Better Than Me) sau lu' Peter Green(The Green Manalishi)

Nu se incurca mai nici o casa de discuri sau cine detine drepturile, cu maruntis .

 

Faci un cover , indiferent de copie exacta sau prelucrata in versiune proprie si o canti ici colo DACA ajunge super hit si incep sa curga bani si se fac vanzari serioase atunci te da in judecata ca sa se alega si proprieterul drepturilor cu ceva maruntis .Nimeni nu are iteres sa te staerga de pe lista din prima doar dupa ce faci bani vin si pretentiile.

 

Uneori se da in judecata cei care sunt pe val cu o piesa si din moitive de publicitate , ai publicitate gratuita in acest caz si ajunge o piesa /trupa uitata in prim plan se reediteaza sau se relanseaza afacerea . Chiar daca nu iau nici un ban de pe urma copiatorului sau plagiatorului este destula reclama .Poate se si inteleg la o parte din venituri dupa vanzari , se inteleg cumva toti au de castigat.

 

O campanie de reclama , promotie costa enorm .Nu mai stiu la care disc a lui Clapton s-au cheltuit 5 milioane de dolari pe promotie cu toate ca discurile sale ajungeau "de aur" deja si numai la anuntarea intentiei de a scoate unul nou .

 

Mai sunt si piese "royalty free " care-s public domain , si poate oricine sa foloseasca la ce vrea .

Sau te intelegii inainte de a publica muzica respectiva cu detinatorul drepturilor si faci un contract avantajos tie , asa chiar daca ajunge super hit poti sa ramai tu cu castigul mai mare .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.